BEATPAZARI

2014’ün ilk milyoneri!

Türkiye’de bir bilgi yarışmasında verilen en büyük ödül olan 1.000.000 TL’yı Yılbaşı Gecesi Show TV’de yayınlanan “Bir Milyon Kimin?” final bölümünde emekli Yarbay Cem Acar kazandı.

[dropcap]D[/dropcap]aha ilk bölümünde Bir Milyon liralık rekor para ödülünü, programın finalini kazanan yarışmacıya mutlaka verileceğini açıklayan ve sorulacak soruları önceden kitapçık olarak isteyen herkese dağıtan efsane yarışma “Bir Milyon Kimin?”de üç ay, 13 bölümden sonra “Bir Milyon Liralık Büyük Final” yılbaşı akşamı yayınlandı.

İstanbul’dan İzmir’e, Mersin’den Trabzon’a Türkiye’nin yedi bölgesinden on binlerce yarışmacının katıldığı elemelerin ardından başlayan “Bir Milyon Kimin”de; doktor, mühendis, mimar, ev hanımı, emekli, öğretmen Türkiye’nin her kesiminden en başarılı yarışmacılar yer aldı ve Show TV’de kıyasıya, nefes kesen bir mücadeleye girdiler.

Endemol Türkiye’nin yapımcılığında, Okan Bayülgen, Gülben Ergen ve Bülent Özveren’den oluşan jürisiyle, sunuculuğunu sevilen sunucu Pelin Çift’in yaptığı ve yayınlandığı günden bu yana bir çok ilke imza atan yarışma “Bir Milyon Kimin” final bölümünde, izleyiciler, ilk iki etabı geçerek Bir Milyon liralık büyük ödül için yarışan bilgi yarışmaları şampiyonu Yusuf Dinçer ile eşi ve çocuklarının mutlaka kazanırsın diye yarışmaya katılamaya ikna ettikleri Emekli Yarbay Cem Acar’ın nefes kesen mücadelesine tanık oldular.

Elemelerden sonra 48 kitap aldı
Oğullarıyla bir Rock Grubu kuran, okumaya çok meraklı Cem Bey özellikle mitoloji ve felsefe literatürünü yakınen takip ediyor. Ailesinin “mutlaka kazanırsın” diye iknası sonucu Bir Milyon Kimin? elemelerine katılan Cem Bey, İstanbul’daki eleme sınavından sonra eve dönerken 48 adet kitap satın almış.

IQ’su 136
Askeri okul mezunu olduğu ve IQ’su ölçüldüğünde 136 gibi yüksek bir rakam çıkan Cem Acar yarışmaya çok iddialı girmişti. 10.000 soru kitapçığından 6.000 soruyu zaten bildiğini, kalan 4.000 soruya ise çok ciddi çalıştığını söyleyen Cem Bey, en çok görsel hafızasına güvendiğini söylemişti. Hiç gitmediği halde, New York’un bütün sokaklarını ezbere bildiğini ve adres tarif edebildiğini söyleyen Cem Acar, 1 Milyon Büyük Ödülü kazanırsa motorsikletle dünya turuna çıkmak istediğini programda açıklamıştı.

Kaynak: Show TV