BEATPAZARI

Ağaca Tüneyen Baron resimlendi

Mahir Bora KAYIHAN

Yapı Kredi Yayınları‘nın Atalarımız adı altında bir araya getirdiği İkiye Bölünen Vikont, Ağaca Tüneyen Baron ve Varolmayan Şövalye romanlarından Ağaca Tüneyen Baron tek kitap olarak yeniden yayımlandı.

Aynı başlık altına alınması, rahmetli yazar İtalo Calvino‘nun yaşarken bizzat ilgilenip gerçekleştiği bir düşüncesi olduğundan, kitapların özünde aynı duyguyu verdiğini belirtmeme gerek yok sanırım.

Arka planı ideolojik-ahlaki sorgulamalarla örülü roman Ağaca Tüneyen Baron‘un resimli versiyon için seçilmesinin nedeni, -bence- romanın fantastik ögeler taşıması. Nitekim ağaca tüneyip, yaşamını orada sürdüren bir kahraman, gençlerin dikkatini çekecek özellikler taşımakta.

Kitapta Baron‘u kardeşi anlatır. Burada, Calvino‘nun anlatıcı kimliğini başkarakterin yakınına devretmesi, kesinlikle hassas bir konunun -en ince detayına kadar yakından takip edence- anlatılarak, okuyucuyu öykünün içine iyice çekmektir. Yani Calvino, kurgu olanı gerçek ile harmanlamanın en iyi yolunu bulmuştur.

Ağaca Tüneyen Baron bir ironinin romanı olarak karşımıza çıkar. Bütün yaşamını ağaçların üzerinde geçiren Casimo‘nun toplumdan kaçıp ayrı yaşamasını, ama, her türlü durumda toplumla aynı düşünceyi benimseyip evet dediklerine evet, hayır dediklerine ise hayır demesini anlatır. Bir nevi günümüz ‘mahalle baskısı’nı anlatmaktadır. Ama, Casimo‘nun yaşadığı toplumluma, -onlardan uzak kalıp, ağaçların üzerinde yaşayarak- attığı tiz ‘ret’ çığlığı duyulmayacak gibi de değildir.