BEATPAZARI Handan Can LİSTELER

Aile Sırları

Yönetmenliğini John Wells’in yaptığı komedi dram kategorisinde yer alan, 2013 ABD yapımı Aile Sırları, dramatik yapısı biraz fazla ön planda bir film.

Başrollerde çok yakından tanıdığımız oyuncular var. Merly Streep orta yetişkinlik döneminde de genç yetişkinlikteki kadar hoş; bir o kadar da anlamlı bir oyunculuk sergilemiş. Merly Streep’e başrolde “Pretty Woman” filmindeki inanılmaz performansını hala unutamadığımız ve en son “Ye, Dua et ve Sev” (Eat Pray Love) filminde keyifle izlediğimiz Julia Roberts eşlik ediyor. Çocuksu kadın formundan çıkarak, deneyimlediği yaşantılarla giderek daha da güzelleşen gerçek bir kadına dönüştüğünü görüyoruz.

“Aile Sırları” ağız kanseri ve ilaç bağımlısı anne Violet (Meryl Streep) ile kırklı yaşlarını süren kızları Barbara (Julia Roberts), Ivy (Julianne Nicholson) ve Karen (Juliette Lewis)’in, alkolizme teslim olmuş baba Beverly (Sam Shepard)’nin ani ölümüne bağlı olarak zorunlu bir araya gelişlerinin ve sonrasında yaşanan bu buluşmanın sancılı öyküsü. Filmin başlangıcında ilaç bağımlısı ve ağız kanseri olduğunu öğrendiğimiz, anne Violet’ın hastalık sürecinde yaşadığı sıkıntılar üzerine şekilleneceğini düşündürten bir olay örüntüsü beklerken, baba Beverly’nin beklenmedik ölümü ile kısa bir süre şaşırıyoruz. Bu beklenmedik olay birbirinden kopuk aile bireylerini zorunlu olarak bir araya getiriyor. Bu kesişmeye, yakın akrabalar da ekleniyor. Bir araya gelen aile bireylerinin kendi yaşamlarından taşıdıkları o kadar fazla sorunları var ki, film boyunca ne biz ne de karakterler ölen baba Weston’ın cenazesine odaklanamıyoruz. Baba Beverly’nin ölümü sadece bir kesişme noktası olarak kalıyor, ya da aslında çarpışma noktası..

Geçmiş yaşantılardan biriktirilenler, söylemek isteyip de söyleyemediklerimiz, düğüm gibi boğazımıza oturmuş sözler, bitmeyen rekabetler, özenle saklanmış kıskançlıklar, dillendiremediğimiz, örtük fakat her an patlamaya hazır öfkelerimiz, göz ardı edilmiş gerçekler, yarım kalmış hesaplaşmalar, yalnızlıklarımız, çaresizliklerimiz, çabalasak da çözemediklerimiz, özetle kilimin altına süpürdüğümüz her şey, aile bireylerini derin ve ağır bir yüzleşme sürecine sürüklüyor. Ancak bunlar olup biterken, filmdeki karakterlerin gerçekte ne yaptıklarını ya da kim olduklarını bilemiyoruz; öyle ki babanın eski bir şair olduğunu, büyük kızı Barbara için farklı hayaller kurduğunu şans eseri öğreniyoruz. İzlerken üst üste eklenen dram zinciri, filmin dramatik yapısını biraz zorluyor, abartılı hale getiriyor, izlerken de biraz yoruyor. Fakat ahlaki değerleri ve kutsal aile kavramlarını un ufak eden oyun yazarı Tracy Letts’in, tiyatro için yazdığı ve sonra sinema için senaryolaştırdığı Aile Sırları, sadece Letts’i bir kez daha deneyimlemek için bile izlemeye değer.

Yönetmen: John Wells

Oyuncular: Meryl Streep, Julia Roberts, Ewan McGregor

Tür: Komedi, Dram

Etiketler