BEATPAZARI GENEL

Ailemizin O Ses’i: OĞUZ BERKAY FİDAN

O Ses Türkiye yarışmasının ilk birincisi olan Oğuz Berkay Fidan yeni single çalışması “Beni Ellerden Sayma” ile ikinci çıkışını yaptı. Şımarık popçuların aksine mütevazi kişiliğiyle dikkat çeken Fidan, adeta ailemizin bir parçası oldu.

Söyleşi: Adile Demirci

[dropcap]S[/dropcap]on dönemde televizyonun en çok ilgi çeken yetenek yarışması O Ses Türkiye’de tanıdık onu. Çekingen, mütevazi kimliğiyle dikkat çekti. Murat Boz’un takımına girerek tüm haftaları birinci bitirip finale kaldı ve yarışmayı kazandı. Yarışmanın ardından Murat Boz ile düet yaptığı single çalışması “Olmuyor” ile dikkatleri iyice üstüne çeken Fidan, yeni çalışmasıyla müzik yolculuğuna hız kesmeden devam ediyor.
İşte tüm merak ettiklerinizin cevabını bulacağınız söyleşimiz…

Yeni single’ının yapım aşamasından bahseder misin?
“Beni Ellerden Sayma” yaz başında elime geçen bir şarkı aslında. Avrupa Müzik yapımcılarından Cengiz Erdem’le görüşmeye gittiğimde ‘Çok iyi bir şarkı var, değerlendirmeliyiz’ dedikten sonra süreç başladı. Tabi şarkı arayışlarımız devam ediyordu bu arada. Murat Boz da sağ olsun her zaman çok yardımcı oldu şarkı arayış ve değerlendirme konusunda. Şarkının aranjesini Ozan Çolakoğlu’nun yapmasını özellikle istedik. Pop Müzik’te hareketli şarkı kulvarındaki en iyi aranjörlerden biri kendisi bence ve onun bu işe imza atabilmesi için çalıştık. Beni Ellerden Sayma’nın söz müziği yine Olmuyor’unki gibi Cengiz Erdem’e ait.

ÇOK UÇARI VE EGOLU BİRİ DEĞİLİM!
O Ses Türkiye yarışmasında ciddi bir taraftar kitlen vardı. Birinci olmakla birlikte bu kitle daha da büyüdü…
O Ses Türkiye zamanında gerçekten ilgi çok yüksekti ve hala da devam ediyor. Minnettarım onlara. Bence en büyük sebeplerinden biri; beni kendilerinden birisi gibi görmeleri olabilir. Çok uçarı, egolu biri olmadığımı düşünüyorum ve Türk halkının en değer verdiği şeylerden biri de belli bir yere ulaşmış bir kişinin bu tarz egolara veya uçarı hareketlere sahip olmaması. Sonuçta ben de kendimi onlar yerine koyduğumda bunu isterim. Bunun için extra bir çaba harcamıyorum ama empati yöntemi benim onları daha iyi anlamamı sağlıyor her zaman.

Murat Boz’dan neler öğrendin?
Murat Boz her zaman yanımda oldu. Bana hiç bir zaman desteğini, sevgisini esirgemedi. Müzik anlamında da çok şey kattı. Ama ondan öğrendiğim ve hiçbir zaman kaybetmemem gerektiğini anladığım şey, kibirli ve kendini olmuş görmemektir. İnsanın her yaşta, her zaman öğrenebileceği, öğrendiği şeyin sonunun olmadığı.

Olmuyor adlı şarkında sesin Murat Boz’a çok benzetildi…
Benim O Ses Türkiye’de Murat Boz’u seçme sebeplerimden biri tarzımızın aynı olmasıydı. Sonuçta ‘Olmuyor’ da pop dalında bir şarkı. İkimiz de erkek seslerinden tenoruz. Ve şarkının tonu doğal olarak aynı. Bunlar toplanınca benzer çıkması çok normal ama her şarkıda söyleyen kişinin kendine has bir ses rengi vardır, şarkıya verdiği duygusu vardır. Sanıyorum ki asıl farklılıklar orada.

İlk şarkı duygusal bir yapıya sahipti, ikincisi ise hareketli bir şarkı oldu. Bu bir çeşit nabız yoklama mı, yoksa hayranların isteği bu yönde mi oldu?
Şu yüzdendir diyebileceğim bir sebebi yok. Çok güzel bir slow parça gelseydi elime onu da değerlendirebilir ve 2. single olarak slow bir parçayı da kullanabilirdim. Sosyal medyadan sevenlerimizin de ‘bir tane de hareketli parça olsun’ yorumlarını da göz önünde bulundurduk tabi ki.

ALBÜMÜN İÇİNDE KENDİ ŞARKILARIM DA OLSUN İSTİYORUM
Albüm çıkarmak konusundaki görüşlerin neler?
Albüm istiyorum. Çalışmalarına da çok yakında başlayacağız. Albümün içinde kendi şarkılarım da olsun istiyorum. Farklı bir albüm taslağı var kafamda, onu bir proje haline getirip yapımcılarımıza da sunup, fikirlerini alıp eğer kabul görürse o projeyi bizi takip edenlere sunmak istiyorum.

Albüm demişken… Sence, albümler CD olarak çıkmaya devam etmeli mi yoksa internetten satış yaygınlaşmalı mı?
Bence her ikisi de olmalı. Bazı insanlar vardır ‘elimin altında bilgisayarım, akıllı telefonum var neden gidip CD alayım ki hemen şimdi indirebilirim’ der, bazı insanlar da benim gibi ‘ben gidip x kişinin albümünü alıp arabamda bangır bangır dinlemek istiyorum’ der. Kişiden kişiye değişir bu tabi. Ama buradan tek bir ricam var. Korsan indirme yapmayalım. Çünkü belki sizler görmüyorsunuz ama çok emek harcanıyor bu işlere ve devasa miktarlar. O yüzden Türk Müziği’nin hak ettiği yere gelmesinde sizin de bir rolünüz olsun. Korsana hep beraber hayır diyelim.

Koyu Laci

Türkiye'nin en yeni erkek sitesi!

Yorum Ekle

Yorum Yazmak İçin Tıklayın