TANITIMLAR

Bir ressamın 2. bahçe güncesi

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Bir Ressamın Bahçe Güncesi’nin ikincisini yayımladı. Ressam ve yazar Aysun Berktay Özmen’in yeni doğmuş torununa seslenerek kaleme aldığı ve özgün çizimleriyle bezediği günce okuyucuyu yine doğada dört mevsim boyunca renkli bir yolculuğa çıkarıyor.

Ressam ve yazar Aysun Berktay Özmen’in yeni doğmuş torununa sevgiyle seslenerek kaleme aldığı ve özgün çizimleriyle bezediği günce okuyucuyu yine dört mevsim boyunca doğada renkli bir yolculuğa çıkarıyor. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın ikinci cildini yayımladığı Bir Ressamın Bahçe Güncesi’nde sanatçı doğa sevgisini insan sevgisiyle, bahçesine gösterdiği özeni tüm canlılara duyduğu bağlılıkla birleştiriyor. Kuşlar, balıklar, envai çeşit çiçek ve bitkinin suluboya resimleri sanki sayfaların arasından fırlayıp hayata karışacakmış gibi canlı bir biçimde okurlara sunuluyor.

Son dönemde çalışmalarına İznik Gölü kenarında yaşadığı kır evinde devam eden ve bugüne dek çocuk kitapları alanında verdiği eserlerle birçok ödüle layık görülen sanatçı Aysun Berktay Özmen’in güncesinde doğa ve hayat bilgilerinin yanı sıra, unutulmaz bahçenin yeni serüvenleri yer alıyor.

“Sevgili torunum,
Seninle birlikte geçecek güzel günleri düşünüyorum şimdiden.
Annenin karnında canlandığından beri içimde bir heyecan var, içim kıpır kıpr.
Sana şimdiden bir isim bile koydum: “Minik Bezelye”
Bazen göremediklerimiz en gerçek olanlardır.
Ben de artık, senin hayallerimden sıyrılıp gerçek olduğuna inanıyorum ve yüreğim gerçek olana sevgiyle kucak açıyor.
Sana yazdığım bu mektuplarda, doğayı, evimizin etrafını bir gerdanlık gibi saran yeşil bahçemizi, doğada yaşayan binlerce canlıyı, ağaçları, çiçekleri, mevsimlerin büyüsünü, kısaca benim doğada geçen öykümü dinleyecek, bizim ayrılmaz bir parçamız olacaksın.
Ve sonra büyüyüp tercihlerini yapabildiğinde, kalbinde sevgi olsun.
Sevgi, sevinçlerimizin kalıcı işaretlerini içinde saklar ve her zaman bize doğru yolu gösterir.”

Bir Ressamın Bahçe Güncesi 2
Aysun Berktay Özmen
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
300 sayfa
2014

Behtiye Kaya Kayıhan

1996 yılından bu yana gazetecilik yapıyorum. Son 5 yıldır internet gazeteciliği üzerine yoğunlaştım. Spor editörlüğünden köşe yazarlığına kadar birçok dalını deneyimlediğim mesleğimin yeni yüzü, yani internet gazeteciliğini tüm dallarıyla yaparak sizler için yararlı/eğlenceli yazılar yazmaya çalışıyorum.

Yorum Ekle

Yorum Yazmak İçin Tıklayın