BEATPAZARI GENEL LİSTELER

Bursa sokaklarında sanat var!

Bursa sokakları tarih kokar ve yaşanmışlık vardır her yerinde. Parke taşlarla döşeli, han duvarlarıyla bezenmiş bu sokaklar git gide kalabalıklaşıyor. Peki, geçip gittiğimiz ya da yaşadığımız bu sokaklarda üreten insanlar olduğunun ve sokaktan beslendiklerinin farkında mıyız?

Röportaj & Fotoğraflar: Burak Matpan

[dropcap]B[/dropcap]u sokaklardan geçerken birden kulağınıza bir akordeon sesi ilişebilir. Gitarına sarılmış, gençlik tutkusunu haykıran birilerini işitebilirsiniz. Ya da bir bakmışsınız portresi çizilen bir yakınınız gülümsüyor size… Bir toplumu sanatla buluşturmanın en kolay ve en özgün yoludur sokağa çıkmak. Öyle ki sokak sanatçıları dünya da birçok toplumda müzik, resim pandomim ve daha nice sanat dallarında üretip sanatın en özgün örneklerini gözler önlerine seriyorlar. Örneğin herkesin bilip dinlediğini düşündüğüm Fransız grup ZAZ!

Sokaklarda performans gösteren ve sokak performansları ile dünyaca ün kazanan bir grup. Geçen yaz Bursa’da da bir konser verdiler, dinleme fırsatı bulduk.

Peki, Bursa’da sokaklarda sanat yapma gayreti içinde olan gençler, sanatçılar kimler biliyor muyuz?

Sizler için sokaklara çıktık ve performanslarına canlı canlı tanıklık ettiğimiz bu isimleri KoyuLaci’ye taşıdık.

sanat (1)

SERPİL KALKAN – Ressam
Heykel’deki Sanatçılar Sokağı’nda hemen hemen her gün görebileceğimiz bir isim Serpil Kalkan. Kendisiyle resimlerini ürettiği yerde uzun bir söyleşi yaptık. 1961 Bursa doğumlu, halkla ilişkiler ve işletme mezunu. Resim çalışmalarına 1991 yılında başlamış. Resme olan ilgisini ve yeteneğini ilkokul öğretmeni keşfetmiş, öğretmeni onu yönlendiren kişi olmuş. Resim üzerine Türkiye’deki önemli isimlerden eğitim almış. İlk sergisini 1996 yılında Tayyare Kültür Merkezi’nde açmış. 1999 yılında Marmara Bölgesi depreminden etkilenerek 2000-2001 yılları arasında ıspatula kazıma tekniği ile deprem konusunu resimlerine işlemiş ve bu çalışmalarını da sergileme fırsatı da bulmuş.

Bugüne kadar 21 kişisel sergi açmış ve 14 adet ödüle layık görüşmüş. Bursa dışında da Türkiye’nin birçok yerinde festivallere davetli sanatçı olarak katılmış ve resimleriyle destek vermiş. Bunun dışında resim eğitimleri vermiş. 10 yıl kendi galerisini işlettikten sonra sokaklarda sanat üretmeye karar vermiş. Öncelikle yıl boyunca Bodrum Sanatçılar Sokağı’nda resim yapmış. 4 yıldır da Bursa Sanatçılar Sokağı’nda…

Düz mantık olacak ama, neden sokak?
Halka ulaşmak daha kolay ve bu hep istediğim, arzu ettiğim bir şeydi. Mesela yurtdışında sanat sokakları sanatın tetikleyicisidir. Türkiye’de sokaklarda bayan ressam görmek pek mümkün değil. Halkla direk iletişim kurmak ve yaptığım işlerin dönüşünü direkt olarak onlardan almak çok keyifli.

“Bursa halkının bana olan ilgisi oldukça iyi. Değer veriyorlar ve çok fazla kutlayan oluyor.”

Turistlerinde portrelerini çiziyorum. Bu şekilde çizdiklerim dünyanın her yerine ulaşıyor. Bu çok güzel bir his. Hediye olarak portre çizdirmek isteyen çok fazla insan var ve ben bu işi yapmaktan büyük keyif alıyorum.”

Bir çok ünlü simayı da resmetmiş Serpil Kalkan. Bunlardan biri ünlü modacı Cemil İpekçi. Heykel Sanatçılar Sokağı’nda bu portresini görmek mümkün.

Maddi olarak kaygılarınız var mı?
Kendi ayaklarım üzerinde durmaya çalışıyorum. 22 yıldır resim yapıyorum. Bunun dışında lüle taşı oyuyor, modern heykeller yapıyor, fotoğraf çekiyor ve karikatürler çiziyorum ve karikatürde mizahın spontane çıkışı çok hoşuma gidiyor. Dijital baskı ve poster sektörü yağlı boya satışlarını olumsuz etkiledi elbette, halk sanat ihtiyacını biraz ucuza gideriyor.

Hala gelecek için projelerim var seriler üzerine çalışıyorum. Konu olarak peyzaj, enteriyör ve portre üzerine yoğunlaştım. Henüz düşündüklerimin yüzde %20’sini sığdırabildim 22 yıla…

sanat (5)

FARUK ÖMER BAŞKARA / CEMAL ARACI – Gitarist
Henüz 17 yaşında bu iki genç isim gitar çalıyorlar ve hala müzik eğitimlerini sürdürüyorlar. Bursa doğumlu ve yine Bursa sokaklarında birlikte müzik yapmaya başlayan yeni isimlerden Ömer ve Cemal. Henüz lise de okuyorlar ve müziğe olan tutkuları çok büyük. Sokakta müzik yapmaya başlamışlar çünkü halkla, insanlarla müziği buluşturmanın en kolay yolu bu diyorlar.

“Özgürce ve yadırganmadan müzik yapmak çok keyifli, bizim de müzik konusunda özgürleşmemizi sağlıyor sokakta müzik yapmak. Bu ayrı bir yaşam tarzı.”

Aynı zamanda insanları yeni müzik türlerine ve hatta yeni olan her şeye alıştırmanın yolu da bu diyor iki genç isim.

“Mesela Bursa’da insanların yeni müziğe olan ilgisi git gide artıyor. Canlı müzik yapan yeni mekanlar açılıyor ve bu bizler için fırsat.”

Ailelerinizin sokakta müzik yapmanıza yaklaşımı nasıl?
Ömer: Başlangıçta rahatsız olmuşlardı ama sonradan alıştılar daha doğrusu kendi tutkularımızı onlara kabul ettirmeyi başardık. Şuan destek veriyorlar mesela gitarlarımızı onlar aldı.
Cemal: Benim abim de 9 yıldır müzik yapıyor ve bana bu konuda büyük destek veriyor.

Peki, geleceğe dönük planlarınız neler?
Cemal: Emre Aydın’la sahne almak isterim. Müziğini çok beğeniyorum. Üniversitede müzik dışında bir alanda eğitim almak istiyorum. Ayrıca kemana da ilgim var, ileride keman çalmayı da öğrenmek istiyorum.
Ömer: Ben amatör kalmayı tercih ederim. Çünkü bu bana daha özgür hissettiriyor. Üniversite de sinema ve konservatuar planım var. Ney çalmak istiyorum ve bunun için de eğitim planlıyorum.

Bu iki yetenekli genç ismin favori müzisyenleri; Duman, Cem Adrian, Emre Aydın, Onur Koç ve Metallica.

sanat (2)

KERİM SAĞLAMSOY / FURKAN DİKYOKUŞ – Akordeon / Gitar / Yan fülüt
Kerim ve Furkan Bursa sokaklarında hemen hemen 5 yıldır müzik yapan isimlerden. Kerim 22 yaşında ve akordeon, gitar, yan flüt çalıyor. Bursalı önemli müzisyenlerden müzik eğitimi almış. Furkan ise 18 yaşında ve yan flüt ile bateri çalıyor, aynı zamanda da konservatuar öğrencisi.

Onları Bursa’nın sabit bir noktasında görmek mümkün değil, ancak akordeon ve yan flütü buluşturup ortaya koydukları müzik ve farklı tarzlarıyla çok dikkat çekiciler.

Hayat sokakta mı, neden sokak?
Öncelikle eğleniyoruz sokakta. İnsanlarla içice olmak çok güzel ve emeğimizin karşılığını maddi-manevi en kolay alabildiğimiz yol sokaklar. Daha özgür hissettiriyor. Aynı zamanda yaptığımız farklı müziği halkla buluşturmak istiyoruz. İnsanların tepkisi mükemmel, onlardan besleniyoruz ve bizi müziğe devam etmek adına teşvik ediyorlar.

Peki, ya ailelerinizin tepkisi nasıl?
Sanırım sonunda kendimizi onlara kabullendirdik. Başlangıçta çok destek olduklarını söyleyemeyiz. Mesela enstrümanlarımızı sokaktan topladığımız paralarla aldık. Hala taksitlerini ödüyoruz. Sokaklar dışında kafelerde, otellerde ve alışveriş merkezlerinde de müzik yapıyoruz. Sokaklarda sanat yapmak bu kadar kolay değil elbette. Çünkü yasak ve yaya yolunu işgal ettiğimiz gerekçesiyle zabıtalar bizi çok kez topladı. Sokakta müzik yaptığım için akordeonuma bir ay el konuldu. Çok keza para cezası da ödedik…

Geleceğe dair planlarınız neler?
Kerim: Müzik öğretmenliği ve iç mimarlık yapmak istiyorum. Çünkü müzik adına bir gelecek göremiyorum. Bazı kaygılarım var.
Furkan: Ailem müzik üzerine kariyer yapmamı istemiyor ve ben de çok fazla gelecek görmüyorum müzikte. Psikolog olmak istiyorum.

Bu farklı müzik yapan ve bilinçli iki genç ismin favori müzisyenleri ise; Foreigner, David Guetta, Melis Danişment, Birsen Tezer, Ceylan Ertem, Mabel Matiz, Gülçin Ergül, Teoman…

Gerçekten de tutkuları üzerine giden ve bu uğurda her türlü riski göze alan insanlara karşı saygım çok büyük. İnsanların kendilerini hissettikleri, istedikleri gibi ortaya koyması büyük bir erdem. Bastıkları her nota, vurdukları her fırça darbesi onlardan bir parça ve bunu bizlere de hissettiriyorlar. Çünkü bunu tutkuları ile özgürce ifade etme yolunu bulmuşlar. Gözümüz, kulağımız onlarda olsun. Çünkü “sanat” her yerde karşımıza çıkabilecek kadar kabına sığamayan bir tutku!

Koyu Laci

Türkiye'nin en yeni erkek sitesi!

Yorum Ekle

Yorum Yazmak İçin Tıklayın