MAKALELER

Bursa’dan Vahşi Batı’ya: Tanto

Bir Türk tarafından karakterize edilen 3. western çizgi roman kahramanı Tanto’ya hayat veren Onur Çetincengiz karakterin prototip çizimi için Bursalı sanat severlerden destek bekliyor.

Sinema ve çizgi romana olan ilgisi babasının ona okuduğu Karaoğlan ve Tarkan’la başlayan Bursalı senarist Onur Çetincengiz, karakterize ettiği western kahramanı Tanto’nun hayata geçmesi için Bursalı sanat severlerden destek beklediğini söyledi. Çocukluktan itibaren senaryo yazmaya başladığını, askerden sonra Ekim Tiyatrosu ve Bursa Tayyare Kültür Merkezi’nde tiyatro kursu aldığını söyleyen Çetincengiz, özellikle fantastik Türk sineması, Holywood filmleri ve spagetti western film türleri üzerine kendini geliştirmiş.

2006 yazında ilk kısa filmini bir cep telefonu ile çeken Çetincengiz,2007 yılında CanAvar isimli kısa filmi ile internette oldukça dikkat çekmiş. 2008 yılında çektiği Ölüm Dosyası adlı kısa filmi ilk festival gören filmi olan Çetincengiz, 2009 yılında Türk Kısa Film Yönetmenleri arasına girmiş.

Daha sonra Altın Çocuk Kilink’e Karşı filmiyle Atv Çek Bakalım yarışmasına çıkan ve 2 tur atlayan Çetincengiz son kısa filmini Marvel Kahramanı Punisher’in kısa filmini yaparak gerçekleştirmiş..

2012 yılında Tanto adlı bir çizgi roman karakterize etmiş.

“Zamanla, çizgi roman ve Vahşi Batı filmlerine olan sevgim ile Japon sineması ve Samuray filmlerini olan düşkünlüğüm bana bir western karakteri kurgulattı. Ortaya renkli ve güzel karakterler çıkmaya başlayınca daha şevkle yazmaya başladım. Tanto’yu çizgi roman yapmaya karar verdim. Çizer aramaya başladım. Çalıştığım fabrikanın Üretim Müdürü Hakan Korkmaz’dan maddi destek alarak Tanto’nun prototip giriş öyküsünü çizdirdim. Yeterli maddi kaynağım olmadığı için kaliteli bir çizim yaptıramadım” diyen Çetincengiz, Tanto’nun evrensel bir karakter olduğunu belirterek, Bursalı Sanat severlerden projesinin ön çizimi için destek istedi.

12036961_438801719645683_6068266887170197947_n

Koyu Laci

Türkiye'nin en yeni erkek sitesi!

Yorum Ekle

Yorum Yazmak İçin Tıklayın