BEATPAZARI GENEL LİSTELER

Bursa’nın kurgu fotoğrafçısı: Meral Kuru

İnsandan beslenip sanat için üreten ender isimlerden biri Meral Kuru. Sıra dışı tarzıyla birleştirerek sunduğu kurgu fotoğraflarıyla dikkat çeken Kuru, aynı zamanda sosyal içerikli projelerinde aranan isimlerinden.

Röportaj: Burak Matpan Fotoğraflar: Gülay Özbilge & Onur Yurtsever

[dropcap]K[/dropcap]işisel ve karma sergilerin yanı sıra Bursa Kent Konseyi’nin “Griye Veda Renklere Merhaba” projesine aktif olarak destek veren, Bursa Fotoğraf Festivali başta olmak üzere fotoğraf kelimesinin geçtiği neredeyse tüm projelere katkı koymaya çalışan özel bir isim Meral Kuru. Ama onu benim için daha özel kılan şey, kurgu fotoğrafına gönül vermiş olması. Kendi oluşturduğu renkli ve depresif tarzına ince işlenmiş kurguları katılınca ortaya seyirlik fotoğraflar çıkıyor. Ki, kurgu fotoğrafçılığında en önemli şey olan özgünlük ise Kuru da fazlasıyla var olan bir özellik…
İşte, Meral Kuru ve fotoğraf dünyası…

Meral-(2)

Fotoğrafla tanışmam “hırsızlık” yaparak başladı!
Fotoğrafla tanışmam, babamın otuz altılık filmi doldurup özel günlerde fotoğraflarımız olsun diye hazırda beklettiği fotoğraf makinesini gizlice alıp sokağı keşfe çıkmakla başladı. Fotoğraf çektikçe yeni bir gezegen keşfetmişim de kimsenin bundan haberi yokmuş gibi bir heyecana kapılırdım. Ailecek özel günlere ait pek fotoğrafımızın olmamasının nedeni de sanırım benim. Babam da bunu fark etmiş olacak ki gezegen keşfimi kilitli bir dolaba sakladı.

Fotoğraf: Meral Kuru
Fotoğraf: Meral Kuru

Fotoğrafla tamamlanıyorum…
O kitli dolabı lise yıllarında tekrar açtım. Fotoğraf içsel bir şey benim için farkında olmadan ona ulaşmak için küçük savaşlar vermişim. Şimdi ise eksik parçamı bulmuş gibiyim. Sanat müthiş derecede besliyor beni hangi dalı olduğunun bir önemi yok. Beynim sürekli fotoğraf çekmekle meşgul. Kitap okurken, metrodayken, sinemadayken, konuşurken, dolaşırken… Bazen kendimce müthiş bir kare oluşturuyorum beynimde. Onu çekmediğimde huzursuz oluyorum. Çektiğimde ise şu gezegen keşfettiğini zanneden küçük çocuğa geri dönüyorum. Olur mu bilmem ama beyne bir deklanşör takılabilmesini çok isterdim. Çünkü benim fotoğraflarımın büyük bir kısmı önce orada hazırlanıyor sonra çekiliyor.

Fotoğraf: Meral Kuru
Fotoğraf: Meral Kuru

Eğitim şart!
Beslenebilmek için aç olmalısınız. Sanatın birçok dalıyla ilgili eğitim aldım. Resim, müzik, tiyatro, edebiyat hepsi sizi besliyor ama siz aslında hangisine aitseniz onu görüyorsunuz. Bir konuda çok yetenekli olsanız bile eğitimin alınması gerektiğine inanıyorum.

Fotoğraf: Meral Kuru
Fotoğraf: Meral Kuru

Sinema ve fotoğraf…
Ben sinemayı fotoğraftan çok ayrı tutmuyorum doğrusu birbiriyle çok ilintili iki alan sinema ve fotoğraf. Avrupa sinemasının çok fotoğrafik olduğunu düşünüyorum. Yönetmenleri belirleyip ona göre film izlemeye çalışıyorum. Fotoğraf sanatçılarına gelince benim için Gregory Colbert, Sebastião Salgado, Charles Harbutt dünya da önde gelen isimler.

Fotoğraf: Meral Kuru
Fotoğraf: Meral Kuru

FotoFest’in önemi…
Bir fotoğrafçı olarak Bursa’da olmak Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun ilk ve tek uluslararası fotoğraf festivali FotoFest’in yapıldığı şehirde olmak demek. Bir fotoğrafçının şöyle bir dileği olabilir: Dünya’nın her yerinden tanınmış işini iyi yapan fotoğraf sanatçıları ayağıma gelse, onlarla birlikte fotoğrafları da gelse, sohbet edip fotoğraf tartışsak bir hafta boyunca gösteriler, yarışmalar, söyleşiler her şey fotoğrafa dair olsa. Sanırım ben bunu dilemiştim. FotoFest 2013’te saha sorumlusu ve koordinatör olarak profesyonel anlamda görev aldım. Fotoğraf adına bana çok şey kattığına inanıyorum bu festivalin.

meral-kuru-(7)
Fotoğraf: Meral Kuru

Griye Veda Renklere Merhaba
Bursa Kent Konseyi bünyesine bağlı fotoğraf çalışma grubumuzun (BURFOT) temsilcisiyim. Bu grupla birlikte yürüttüğümüz bir proje var: Giye Veda Renklere Merhaba. Bütün kamu kuruluşlarını griden arındırıp fotoğrafla renklendiriyoruz. Fotoğrafları üyelerimizin yaptığı fotoğraf bağışlarından ve FotoFest sergilerindeki fotoğraflardan seçiyoruz. Bunun dışında engelliler ve kadına şiddetle ilgili farklı iki proje için çalışıyorum. Diğer taraftan kişisel çalışmam “Fotoğraf Tozu” için çekimler yapmaya devam ediyorum.

Nisan ayından itibaren Cafe 7. Oda’da fotoğraf atölyesinde ders vermeye başlıyorum. Bunun yanı sıra sinemaya ağırlık vermeye başladım, kısa film çalışmaları yapıyorum. Fotoğraf ve sinemaya daha fazla ağırlık verebilmek için bir süreliğine yurtdışı eğitimi almak için gitmeyi planlıyorum.

Meral Kuru & Burak Matpan
Meral Kuru & Burak Matpan

Fotoğraf Sanatçısı Meral Kuru ile gerçekleştirdiğim bu röportajdan kendi adıma şunu öğrendim: Bursa’da fotoğraf adına çok güzel şeyler gerçekleşmiş ve gerçekleşmeye devam edecek. Bu organizasyonları mümkün olduğunca takip etmek ve dâhil olmak ise bize düşen önemli görevlerden biri.

Fotoğraf: Meral Kuru
Fotoğraf: Meral Kuru

Meral Kuru kimdir?
1982 yılında Trabzon’da doğdu. 2005 yılında coğrafya bölümünü bitirip öğretmenliğe başladı. Henüz çocuk yaşlarda fotoğrafla buluştu ve üniversite yıllarında fotoğrafa olan ilgisi kurgu fotoğrafçılığıyla devam etti. Bunu çalışmalarını aldığı profesyonel fotoğrafçılık eğitimi ile pekiştirdi. BUFSAD, BURFOT ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Fotoğraf İmece Grubu projelerinde yar aldı. Çalıştığı okulda öğrencilerine fotoğrafı sevdirmek ve öğretmek adına fotoğraf kulübünü yürüttü. Fotoğraf üzerine sosyal projelerde yer alan Kuru’nun birçok karma sergide fotoğrafları yayınlandı. Ayrıca bazı fotoğraf yarışmalarından ödüller kazandı. 19. Bursa Fotoğraf Günleri’nde “Denge” adlı ilk kişisel gösterisini fotoğraf severlere sundu. 1. Uluslararası Bursa Fotoğraf Festivali’nde (FOTOFEST) “Gerçekle Karşılaşma” adlı ilk kişisel sergisini açtı. “Yaşamak Lazım” fotoğraf grubuyla “Kendine ait bir oda… Virginia Woolf” projesinde yer aldı. 3. Uluslararası Bursa Fotoğraf Festivali’nde (FOTOFEST) “Nadas” adlı ikinci kişisel sergisini açtı ve aynı festivalde saha sorumlusu olarak görev aldı.
Daha çok kurguya yönelik çalışmalarına ağırlık veren Kuru, çalışmalarına kendine özgü tekniği ile devam etmektedir.