BEATPAZARI GENEL LİSTELER

Bursa’nın sanat aşıkları: Esin & Hasan Çiçek

Fotoğraf: Meral Kuru

Sanat aşktır! Sanatçı iflah olmaz bir aşık… Yontarken, boyarken, şekil verip kelimelere dökerken içini; bir melodi düşer diline ve en güzeli bu melodiye eşlik edecek birinin daha olmasıdır… Esin ve Hasan Çiçek çok şanslı iki sanatçı, iki çılgın, iki aşık… Sanata olan aşklarını birbirlerine olan aşkları ile besleyerek üretiyorlar…

Röportaj: Bursak Matpan / Fotoğraflar: Meral Kuru

[dropcap]B[/dropcap]ursa’nın merkezindeyim. Bir durup bakıyorum etrafıma, gözlerimle her yerini süzüyorum ve beni etkiliyor mu bu şehir diye soruyorum kendime… Yıllarca büyük bir imparatorluğa başkentlik yapmış, tarihi dokusuyla ve yeşiliyle nam salmış bir şehir nihayetinde… Elbette etkilemeli insanı, ancak insan faktörü -yani o şehir de yaşayanlar ve üretilen şeyler- sanırım beni daha çok etkiliyor, buna kanaat getiriyorum.

Beni yaşadığım bu şehir de yaptıkları işlerle ve dünya görüşleriyle etkileyen iki insan daha tanıdım. Ressam Esin Saydam Çiçek ve Heykeltıraş Hasan Hüseyin Çiçek… Evlilikleri sanat aşkıyla yoğrulmuş ve tutkuları üzerine hala koşar adım giden iki sanatçı…

Bu uzun sohbette, kahkahalarımıza karışan tablolar, bilinç uyandıran cümlelere göz kırpan maskeler, farkındalığa kök salmış heykeller eşlik etti bize…

Sanatla tanışma…
Hasan: Sanatla ilk tanışmam 15 yaşında oldu. Resim eğitimi almıştım o yıllarda. Ailem zaten beni cesaretlendiriyorlardı, mesela babam doğa ile iç içe yaşamayı seven bir insan, bana hala çalışmalarım için materyal sağlar ağaç kökleri bulur ve biriktirir.

Esin: Ben sanatla büyüdüm doğrusu, çünkü ailem hep sanat ortamı ile iç içeydi. Bu konuda çok şanslıyım. Mesela babam, ablam hakim olmak istediğini açıkladığında hayal kırıklığına uğramıştı çünkü o bizi hep sanat ve dil üzerine destekliyordu. Babam köy enstitüsü mezunu ve bizim hayatımızın merkezinde hep sanat var.

Fotoğraf: Meral Kuru
Fotoğraf: Meral Kuru

Sanata genel bakış…
Esin: Resim üzerine konuşacak olursam insanların genel bir tutumu var, ‘ben resimden pek anlamam’ bana biraz komik geliyor bu söylem çünkü insanlar evlerini dekore ederken, giyinirlerken, makyaj yaparlarken bile resimle ilgileniyorlar aslında. Halbuki müziği ne kadar anlıyoruz ki? Sadece müziğin hayata sokulması daha kolay sanırım. İnsanların resmi hayatlarına sokma ihtiyacı yok. Anlayabiliyorum, ekonomik kaygılar, tüketme meyli filan ama sanırım ben sanata olan genel ilgisizliğin sadece gelir seviyesiyle bağlantılı olduğunu düşünmüyorum, kültür düzeyi ve dünya görüşü çok etkili bu tutumda.

Tabi ki eğitim faktörü de var. Mesela kişilik gelişimi dönemlerinde bile hazır ve tasarlanmış biçimler üzerine çalıştırılıyor çocuklar. Biçimlerin içini boyama suretiyle ve katiyen taşırmadan. Özgün olanı üretmek isteyene dayatılan bir sistem bu aslında. Böyle olunca da yaratma dürtüsü yerini özenme dürtüsüne bırakıyor.
Toplumdaki siyasal yapılaşma da çok etkili sanata olan bakışta…

Hasan: Aslına bakarsak yaşamın hızına yetişme çabası insanların vakit ayıramamasına sebep oluyor ve metropoller üretime çok saygılı değil. Köy yerlerinde ve taşrada sanatçı atölyeleri uğrak yerleri, köy halkının üretime saygısı daha fazla çünkü üretimin içinden gelen insanlar tüketim toplumu olmaktan daha uzaklar. Metropoller dijital baskılara yöneliyor, kolay ve çabuk ulaşma gayesi var. Zaten sanat galerileri de AVM’ler çevresinde. Bu tüketim dışında insanların derdi sadece resim veya heykel satın almak olmamalı, sanat çevresiyle iç içe olmakta önemli.
Bursa’dan söz edecek olursak galeriler devlete ait, hiç özel galeri yok mesela. Bu galerilerin de tanıtım eksiği olduğunu söyleyebilirim ve belirli gün ve saatler çerçevesinde hizmet veriyorlar.

Fotoğraf: Meral Kuru
Fotoğraf: Meral Kuru

Bursa’da sanat eserleri…
Hasan: Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde bir ağaç soyutlaması var, ben onu bir sanat eseri olarak görüyorum mesela. Yine Demirkapı muhitinde eski bir fabrika var, yüksek bir bacası var o çok ilgimi çeken bir mimari örnek.

Esin: Bursa’da dokunulmamış, restorasyona uğramamış her yer sanat eseri aslında. Mesela Bursa sokakları… Ne yazık ki bana göre Bursa’da bir restorasyon katliamı var. Muradiye’deki Faruk Saraç Meslek Yüksekokulu binası çok hoşuma gider benim. Mekanların veya eserlerin dokusundan çok yaşanmışlığı etkiliyor beni. Sadece doku olarak algılamıyorum mekanları, her şey insanla güzel…

Fotoğraf: Meral Kuru
Fotoğraf: Meral Kuru

Yurtdışı deneyimleri…
Esin: Türkiye’de yaklaşık 70 tane kişisel sergi açtım. Ancak yurtdışındaki çalışmalarımdan hem maddi hem manevi daha fazla dönüş alıyorum. Orada insanlar sadece teknoloji kaynaklı beslenmiyorlar. Sinemadan, tiyatrodan da besleniyorlar. İnsan kaynaklı beslenme yani. Ve en önemlisi gerek yerel platformda gerek evrensel platformda sanat dallarının söyleyecek bir şeyi olmalı; neye hitap ediyor, amacı ne? Yerelde bu konuda eksik olduğumuzu söyleyebilirim.

Hasan: Yurtdışı deneyimlerime dayanarak ilk olarak gördüğüm fark şu ki orada bürokrasinin yoğun ilgisi ve desteği var sanata. Belediyeler özel galerilere destek veriyor ve tanıtımlarını yapıyorlar. Mesela Almanya’daki (Berlin-Frankfurt) sergilerimize bürokrasiden de birçok isim katıldı. Bunun dışında genel olarak sanatla uğraşan insanlar birlikte hareket ediyor, ekip çalışmaları mevcut ve orada kalabalık bir grup insan sürekli sergi takip ediyor.

Fotoğraf: Meral Kuru
Fotoğraf: Meral Kuru

Biraz da özel hayat…
Hasan: İki sanatçının bir arada olması çok verimli bir süreç. Çok çatışıyoruz aslında, ama bu çatışma üretimde kaliteyi arttırıyor. Birbirimizi eleştirilerine kırılıyoruz zaman zaman ama bu gerekli. Bazen bir üretim sürecince olayın çok içine giriyoruz ve diğer sanatçı görüp objektif bir yorum getirebiliyor.

Esin: Hayatımın her alanında üretimimi engellemeyen insanlarla birlikteyim. Hasan’ın soyutlamalarından çok etkileniyorum ve benim resmime de etki ediyor. Onun betimlemeleri ve yaşama şekli bile beni besliyor, kafamdaki mozaikleri tamamlamama yardımcı oluyor.

Birey olarak sanat eğitimimiz elbette etkili ama birbirimizden de besleniyoruz. Erkek-kadın, sanatçı, anne- baba gibi kimliklerimiz dışında bir de birbirimize olan sorumluluğumuzu taşıyoruz…

Fotoğraf: Meral Kuru
Fotoğraf: Meral Kuru

Çocuklar…
Esin ve Hasan: Onları disipline etmeye çalışmıyoruz. Materyalleri zengin tutuyoruz. Zaten sürekli atölye ortamındalar. Merak ve heyecanla çalışmalarımızı takip ediyorlar. Sabah uyandıklarında ilk işleri atölyeye girip bu gece annem ya da babam ne yapmış bakmak oluyor. Evimizde salonumuzun ortasında bir ağaç ev var mesela, geniş bir hayal dünyası içindeyiz. Küçük kızımız Güneş henüz 5 yaşında ve bazen onun çizdiği resimlerden etkilendiğimiz oluyor.

“Çok renkliliğe çok sesliliğe açık olmalıyız. Biz sanatçılar bile her yorumun her fikrin kendi bakış açımıza denk olmasını istiyoruz. Eleştirilerimizin boyutu da kendi penceremizle sınırlı kalıyor. Her zaman yürüdüğümüz yolu değiştirip bir sokak öteden yürümeyi göze almamız lazım…” diyor son olarak sevgili Esin ve Hasan. Eğer yolunuzu değiştirmeye karar verir ve Ada Sanat Atölyesi’ne uğrarsanız, her daim girişte sizi karşılayan ahşap masa üzerindeki taze papatyalar, bir fincan da çay olacaktır ve elbette sanat…

Fotoğraf: Meral Kuru
Fotoğraf: Meral Kuru

Hasan Hüseyin Çiçek
Uludağ Üniversitesi Fakültesi Güzel Sanatlar Resim Bölümü Lisans
Sergiler
2003 Karma Sergi – Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi – BURSA
2004 Karma Sergi – Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi – BURSA
2005 Karma Sergi – Tayyare Kültür Merkezi – BURSA
2006 1. Kişisel Sergi – Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi – BURSA
2006 Karma Sergi – Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi – BURSA
2007 Grup Sergi – Devlet Güzel Sanatlar Galerisi – BURSA
2007 Grup Sergi – Rektörlük Sanat Galerisi – BURSA
2008 Grup Sergi – L Tipi Cezaevi – ÇORUM
2008 2. Kişisel Sergi – Ördekli Kültür Merkezi – BURSA
2009 Karma Sergi – Devlet Sanat Galerisi – BURSA
2010 Karma Sergi – Devlet Sanat Galerisi – BURSA
2010 Karma Sergi – Devlet Sanat Galerisi – ÇORUM
2011 Karma Sergi – Devlet Sanat Galerisi – BURSA
2011 Karma Sergi – Artrium – FRANKFURT
2011 Karma Sergi – Santa Clara Galerisi – FRANKFURT
2012 Karma Sergi – Kursama Galerisi – FRANKFURT
2012 Karma Sergi – Türk Evi – BERLİN
2013 Karma Sergi – Artrium – FRANKFURT

Saydam çifti ile arkadaşımız Burak Matpan eğlenceli bir görüşme gerçekleştirdi. Fotoğraf: Meral Kuru
Esin ve Hasan Çiçek çifti ile arkadaşımız Burak Matpan eğlenceli bir görüşme gerçekleştirdi.

Esin Saydam Çiçek
Uludağ Üniversitesi Fakültesi Güzel Sanatlar Resim Bölümü Lisans
Sergiler
1988 Karma Sergi – Kültürpark Resim Sergi Salonu – BURSA
1996 1. Kişisel Sergi – Devlet Güzel Sanatlar Galerisi – BURSA
1996 Karma Sergi – Atatürk Kültür Merkezi – ANKARA
1997 Karma Sergi – D.G.S.G – ÇORUM
1998 DİA Gösterimi – Anadolu Hotel – ÇORUM
1998 75. Yıl Sergisi – D.G.S.G – ÇORUM
1999 2. Kişisel Sergi – D.G.S.G – ÇORUM
1999 Karma Sergi – A.K.M – ANKARA
2000 Happening – Sanatçılar Sokağı – ÇORUM
2001 Karma Sergi – D.G.S.G – ÇORUM
2002 Kadın Sanatçılar Sergisi – D.G.S.G – ÇORUM
2004 Karma Sergi – D.G.S.G – ÇORUM
2004 3. Kişisel Sergi – Botanik Bahçesi – BURSA
2005 Karma Sergi – D.G.S.G – ÇORUM
2005 4. Kişisel Sergi – D.G.S.G – ÇORUM
2006 Karma Sergi – D.G.S.G – BURSA
2007 Karma Sergi – D.G.S.G – BURSA
2008 Karma Sergi – L Tipi Cezaevi – ÇORUM
2008 Karma Sergi – Ördekli Kültür Merkezi – BURSA
2009 Karma Sergi – D.G.S.G – BURSA
2011 Karma Sergi – Artrium – FRANKFURT
2011 Karma Sergi – Santa Clara Galerisi – FRANKFURT
2012 Karma Sergi – Santa Clara Galerisi – FRANKFURT
2012 Karma Sergi – Türk Evi – BERLİN
2013 Karma Sergi – Artrium – FRANKFURT
2013 5. Kişisel Sergi – Artrium – FRANKFURT

Koyu Laci

Türkiye'nin en yeni erkek sitesi!

Yorum Ekle

Yorum Yazmak İçin Tıklayın