RÖPORTAJLAR

Yüreğim Seni Çok Sevdi

Bursalı okuyuculara ithaf ettiği son romanı ‘Yüreğim Seni Çok Sevdi’ ile 5. Bursa Kitap Fuarı’na gelen Canan Tan, vermiş olduğu sözü tutmanın haklı sevinciyle sorularımız yanıtladı.

Mahir Bora KAYIHAN

[dropcap]M[/dropcap]izah ve çocuk öyküleri derken, romanda da başarı kazanan Canan Tan, geçen yıl Olay TV’nin fuar alanında yaptığı canlı yayınında verdiği sözü tutarak, yine Olay TV’nin gündüz kuşağı programı ‘Başka Hayatlar’da verdiği sözü tutmanın mutluluğunu yaşadı. Fuarın son günlerine söyleşi ve imza günü için Bursa’ya gelen yazarı, imza gününde yalnız bırakmayarak sizin için küçük bir söyleşi gerçekleştirdik.

Mizah ve çocuk öyküleriyle başlangıç yaptığınız yazın hayatınızda, sizin için yeni bir dönem sayılan romana geçişinizi anlatır mısınız?

İlk kitabım roman olsaydı, romancı olarak tanınacaktım ama mizah ve öykü kitaplarıyla çıktığım için, genel olarak öykücü olarak tanınıyorum. Mizahı çok sevdiğim için, mizah öyküleri yarışmasına girdim ve büyük bir başarı elde ederek ilk kitabım yayınlanmış oldu. Yarışmada, Türkiye’deki ilk ve tek kadın mizah yazarı olarak lanse edildim. Ardından birkaç mizah kitabım daha yayınlandı ama ben klasik öykü biçeminde yazılarda yazıyordum. Basıma vermediğim için okurum bunu bilmiyordu. Ardından çocuk öyküleri ve romanlar geldi, şimdi hepsi paralel olarak devam ediyor.

Piraye adlı romanınızla büyük bir çıkış yakaladınız. Uzun yıllar Diyarbakır’da yaşamışlığınızın romana kattığı sade yöresel dil çok hoş. Piraye’nin doğumunu biraz anlatır mısınız?

Piraye 20 yıllık bir birikimin sonunda benden ayrıldı, ben Piraye’yi beynimde ve yüreğimde yazmaya başladığımda ortalarda ne Asmalı Konak nede benzeri diziler vardı. Doğu batı ilişkilerinde aşk daha ortaya dökülmemişti. 12 yıl Diyarbakır’da kaldım, okulumu bitirdim ve evlenip Diyarbakır’a gelin gittim. Piraye ile ortak yönümüz odur. Ayağı yere basan bir kahramanı konu eden Piraye benim için, yazın hayatımda bir devrim bir dönüm noktası olmuştur. Bunu içtenlikle kabul ediyorum.

Piraye yakın bir dönemde dizi olarak televizyonlarda yayınlanmaya başlayacak. Son dönemlerde roman ya da öykülerden yola çıkılarak çevrilen diziler gündemde ve doğu-batı aşkları da çük ilgi görüyor. Dizi ile Piraye özünde kopukluklar yaşamaya başlayınca neler hissedersiniz?

Benim çok değer verdiğim bir senarist yazacak senaryoyu. Şehnaz Tango’nunda senaristliğini yapan Sayın Oya Yüce kaleme alıyor senaryoyu. Oya hanım bana ‘Siz bana çocuğunuzu teslim ediyorsunuz.’ dedi. Gerçektende öyle, bu çok hassas bir durum. Romandan diziye senaryolaştırmada format olarak süslemeler yada indirgemeler olacaktır elbette ama bunu en az düzeyde tutarlarsa çok sevineceğim.

Peki, magazinsel olarak diziye yaklaşım olursa ve diğer doğu-batı aşk dizileri yada töre konu dizilerle bir tutularak eleştiri alırsa, nasıl bir tepki veririsiniz?

Benim romanımda törenin sivri uçları, vurmalar kırmalar, kan dökmeler yok. Ama gerekirse romanım için, her türlü platformda konuşurum. Genel olarak Praye’de duygusal dalgalanmalar ve romantik bakışlar var. Yani hiç kimse kimseye tabanca çekmiyor benim romanımda, kan yok, kaçırılma zorlanma yok. Aşk var, iç sızlatan bir aşk…

Eroinle Dans’ın okullarda tavsiye edilmesi hakkında neler söylemek istersiniz?

Beni çok mutlu eden bir olay bu. Kitabı yazarken çok dikkatli yazmak durumundaydım. Eczacı olduğum içinde bu konuda şansım çoktu. Ama iki tarafı keskin bir bıçaktı elimdeki, kitapta eroinin nasıl kullanıldığını anlatıyorum, uruma göre adım adım esrar kullanımını anlatıyorum, heveslendirmemeye çalışarak anlattım hepsini. Sonuçta çikolata kaplı bir zehir düşünün, çikolatasını emerek ulaştıkları noktayı anlattım ben. Ama ben başarılı olduğumu düşünüyorum çünkü, hiç kullanmayan okuyucularım ‘asla kullanmayı düşünmüyorum, kitaptan sonra uyuşturucuya bakış açım daha da sertleşti’ diyenler oldu.

Yüreğim Seni Çok Sevdi…

Gündelik bir üniversite aşkı gibi başlayan, ama birtakım imkânsızlıklar yüzünden sağlıklı yaşanamayan bir aşkı anlattım son kitabımda. İstanbullu genç bir kızla, Bursalı genç bir erkeğin buluşamaması… ve bunun üzerine Aslı’nın bir buhran anında karar vererek daha uzaklara gitmesi. Devamlı olarak ayrılış içinde yaşanan bir aşkın romanında son söylenen sözlerdir ‘Yüreğim Seni Çok Sevdi’…

Son romanınızda şiirsel bir anlatım var. Şiirle aranız nasıl? Canan Tan imzalı şiirler okuyabilecek miyiz?

Kendimde şiir yazıyorum ve kitaplarımda yer yer çok sevdiğim şairlerin dizelerine de yer veriyorum. Piraye ile başladı bu. Piraye’de Nazım Hikmet ve Ahmet Arif var. Yüreğim Seni Çok Sevdi’de, Ahmet Hamdi Tanpınar ve yabancı şairlerin şiirlerinden alıntılar var.

Geçen yıl ki fuarda Bursalılara bir sözünüz vardı ve bu sözü tutarak geldiniz bu yıl. Ama zor şartlar altında sözü yerine getirdiğinizi biliyorum…

Geçen yıl Bursa’ya geldiğimde Yüreğim Seni Çok Sevdi’nin çalışmaları başlamıştı. Olay TV geçen yıl ilk kez fuar alanından canlı bir yayın yaptı ve ben o yayında yapılan söyleşi sırasında, Bursalıların kitaba olan düşkünlüğü ve bana gösterdikleri sıcakkanlılığa bir hediye olarak, gelecek yıl fuara yeni bir kitabımla geleceğimin sözünü verdim. Kitabımın da bir bölümünün Bursa’da geçeceğinin sinyalini vermiş oldum. Ciddi rahatsızlıklarla ve boyunlukla yazarak bitirdim kitabı. Çünkü bir söz vermiştim ve tutmam gerekiyordu. Sözümü tuttum, yine Olay TV aracılığı ile, gündüz kuşağı programı Başka Hayatlar’da Serpil hanımın vesilesiyle sözümü tuttuğumu ifade ettim. Sonuç olarak programda ‘işte kitabınız, getirdim onu’ dedim ya, bu benim için tarifsiz bir mutluluk oldu. Bursalıları da, Bursalı okurlarımı da çok çok çok seviyorum. Bir kere çok aydın insanlar, kitabı seviyorlar ve fuarın yükselişi de bunu göstergesi.

Bu röportaj 20 Mart 2007 tarihli Olay gazetesinde yer almıştır.

Mahir Bora Kayıhan

1997 yılından beri basın sektörünün birçok iş dalında görev aldım. Daha çok dergicilik konusunda görev aldığım sektöre 2014 yılından beri grafiker olarak da hizmet ediyorum. Üretmeyi, ürettiğini paylaşmayı seven biriyim. Çevremde bana “fikir adamı” derler, iyi bir fikrin tüm hatalarıyla sahiplenilip büyütülmesinden yanayım. Fikirleri severim…

Yorum Ekle

Yorum Yazmak İçin Tıklayın