BEATPAZARI GENEL

Dikkat! Alexis Tsipras

“Çocukken dondurmacının tezgâhından dondurma çalarken yakalanmıştık. Bizi karakola götürdüler. Ailelerimiz geldi. Özür diledik. Neyse ki adam iyi biriydi bizi affetti. Aradan yıllar geçti ama bundan hala utanıyorum!”

Ercan Gök

[dropcap]S[/dropcap]on 150 yılın en genç ve en ilginç Yunanistan Başbakanı… Yaşıtları okulun bahçesinde oyun oynarken o sokaklarda, meydanlarda partisinin yayın organı gazeteyi satmak için uğraşıyordu. İnşaat mühendisliği okuduktan sonra büyük angarya gibi gördüğü askerliği de başkent Atina’da “torpilli” olarak yaptığını açık yüreklilikle itiraf etti.

Henüz lise öğrencisiyken tanıştığı Peristira Baziana ile 20 yılı aşan süredir beraber. Alexis ve Peristira evli değil ‘Birliktelik Sözleşmesi’ yapmışlar. Çiftin iki de çocuğu var.

“Din adamlarına da, inananlara da saygı duyuyorum!”

Alexis Tsipras, Yunanistan’ın ilk ateist başbakanı. Çocuklarını kilisede vaftiz ettirmedi. Yunanistan’da seçilmiş tüm başbakanların papazların elini öpüp başa geçtiği, İncil’e el basma töreniyle açılan meclis geleneğine son verdi. Bu ritüelleri uygulamamasıyla ilgili olarak kendisini eleştirenlere de, “Kilise ile ilişkilerim son derece dürüst. Tanrıya inanmıyorum ama din adamlarına da, inananlara da saygı duyuyorum” şeklinde yanıt verdi.

“Ege denizi balıklarındır, Türkler dostumuzdur!”

Alexis Tsipras, başbakan olduğundan beri Yunan halkının önem verdiği, önemli gördüğü, onlar için tabu olan hemen her şeyi (Türkiye hariç) yıkıp geçti.  Din, Nato, AB, Amerika hatta sermaye sınıfı bile bundan nasibini aldı. Başa gelen her başbakanın işine geldiğinde kullandığı Türkiye ile ilişkiler ve Ege krizine “Ege denizi balıklarındır, Türkler dostumuzdur” diyerek noktayı koydu.

Che-Pras

28 Temmuz 1974 tarihinde Atina’da doğdu. Lise yıllarında Yunanistan Komünist Gençlik Partisi’ne katıldı. 1990’ların başında, devlet bakanı Vasilis Kontoyannopulos’un koyduğu tartışmalı yasaya karşı öğrenci ayaklanmasında aktif oldu. Genç yaşlarda girdiği siyasetten bir daha hiç kopmadı. Arkadaşları, ona çok sevdiği Che Guevera’ya atıfta bulunarak Che-Pras diye seslendiler.

Alexis Tsipras, birçok şeye olduğu gibi kravata da karşı. Asla kravat takmıyor. 25 Ocak 2015’den beri elinde bir saatli bombayla başbakanlık koltuğunda oturuyor. Ekonomik kriz, AB baskısı, kapıya dayanan alacaklılar… Alexis Tsipras, yapılan referandumda halkından bir kez daha güvenoyu aldı. Yunan halkı, Alexis Tsipras ve yönetiminin arkasında olduğunu %61 ile gösterdi ve belki de istifa edip elini taşın altından çekebilecek olan genç başbakan, artık çok uzun ve dikenlerle dolu bir yolda halkıyla birlikte yürümek zorunda kalacak.

aleksis2

Dünya görüşü

Alexis Tsipras’ın dünya görüşüyle ilgili daha iyi fikir sahibi olabilmek için bugüne kadar söylediği sözleri hatırlamak lazım.

  • “Homoseksüel evliliklerini destekliyorum. Çocuk sahibi olmaları tartışılmalı.”
  • “Marihuana’nın yasadışı olmaktan çıkartılması gerektiğini düşünüyorum. Kendim hiç kullanmadım. Fobim var. Sonuçlarından korkuyorum. Ama kullanan arkadaşlarım var.”
  • “Kendimi yakışıklı bulmuyorum. En çirkin yerim burnum. Ama estetiği hiç düşünmem!”
  • “Uçaklardan ve uçmaktan korkuyorum. Bununla mücadele etmeye çalışıyorum.”
  • “Zorunlu askerliğin, hatta ordunun tamamen kaldırılması gerektiğini düşünüyorum. Tüm ordular kaldırılmalı. Bu olana kadar insanlara askerlik yerine sosyal hizmetlerde çalışma hakkı verilmeli.”

Koyu Laci

Türkiye'nin en yeni erkek sitesi!

Yorum Ekle

Yorum Yazmak İçin Tıklayın