BEATPAZARI GENEL

Emre Soncan: İtaat duygusu gazetecilik yapmayı zorlaştırır!

Gazeteci Emre Soncan Bursa Orhangazi Üniversitesi öğrencileriyle bir araya geldi.The Journalist Topluluğu tarafından Yeşil konferans salonunda düzenlenen konferansa öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Öğrencilerin sorularını yanıtlayan Soncan “İtaat duygusu olanların bu mesleği yapması zordur” dedi.

[dropcap]S[/dropcap]oncan “Bu mesleği yapmak kolay değildir. Biraz kuralsız olmak gerekiyor. Gazeteci mümkün olduğunca az itaat etmeli. Eleştiri yaparken çekinmemeli. İtaat duygusu varsa bu mesleği yapmak çok kolay değil. Bu memlekette insanların kimsenin kendisinden üstün olmadığını kabul etmesi gerekiyor. Eşit olduğumuzu içselleştirmeliyiz.” ifadelerini kullandı. Gazetecilik mesleği nasıl bir meslektir sorusuna cevap veren Emre Soncan “Gazetecilik zor bir meslektir. Her mesleğin iyi kötü yanları vardır. Mesela bu meslekte çok para kazanılmaz. Şuan yaşananlar malum. Tehditler alabilirsiniz. Hakkınızda yakalama kararları da çıkabiliyor.” şeklinde konuştu.

Haber kaynağı ve araştırmacı gazetecilik konusuna da değinen Soncan “Gazeteci haber kaynağını çok iyi oluşturmalı. Bu zamanla oluyor. Ancak hassas noktalar var. Burada en önemli unsur güvendir. Bazen haber kaynağınız size bir bilgi verir ama bunu yayınlama sadece bil yeter der. İşte siz onu yayınlamazsınız. Yayınlarsanız onu kaybedebilirsiniz. Böyle bir çok bilgi vardır ama saklı kalır. Araştırmacı gazetecilik konusuna gelirsek eğer günümüzde pek fazla yapıldığı söylenemez. Ben kendimden bir örnek verecek olursam Muhsin Yazıcıoğlu olayını söyleyebilirim. O dönemde bazı görüntülerin olduğunu haber kaynağım vasıtasıyla önceden öğrenmiştim. Zaten dönemin Cumhurbaşkanı da öyle bir görüntü olduğunu söyleyince tüm gazeteciler görüntünün peşine düştü. Ama ben haber kaynağım sayesinde farklı bağlantılarla o görüntünün varlığını ve alabileceğimi biliyordum. Bu araştırmacı gazetecilik örneği olarak kabul edilebilir.” diyerek sözlerini tamamladı.
Program sonunda, Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Halit Karakaş Soncan’a plaket takdim etti.

Kaynak: BOU