BEATPAZARI GENEL

Galeri 5’in içinden gelen sesler…

Anel İş Merkezi’nde bulunan ve Anel Grup tarafından desteklenen Galeri 5, ‘İçimden Bir Ses’ başlıklı karma sergiye 7 Temmuz 2015 tarihine kadar ev sahipliği yapıyor. Anel Grup’un sosyal sorumluluk projeleri kapsamında sanata ve genç sanatçılara destek amacıyla açmış olduğu Galeri 5, Nisan ayında , kullandıkları teknikleri birer metafor olarak ele alan ve bireyin iç dünyasını siluetlerde arayan dört genç sanatçının eserlerine yer veriyor.

[dropcap]İ[/dropcap]STANBUL / ‘İçimden Bir Ses’ sergisi kullandıkları teknikleri birer metafor olarak ele alan ve bireyin iç dünyasını siluetlerde arayan dört genç sanatçıyı bir araya getiriyor. Gerçeklik kurgusuna müdahale eden bu sanatçılar, kendilerine bir anlatım biçimi ararken, görsellerle çevrelenmiş yaşamlarının altında yatan katmanlı yapıyı arşınlarlar. Sergide yer alan eserler imgeler dünyasındaki anlam yığınlarını yorumlar ve nesneler ile insanlar arasındaki ilişkiyi yeniden ele alarak ortak bir bilinçaltı oluşturmaya çalışırlar. Duygu ve düşüncelerin dönüştürücü gücünü suretlerde arayan bu genç sanatçılar, yaşanmışlıkların bedenimizde, yüzümüzde bıraktığı izleri ve bu izlerin yansımalarını kullandıkları teknikler üzerinden bir arkeleog edasıyla gün ışığına çıkarırlar.

Güneş Topalöz’ün farklı ruh hallerinin dışavurumu olarak resmettiği otoportrelerinde her bir pigment ve dokunun oluşturduğu katmanlar bir duygudurumhaline gelir. Murat Salcı yapı bozumuna uğrattığı yakın plan portrelerden oluşan dijital görüntüleri, yansıyan yüzeylerde tekrar bir araya getirirken, Ali Şentürk’ün tuval üzerinden taşan portreleri medyumuna sığamayan hikayeler anlatır. Sanatçı hayatının beş yıllık bölümünde yaşadığı ve tanıklık ettiği ilişkiler üzerinden yola çıkarak kurguladığı ‘Benden Kimseye Bahsetme’ serisinde; yalın ve kesintisiz çizgilerden oluşan portrelerin düşüncelerini ve hislerini teller aracılığıyla soyut bir şekilde ifade eder. Murat Han Er, yara bandı, temizlik süngeri gibi gündelik nesnelerin fısıldadığı anlamlar ve semboller aracılığı ile, birey ve toplum ilişkileri üzerine kendine özgü bir dil oluşturur. ‘İçsel Yara’ serisinde dış dünya ile iç dünya arasına örülen bir duvarı simgeleyen yara bandı, aynı zamanda bir sığınak görevindedir. ‘Neyin Temizliği Bu?’ serisinde ise çeşitli sınıfları simgeleyen modellerin fotoğraflarını, temizlik bezi ve bulaşık süngerleri ile aynı yüzey üzerinde bir araya getiren sanatçı, kirli ve temiz metaforu üzerinden iktidar ilişkilerini sorgular.

Murat Han Er
1981 yılında Erzurum’da Doğan Murat Han Er, Sanatta Yeterlik programına Mimar Sinan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fotoğraf Bölümü’nde devam etmektedir. 3. Uluslararası Antakya Bienali (2012); Plovdiv International Photography Festival, Köln, (2012); ‘Next New Photographic Visions’, Castell Photography Galeri, Kuzey Carolina, ABD (2014) gibi yurt içinde ve yurt dışında birçok sergileye katılan Er, ayrıca 2014 yılında ‘International Art Festival’ da onursal mansiyano layık görüldü. Eserlerinde, dijital fotoğraf ve alternatif fotoğraf baskı tekniklerini kullanan sanatçı, oluşturduğu fotoğraf düzlemini günlük, sıradan malzemelerle buluşturarak, içerik ve biçim arasında ısrarcı anlamlar oluşturur.

Murat Salcı
1990 yılında İzmir’de doğan Murat Salcı 2008 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü’ne girdi. İ2011 yılında İzmir’de ”İmgesi-Kendisi’ başlıklı ilk karma sergisine katılan sanatçının işleri, ardındanTurgut Pura Yarışması Sergileme Ödülü alarak İzmir Resim Heykel Müzesi’nde sergilendi. 2012 yılında Pera müzesi’nde düzenlenen ”Deneyimin Ötesi” karma sergisindeyer aldı. 2013 yılında ”Mamut Art Project”de katılan sanatçı aynı sene ”İstanbul Rotary Sanat Yarışması”nda birincilik ödülünü kazandı. Son olarak 2014’de ”Yarın Yapayanlız” ile Mixer’de ve ”Tekil Renkler” ile İstanbul Art Space’in Marmara Pera Otel’de düzenlediği karma sergilere katıldı. Fotoğraf, resim, enstalasyon ve video üzerine işler üretmeye devam ediyor.

Ali Şentürk
Ali Şentürk 1985 yılında Ankara´da doğdu. 2012 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümündeki eğitimini tamamladıktan sonra aynı bölümde yüksek lisans eğitimine başladı. Aynı sene Orta Doğu Teknik Üniversitesi´nde öğretim görevlisi olan sanatçı yine 2012 yılında Novartis “Hastayla 24 Saat” kısa film yarışmasında ekip arkadaşlarıyla beraber en iyi senaryo ödülüne layık görüldü. 2013 yılında Mamut Art Project sergisine katılma hakkı kazandı. Bu sergi ile çalışmaları önemli koleksiyonlara girdi. Sanatçı çalışmalarına Ankara´da devam etmektedir.

Güneş Topalöz
Güneş Topalöz 1991 yılında İzmir’de doğdu. 2009 yılında Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü’den mezun olduktan sonra Resim bölümü’ne girdiği Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi’nde lisans eğitimine devam etmektedir. İzmir’de birçok karma sergiye katılan Topalöz son olarak 2015 yılında Nesrin Esirtgen Collection’da ‘Open Call / Open Door’ sergisine katıldı. Sanatçı çalışmalarına İzmir’de devam etmektedir.

Galeri 5 hakkında:
Anel İş Merkezi’nin zemin katında 98 metrekarelik bir alana sahip olan Galeri 5, Ocak 2010’da kapılarını açtı. Anel Grup’un sanata ve sanatçıya verdiği önem doğrultusunda hizmete açtığı Galeri 5, farklı sanat dallarında ulusal ve uluslararası sanatçıları sanatseverlerle buluşturuyor, sergiler düzenleyerek sanatın gelişimine katkı sağlamanın yanı sıra güzel sanatlar eğitimi alan genç kuşak sanatçılara da yeteneklerini sergileme fırsatı sunuyor.

Anel Grup, sanatın toplumsal yaşam ve eğitim açısından önemini gözeterek sanata ve kültürel faaliyetlere büyük önem veriyor, sürekli olarak düzenlediği sergilerle sanatçıları sanatseverlerle buluşturuyor.

‘İÇİMDEN BİR SES’
Murat Han Er | Murat Salcı | Ali Şentürk | Güneş Topalöz
07.07.2015

GALERİ 5 ADRES: Anel İş Merkezi, Saray Mah. Site Yolu Cad. No:5/4 Ümraniye- İstanbul

Kaynak: Aristo

Koyu Laci

Türkiye'nin en yeni erkek sitesi!

Yorum Ekle

Yorum Yazmak İçin Tıklayın