Salı , 21 Kasım 2017
Anasayfa » GENEL » AK Parti’ye en çok başvuru bu ilden yapıldı

AK Parti’ye en çok başvuru bu ilden yapıldı

AK Parti’den milletvekili aday aday olmak için en fazla başvuru doğal olarak İstanbul’da. İkinci sıra ise Başkent Ankara. Ancak en fazla başvuru yapılan üçüncü il sürpriz oldu. Şanlıurfa, diğer tüm büyük şehirleri geçti. Bu ilden AK Parti’ye 281 kişi başvuru yaptı.

Seçimde milletvekili aday adayı olabilmek için en fazla başvuru iktidar partisi Ak Parti ‘ye yapıldı. 7 Haziran 2015 seçimleri için yapılan başvuru sayısı 6 bin 223 kişiyi buldu. En fazla başvuru İstanbul ‘da. İkinci sırada ise Ankara . Bu iller elbette sürpriz değil. Asıl sürpriz ise en fazla başvuru yapılan üçcündü ilin Şanlıurfa olması.

AK Parti’ye 88 milletvekili çıkaracak İstanbul’da toplam 1166 başvuru yapıldı. İstanbul 1. bölge için 479, 2. bölge için 335, 3. bölge için de 352 başvuru oldu. En çok başvuru yapılan ikinci il ise Ankara. İki seçim bölgesinden toplam 32 milletvekili çıkaracak olan başkentten aday adaylığı için AKP ’ye 536 başvuru yapıldı. Ankara 1. bölgeden seçilmek için 293, 2. bölgeden seçilmek için ise 243 kişi başvurdu.

Aday adaylığı başvurularında en çok rağbet edilen illerin üçüncü sırasında ise sürpriz bir yer var. 12 milletvekili çıkaracak olan Şanlıurfa’dan AK Parti milletvekili olabilmek için 281 kişi başvuru yapmış durumda. Başvuru sayısındaki yükseklik ile Şanlıurfa; İzmir, Adana, Antalya, Diyarbakır gibi büyük illeri geride bıraktı.

Şanlıurfa’yı Bursa, Konya, Diyarbakır, Adana, Gaziantep, Van, Mardin, Erzurum, Mersin ve Antalya izliyor.

KaynakRadikal

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir