Salı , 21 Kasım 2017
Anasayfa » GENEL » Bel ağrıları için meditasyon

Bel ağrıları için meditasyon

Prof. Dr. Gülçin Gülşen, kronik bel ağrısından muzdarip olanlara ağrıyı azaltma ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olmak için meditasyonu öneriyor.

Gülşen, “Bel ve boyun rahatsızlığı için merkezlerine başvuran hastalarına fiziki müdahale yanı sıra tedavilerine meditasyon eklendiğinde başarının arttığını ve çarpıcı sonuçlar elde edildiğini görüyoruz” dedi.
Meditasyonun kas ve iskelet sistemini gevşetmek üzerine etkileri yüzyıllardır bilinmektedir. İnsanlar, stresi azaltmak, ruhu saflaştırmak, düşünce gücünü arttırmak, mutlu olmak, sakinleşmek kan basıncını düşürmek gibi farklı nedenlerden ötürü meditasyona yönelmiştir. Meditasyonun ağrı kesmenin yanı sıra doğrudan fizyolojik faydalarının olduğu da bilinmektedir. Düzenli olarak meditasyon yapan kimseler üzerinde yapılan araştırmalarda, meditasyonun kişilerin sağlığını koruduğu da ortaya çıkmıştır.
Gülşen, insanın kendisinin aklını kontrol ederek, sağlığını olumlu yönde etkileyebileceğini vurguluyor ve ekliyor: “Enerjiyi ve kuantum fiziği olarak bilinen bilgi ve felsefenin farkında olan insan sinir sistemini, sadece fiziki yöntemlerle tedavi edilir demek yanlış olur. İnsan vücudunun çalışma şekli hücreler ve atomlara bağlı biyolojik ve fiziki tanımlamalarla açıklanırken, aslında o hücrelerin kodlarında bir bilgi yer aldığını ve buna göre çalıştığını anlamak gerekir. Yani mekanik vücudun sağlıklı çalışmasını enerji ve kuantum daha sağlıklı hale getirmek mümkündür.”

Meditasyonun faydaları:

  • Derin dinlenmeyle gelen yavaş metabolizma hızı, düşük kalp hızı ve kalbe ve diğer iç organlara daha az iş yükü.
  • Kortizol ve stres ile ilişkili düşük laktat seviyesi.
  • Uzun dönemde doku hasarına neden olan serbest radikallerin-kararsız oksijen moleküllerinin azaltılması. Tansiyon nedeni yüksek kan basıncının düşüşü.
  • Yüksek deri direnci.
  • Kolesterol seviyesinin normalleşmesi.
  • Akciğerlere iyi bir hava akışı
  • Hücre oksidasyonu ve oksijenlenmenin artması ile kas-iskelet sistemindeki iyileşmenin hızlanması.
  • Daha genç biyolojik yaş görünümü. Daha geç yaşlanma.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir