Perşembe , 23 Kasım 2017
Anasayfa » BEATPAZARI » Bir doğa harikası: SADAĞI

Bir doğa harikası: SADAĞI

Orhaneli’den 6 km uzaklıktaki yörük köyü Sadağı, kanyonu ve “Kaya Hamamı”yla tanınıyor.

MAHİR BORA KAYIHAN / ADIM ADIM BURSA

Bursa’nın ilçesi Orhaneli’ye bağlı yörük köyü Sadağı’nın adını tüm dünyaya duyuran Sadağı Kanyonu, aynı zamanda doğa sporlarıyla ilgilenenlerin en sevdiği yürüyüş parkurlarından biri. Kanyonda yürümek ve Kaya Hamamı’nı görmek isteyenlerin uzman bir rehber eşliğinde gezdiği kanyon, orta dere zorluk taşıyan bir parkur. Bursa’nın doğal güzelliklerinden sadece bir parçası olan kanyon, çoktan ülke sınırlarını geçen namıyla turistlerinde ilgi odağı.

Kanyonun dayanılmaz cazibesi

Sadağı Köyü’nden 1 km kadar yüründükten sonra, kayalıkları kesen su bendinin hemen ardında, sarp kayalıklarla örülü kanyonun ağzına varılıyor. Sağı, solu sarp kayalıklarla çevrili, ağaçların arasından akan suyu, kanyonun dayanılmaz cazibesiyle baş başa kaldığınızı fısıldıyor. Kanyonda yürürken sık sık suya girildiği için şort ve sandalet ile yürümek gerekiyor. Çünkü dönem dönem su, dizleri geçmenin yanı sıra bele kadar çıkabiliyor. Suyun akışına ve yolun geçit verirliğine bağlı olarak devamlı zikzaklar çizilerek yürünen yolun sonlarına doğru Kaya Hamamı beliriyor. Kanyona inildikten sonra, orta tempoda 2 saatlik bir yürüyüş sonrasında varılan sıcak su, çevrelendiği için ve geçmişinden dolayı hamam olarak adlandırılıyor.

İmparator Hadrianus’un karısı olmak!

İ.S. 117 – 138 yılları arasında hüküm süren Roma İmparatoru Hadrianus tam anlamıyla bir gezginmiş. Şimdiki ülke sınırlarımız içinde görmediği yer kalmayan Hadrianus, Bursa’ya geldiği zaman avlak olarak kullanmak için şimdiki Orhaneli’yi kurmuş. İmparator yörede avlanırken, karısının canı sıkılmasın diye de avlak merkezine 6 km uzakta bulunan Sadağı Köyü’ne yakın olan sıcak su kaynağını çevreletip hamam yapmış. O zamandan bu zamana, Hadrianus, Adranos, Adirnaz derken Orhangazi tarafından fethedilen avlak, Orhaneli adını almış.

Sadağı Kanyonu’nun kayalıkları arasında gizlenmiş hamam tüm sıcağa rağmen gezginler kadar, şifa bulmak için gelen hastaları da misafir ediyor. Yer yer 62 derece sıcaklığa ulaşan hamama, sadece ayaklarını sokmakla yetinenler kadar, tamamen girerek rahatlamak isteyenlerde oluyor. Tarihi gezilerin en güzel yanı da bu… Adımınızı attığınız yerlerden kimlerin geçtiğini bilmek, içine girdiğiniz sıcak suda kimlerin yıkandığını bilmek… Kaç kadın İmparator Hadrianus’un karısı olmak, özel hamamda sefa sürmek istemiştir acaba?

Sadağı Şelalesi

Hamam molasının ardından kısa bir yürüyüşle Sadağı Şelalesi’ne gidiliyor. Genelde piknik alanı olarak da kullanılan şelale çevresi, sıcak suyun ardından soğuk suda yüzme imkanı da sunuyor. Geri dönüş için aynı yolun tercih edildiği kanyonda, alternatif olarak yayla yolları da var. Bursa’da yaşıyorsanız bu geç kalmış randevunuzu daha fazla bekletip, gidince daha çok pişman olmayın. Sadağı Kanyonu anlatılmaz yürünür!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir