Pazartesi , 11 Aralık 2017
Anasayfa » BEATPAZARI » Biri ekstrem spor mu dedi? Bunları denemek yürek ister
Slacklining

Biri ekstrem spor mu dedi? Bunları denemek yürek ister

Slacklining
Denge sporu kategorisinde yer alan slacklining’in mantığı iki bağlantı noktası arasına gerilen naylon örgü ipin üzerinden karşı tarafa geçmek olarak tanımlanıyor. Cambazların üzerinde yürüdüğü ipten daha hassas olduğu için titreşime çok daha fazla açık olan ve doğada düz olmayan iki nokta arasına da gerilebilen ip üzerinde yürüyen sporcular, izleyenlere heyecanlı dakikalar yaşatıyor. Yeterli güvenlik önlemlerinin alınmasının ardından iki dağ yamacı arasından geçmek isteyen maceraperest dağcıların ya da ipin üzerinde sıçrayarak akrobatik hareketler yapmak isteyen gençler için bir eğlence sporu haline gelen slacking, her geçen gün popülerleşiyor. Bu dalda Guinness Dünya Rekoru ise Norveç’in 1000 metre yükseklikteki Kjerag Dağı’nın fiyortlarını yürüyerek geçen Christian Schou’ya ait.

Zorbing Topu
Zorbing Topu

Zorbing Topu
Yeni Zelanda’da 2000 yılında icat edilen bu spor dalında, iki katmanlı dev bir plastik topun içine giren bir ya da iki kişi, yamaçtan aşağı bırakılarak yuvarlanıyor. “Baş döndürücü” bir spor dalı olarak son dönemde çok popülerleşen Zorbing, bazen de tehlikeli olabiliyor. Rusya’nın Dombai kayak merkezinde 8 Ocak’ta eğlenmek için zorbing topunun içine giren iki arkadaş, bu spor dalı için hazırlanmış özel patikadan topun çıkmasıyla uçuruma yuvarlanmış, kayalara ve taşlara çarparak kilometrelerce sürüklendikten sonra durabilmişti. Trajik olayın ardından Denis Burakov ölürken, arkadaşı komaya girmişti.

Tren Sörfü
Tren Sörfü

Tren Sörfü
Extreme sporlar arasına girip girmeyeceği konusunda tartışmalara yol açan tren sörfünde ise katılımcılar, hareket halindeki trenlerin üzerine çıkarak üstlerinde dengede durmaya çalışıyor. Endonezya ve Güney Afrika Cumhuriyeti gibi ülkelerde bir macera tutkusundan öte, bilet parası veremeyen yolcuların zorunda kaldıkları bir eylem haline dönüşen tren sörfü, ölümle sonuçlanan birçok vakanın ardından uzun süreler spor olarak kabul görmedi. Bu durumu değiştirmek isteyen Almanya’nın Frankfurt kentinde yaşayan bir gurup genç, hareket halindeki ülkenin en hızlı trenlerinin üzerine çıkarak 2005’ten itibaren bu geleneği devam ettiriyor.

Buzkaşi
Buzkaşi

Buzkaşi
Polo’nun Orta Asya versiyonu. Amaç başı kesik bir oğlağı at üzerinde taşıyarak, belli bir mesafeyi aşmak. Bu esnada atlıların birbirine kamçı ile vurması serbest!

Bataklık Dalışı
Bataklık Dalışı

Bataklık Dalışı
“Bog snorkelling” olarak bilinen bataklıkta yüzmede kurallar basit: herhangi bir bataklıkta, düz bir parkurda, gözlük ve şnorkel takan yüzücüler yarışıyorlar. Ancak klasik yüzme metotları yasak, sadece yunus gibi ayaklar kullanıp kıvrılarak yüzülmesine izin var.

Eş Taşıma
Eş Taşıma

Eş Taşıma
1992’den beri Finlandiya’da resmi olarak düzenlenen müsabakaları olan sporda en önemli ekipman kadın! Erkekler sırtlarına aldıkları eşleriyle engellerle dolu olan 245 metrelik parkuru koşarak yarışıyorlar.

Timsah Bungee
Timsah Bungee

Timsah Bungee
Başta Avustralya olmak üzere dünyanın farklı yerlerindeki bungee jumping’in yeterince heyecanlı olmadığını düşünen maceraperestler, atlayışlarını içi timsahlarla dolu nehirlerin genellikle dik dağ yamaçlarında gerçekleştiriyor. Bu atlayışların birinde, 8 Ocak 2012’de, Zambia’nın Zambezi Nehri’ne Victoria Falls Köprüsü’nden atlayan Erin Langworthy, halatının kopmasının ardından timsahlarla dolu suya düşmüştü. Langworthy, timsahlardan kaçmayı başararak kıyıya yüzerek ulaşmıştı.

Air Kicking
Air Kicking

İnsan Mancınığı (Air Kicking)
Bu ilginç ekstrem sporda, özel olarak üretilen “Airkick” adı verilen dev mancınıklara yerleştirilen sporcular, yaklaşık 8 metre uzaktaki havuzlara fırlatılıyor. Hava basıncı ve suyun geri tepme noktası gibi hesaplamaların yapılmasının ardından hazır hale gelen bu teknolojik alet, katılımcılarına heyecanlı anlar yaşatıyor.

Derleyen: Adile Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir