Cuma , 24 Kasım 2017
Anasayfa » BEATPAZARI » Buzlu Bici Kaymaklı Bici

Buzlu Bici Kaymaklı Bici

Kökeni Adana’ya dayanan, namı tüm Türkiye’yi saran Bici Bici, Bursalıların’da çok sevdiği bir yaz tatlısı.

Mahir Bora KAYIHAN

Yaz aylarının vazgeçilmez tatlısı dondurmanın tek rakibi olarak ‘’Bici Bici’ görülüyor. Kökü Adana’ya uzanan tatlının kısa sürede bazı farklılıklarla tüm ülkeyi sarması ve yaz aylarının en hafif tatlısı olması, ‘’Bici Bici’’ye olan ilgiyi arttırıyor. Kolay yapımı ve hafifliği kadar lezzetiyle de sevilen tatlı, evde yapılabilmesiyle de ev hanımlarının en sevdiği yaz tatlısı olma özelliği taşıyor. Genellikle seyyar satıcıların hazırlayıp sattığı tatlı, Adana’da ‘’Bici Bici – Buzlu Bici Kaymaklı Bici’’ olarak adlandırılırken, Bursa’da daha çok ‘’Su Muhallebisi, Buzlu Muhallebi’’ olarak biliniyor.

Nasıl yapılır?
Yıllardır ‘’Bici Bici’’ yapıp satan seyyar tatlıcı Faruk Yıldırım, yaz aylarında çok sevilen tatlının kış ayları içinde değişik sunumlarını deniyor ve devamlı olarak tatlıyı geliştirmeye çalıyor. Ustasından öğrenerek yapmaya başladığı tatlının Bursa’da ‘’Su Muhallebisi’’ olarak adlandırıldığını belirten Yıldırım, aslında tatlının kökeninin Osmanlı’ya kadar uzandığını, Arnavutlara ait bir tatlı olduğunun altını çiziyor. Ev hanımları için pratikliğinden dolayı tercih edilen bir tatlı olduğunu belirten Yıldırım, ev hanımları anlatacağım malzemelerle yaptıkları zaman, tatlıdan en iyi sonucu alabilirler diyor.
‘’Tatlının yapılması çok kolay. Ama her ustanın şerbeti için kullandığı özel baharatlar var ve bu baharatların tadı o ustanın mahareti demek. Şimdi ben baharatlarıma değinmeden size anlatayım tatlıyı nasıl hazırladığımı. ‘’Bici Bici’’nin, ‘’Bici’’ denen muhallebisi, nişasta ve suyla yapılıyor. Dört su bardağı suya, su bardağının beşte biri kadar nişasta ekleyerek ve bir tutamdan çok daha az tuz serperek pişiriyoruz. Pişen muhallebiyi tepsiye alıyoruz. Sonra muhallebiyi karelere ayırarak soğuk suyun içine koyuyoruz. Sonra kızılcık şerbeti ve meyan kökünden elde ettiğimiz şekerli şerbeti soğutmaya alıyoruz. Ana malzemeler bunlar. Asıl maharet sunumda saklı.’’

Nasıl ikram edilir?
Yıldırım, hazırlanan malzemelerle ‘’Bici Bici’’nin ikramında da özel bir maharet olduğunu savunan tatlıcılardan. Hazırlanan muhallebiyi cam bir kasete alıp, bıçak yada kaşık yardımıyla kasenin içindeyken küçük küplere bölüyoruz. Üzerine rendelenmiş buz ekliyoruz. Buz tepeleme olmalı. Sonra şerbetimizi ekliyoruz. İsteğe göre gülsuyu yada muz ile de ikram edilen tatlı görüntü açısından da büyük bir şıklık taşıyor.

Neden muz?
Yaz tatlısı ‘’Bici Bici’’, genel olarak pudra şekeri ve gülsuyu ile tatlandırılıp ikram ediliyor. Ama alternatif olarak tüm Türkiye’de geçerli olan ek lezzet meyve. Muzun tercih edildiği ‘’Bici Bici’’, tüm hazırlık aşamasından sonra muz dilimleriyle süslenip ikram ediliyor. ‘’Neden muz?’’ diye sorduğumuz Yıldırım, sorumuzu şu sözleriyle yanıtladı: ‘’Muz ‘’Bici Bici’’nin muhallebisine yakın yumuşaklıkta olduğu için tercih ediliyor. Sulu meyveler, tatlının tadını bozarken muz sıvı olmadığı gibi, muhallebi kadar yumuşak olmasından dolayı yerken daha güçlü bir tat sunuyor.’’

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir