Pazartesi , 11 Aralık 2017
Anasayfa » GENEL » Efe Aydan: Spor bir hayat felsefesidir!

Efe Aydan: Spor bir hayat felsefesidir!

Sanatçı bir ailenin tek profesyonel sporcusu Efe Aydan… Yıllarca aktif bir şekilde basketbol oynayan ve 1992 yılında yaptığı jübileden sonra Tofaş Spor Kulübü’nün başkanlığını yapan Aydan ile spordan sanata konuştuk.

Röportaj: Füsun Taş Fotoğraflar: Erden Cantürk Mekan: Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

Güneşli bir pazar sabahı… Güneş insanın içini ısıtıyor ama kış bir yandan insanın yüzüne yüzüne vuran sert rüzgarıyla kendini hissettiriyor. Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi’ndeyim. Şöminede yanan odunlar, harika bir kahvaltı masası ve benim yanımda hayranı olduğum büyük bir basketbolcu; Sevgili Efe Aydan. Onu geçmişte defalarca basketbol sahalarında izledim. Deselerdi ki bir pazar sabahı baş başa kahvaltı yapacaksın sanırım güler geçerdim… Daha söyleşiye başlarken fark ettim ki basketbol Efe Aydan için herşey demek…

Efe Aydan: Küheylan adını verdiğim bir motorum var. Bursa Enduro Motosiklet Kulübünün başkanıyım. Bu kulüpte motosiklet kullanma eğitimlerinden tutun festivallere kadar birçok etkinlik düzenlenmekte. Gerek şehir içi, gerek civar illere motorla keşfe çıkmak en büyük keyiflerimden biri. Motorsiklet kullanımı elbette tehlikeli ama kurallara uyulduğu takdirde bu tehlike en aza indirilebilir.
Efe Aydan: Küheylan adını verdiğim bir motorum var. Bursa Enduro Motosiklet Kulübünün başkanıyım. Bu kulüpte motosiklet kullanma eğitimlerinden tutun festivallere kadar birçok etkinlik düzenlenmekte. Gerek şehir içi, gerek civar illere motorla keşfe çıkmak en büyük keyiflerimden biri. Motorsiklet kullanımı elbette tehlikeli ama kurallara uyulduğu takdirde bu tehlike en aza indirilebilir.

Bitmeyen bir tutku: Basketbol
Ankara da doğdum. Sene 1955… Annem Sevda Aydan o dönemler opera sanatçısı. Daha sonraları televizyon hayatımıza girince Kaynanalar dizisinde Tijen rolüyle tüm Türkiye onu tanıdı. Kardeşim Ege Aydan, tiyatrocu ve sinema sanatçısı. Aslında çok yönlü bir sanatçı o… Küçükken her çocuk gibi futbol oynuyordum, iyi bir kaleciydim. Ortaokula kadar eğitimime Ankara’da devam ettim. Sonra İstanbul’a yerleştik. Ben 16 yaşımda Galatasaray’da basketbola başladım ve o gün bugündür basketbol benim yaşam tarzım oldu. 16 yaş basketbola başlamak için normalde çok geç bir yaş. Fakat eskiden koşullar böyle değildi. Televizyonun dahi olmadığı dönemlerden bahsediyoruz. Sırasıyla Karşıyaka, Eczacıbaşı, Fenerbahçe, Beşiktaş, Paşabahçe ve Tofaş takımlarında oynadım. 1981 yılında Avrupa Karması’na seçilerek Avrupa Karması’nda yer alan ilk Türk basketbolcu oldum. 1992 yılında jübilemi yaptım. Aktif sporculuğum bitse de basketbol hayatım bitmedi. Halen Tofaş Spor Kulübünün başkanıyım. Tam 43 yıldır bu sporla iç içeyim.

13 uğurlu sayım…
Galatasaray’da basketbola başladığımda bana 13 numaralı formayı verdiler. Kimse kullanmıyordu herhalde uğursuz diye. Bir kez dışında hep 13 numaralı formayı giydim. O günden sonra herkesin uğursuz saydığı 13 numara benim uğurlu sayım oldu. Basketbolu bırakıncaya kadar hiç sırtımdan çıkarmadım. Rahmetli Aydan Siyavuş benim hayatımdaki en önemli insandır. Beni Efe Aydan yapan, eğitimimden, hayattaki duruşuma kadar herşeyiyle arkamda olan çok özel biridir. Nurlar içinde yatsın.

Efe Aydan: Ailemde sanatçı çok. Annem Sevda Aydan, kardeşim Ege Aydan... Babam İlhan Aydan ve halam Ayhan Aydan opera sanatçısı, Dayım Rahmetli Oktay Aykoç senfoni orkestralarında vurmalı çalgılar çalardı. Tek ben sporcuyum. Ben de kendimi denemek için, merakımdan bir dönem Tofaş Tiyatro Grubu’nda rol aldım. Tofaş'ın kendi personelinden oluşan bir tiyatro topluluğuydu. Benim için çok ilginç bir tecrübeydi. İlk sahneye çıktığım gün hiç unutmam kardeşim Ege'de seyirciler arasındaydı. Ve ben ilk cümlede ne dediğimi, ne yaptığımı kesinlikle hatırlamıyorum. Çok büyük heyecan duymuştum.
Efe Aydan: Ailemde sanatçı çok. Annem Sevda Aydan, kardeşim Ege Aydan… Babam İlhan Aydan ve halam Ayhan Aydan opera sanatçısı, Dayım Rahmetli Oktay Aykoç senfoni orkestralarında vurmalı çalgılar çalardı. Tek ben sporcuyum. Ben de kendimi denemek için, merakımdan bir dönem Tofaş Tiyatro Grubu’nda rol aldım. Tofaş’ın kendi personelinden oluşan bir tiyatro topluluğuydu. Benim için çok ilginç bir tecrübeydi. İlk sahneye çıktığım gün hiç unutmam kardeşim Ege’de seyirciler arasındaydı. Ve ben ilk cümlede ne dediğimi, ne yaptığımı kesinlikle hatırlamıyorum. Çok büyük heyecan duymuştum.

Genç yetenek Kenan’ın Tofaş ‘tan gidişi…
Birikim, tecrübe ve yaşanmışlığın genç nesillere aktarılması gerçekten çok mühim. Biz genç sporculara değer vermeye çaba gösteriyoruz. Kenan’la biz birkaç sene daha yollarımızı ayırmayı düşünmüyorduk. Fakat her zaman arkadan gelen gençlerin yolunu açmak gerek. Kenan geçen sene Gençler Avrupa Şampiyonası’nda çok büyük başarılar elde etti. Hem genç milli takım Avrupa birincisi seçildi hem de Kenan turnuvanın en iyi sporcusu seçildi. O süreç zarfında Fenerbahçe zaten Kenan’ı istiyordu. Obradoviç Kenan’la çalışmak istedi. Kenan da çok arzu edince gönderdik. Kalsa mutsuz olacaktı. Bu genç bir sporcuya yapılabilecek en kötü şey. Erken bir gidiş olduğu için arkasından gelen genç arkadaşlar A takıma geçtiler ama hazır olmadıkları için oynamıyorlar. Genç oyuncu yetiştirmek Tofaş’ın birinci amacı zaten. Er ya da geç onlarda yuvadan gidecekler.

Dünya Basketbol Kupası yaklaşıyor henüz bir koçumuz yok…
Bu turnuvaya biz paramızla giriyoruz. Ve ben bu turnuvaya parayla girilmiş olmasından da büyük rahatsızlık duyuyorum. Spor başarıya endeksli bir şeydir. Dolayısıyla başarılı olanların gitmeye hak kazanması lazım. Dünya şampiyonasına takım sayısını artırmak için bir takım kriterler ile takım seçilecekse, bu kriterlerin içerisinde para hiç olmamalıdır. Zorlu elemelerden geçip Dünya Şampiyonasına gitmek, işte bu çok değerli bir şeydir. Para vererek gitmenin bence hiçbir değeri yok. Ayrıca Dünya Şampiyonasına aynı kadroyla gideceksek bence yine anlamı yok. Kadromuzu mutlaka yeni isimlerden kurmalıyız. Türk basketbolunun geleceği gençlerin elinde diyoruz ama maalesef BEKO liginde gençler yeterli süre oynayamıyorlar. İşte liglerde oynatamadığımız gençlerden kurulacak Milli takım. Bir çelişki olarak çıkıyor karşımıza. Şimdilerde Türk basketbol ligindeki yabancı sayısının artması konuşuluyor. Bu da bence çok kötü bir durum. Ben çözümü antrenörlerde görüyorum. Antrenörlerin yılda bir kere bir araya gelerek Türk basketbolunun geleceği hakkında toplantılar yapmalarının, sorunları ortaya koymalarının ve çözüm üretmelerinin çok önemli olduğuna inanıyorum.

efe aydan (9)

Eğitimde spora gereken önem verilmiyor…
Ülkemizde resim, müzik, beden eğitimi gibi derslere gereken önem gösterilmez. Hatta çoğu kez bu dersler gereksiz görülür. Bu çok büyük bir hata. Bir basketbolcu olarak sporun, kesinlikle insan hayatında en önemli şeylerden biri olduğunu söyleyebilirim. Basketbol oynayan bir çocuk mücadeleyi, paylaşmayı, takım ruhunu, yardımlaşmayı, iç disiplini, planlı programlı hareket etmeyi öğrenir. Bir o kadar önemli konu da yeri geldiğinde kaybetmeyi, kaybetmenin de hayatın bir gerçeği olduğunu… Kısaca spor insana çok şey katan, çok önemsenmesi gereken, hayat felsefesi olarak algılanması gereken bir gerçekliktir.

Sosyal sorumluluk projeleri…
Bizler edindiğimiz deneyimleri gençlere aktarmak durumdayız. Sosyal sorumluluklarımız var. Tofaş Kulübü olarak biz spor dışında, sosyal sorumluluk projelerinde yer almak istedik… 2000 yılında 2 proje hayata geçirdik… Bunların ilki Türkiye’nin her yerine Tofaş ilkeleri doğrultusunda basketbol okulları açmaktı… İkincisi, Eğitim Gönüllüleri Vakfı ile beraber basketbol oynama olanağı olmayan yerlerde oraya giden gönüllülerin potansiyel sporcu çocuklara ulaşması… “Basketbol Gönüllüleri Projesi” denen proje…

Diğeri ise “Fiatball Basketbol Şenliği” projesi. Bu proje, ikisini birleştiren bir etkinlik… Fiatbaal şenliğine Türkiye’nin her yerinden çocuklar geliyor. Maçlar yapılıyor, herkes sertifika alıyor. Son olarak İstanbul’a gittik… Koç Üniversitesi Kampusu’ndaki şenliğe, TEGV’in İstanbul, Ankara, Antalya, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, Samsun, Şanlıurfa, Mardin ve Van’daki etkinlik noktalarından, yaşları 12-14 arasında değişen 125 kız sporcuyla birlikte 24 gönüllü antrenör katıldı. Şenlik kapsamında, farklı illerden gelen takımlar arasında yapılan maçlar dışında çocuklar “Düşler Atölyesi”nde spor dışı becerilerini de sergiledi, film gösterimlerine katıldı, kültür gezileri gerçekleştirildi. Çocuklar belki de ömürlerinde ilk defa boğaz turu yaptı. Daha önce birçok ile gittik Fiatball’la… Mesela Gelibolu’ya gittik… Bir yandan maçlar yaptık, farklı etkinliklere katıldık, tarihi yerleri gezdik, konserlere gittik, geceleri eğlenceler düzenledik. Çocuklara basketbol yoluyla dokunup bir şeyler kazandırmak bizi çok mutlu ediyor. Ve bu çocuklardan basketbola çok güzel kazanımlarımız da oluyor.

Basketbol benim hayat felsefem…
Basketbol benim her zaman tüm hayatıma yansıdı. Bu disiplinden hiç ödün vermedim. Eşim ve çocuklarım için bu zaman zaman zor olmuştur. Ama ben hep dürüst oldum. Basketbol daima benim hayatımdaki önceliğimdi. Çok zor bir adam olduğuma inanıyorum. Geri dönüp baktığımda pişman değilim çünkü ben buyum, böyle mutluyum. Kızlarım da bana karşı daima dürüst oldular ve sevdikleri şeyi yaptılar.

Füsun Taş & Efe Aydan
Füsun Taş & Efe Aydan

Söyleşimiz bittiğinde Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi’nde “Zaman Makinaları Saat Sergisini” gezdik Efe Aydan’la. Hayatını bu kadar dolu dolu, mertçe yaşayan Türk basketbolunun bu büyük efsanesinden o kadar çok şey öğrenmiştim ki… Hayatın kendisi tıpkı bir basketbol maçı gibi değil mi? Yeteneklerimiz düzenli çalışma, iç disiplin, paylaşma ile beslenmedikçe, kazanmak kadar kaybetmenin de hayatın bir gerçeği olduğunu, önemli olanın pes etmemek ve başarısızlıkları görüp ders çıkarmak olduğunu bilmedikçe kaç hayat maçını başarıyla tamamlarız ki?

“Son üç yıldır sadece kız çocuklarını alıyoruz Fiatball şenliklerine …” demişti Efe Aydan. O kızlar ve daha binlerce çocuk sizleri hiç unutmayacak ve hayatları bir şekilde değişecek buna eminim. Teşekkürler Efe Aydan, hayatı anlamlı kıldığınız için, bitmeyen çabanız için, onurlu duruşunuz, arkanızda bıraktığınız tüm güzel izler için…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir