Cuma , 24 Kasım 2017
Anasayfa » BEATPAZARI » Haremin yemek adabı

Haremin yemek adabı

Yüzyıllarca sürmüş bir imparatorluğun ayrıntıları bugünlerde kafamızı meşgul ediyor. Ekranlarda son sezonunu yaşayan Muhteşem Yüzyıl’ın bizde tarih öğrenme isteği yarattığı gerçek. Hatta öyle ki; sultanların ne giydiğini, ne yiyip ne içtiğini bile öğrenme peşindeyiz. Hadi gelin bu merakı birlikte giderelim…

Hazırlayan: Adile DEMİRCİ

Kahvaltınızı nasıl alırdınız Sultanım?
Sultan ailesinin her bireyine aylık olarak şeker, kavrulmuş ve çekilmiş kahve, mum, sabun, tuz ve biber gönderilirmiş. Ayrıca küçük sultanların her birine, her sabah, beyaz ekmek, simit, pide, saray için özel olarak yaptırılmış beyaz peynir ve kaymak götürülürmüş. Kaymak gümüş bir tepsi içinde, ekmek ve öbür yiyeceklerse kilitli kapağının üzerinde ait olduğu hanım sultanın adı gümüşle işlenmiş ya da kakma olarak yazılmış meşin sandıklar içinde getirilirmiş.

Aman dikkat tablaları sarsmayın!
İçinde yemeklerin sunulduğu sahanlar, tahta tepsilere (tablalara) dizilir; üzerlerine, yemekler soğumasın diye, uçları üstteki deliklerden geçirilmiş bağlarla sarılan pamuklu örtüler yerleştirilirmiş. Sultanlara giden tepsi örtüleri kahverengi ya da koyu lacivert çuhadan, kalfalarınki lacivert, cariyelerinkiyse beyaz bezden olurmuş.

Sarayda makarna yemek olmaz!
Saray yemeklerinde her zaman bir kuzu eti -ki buna çoğu kez kümes hayvanlarından bir yemek de eklenir- peynirli ya da kıymalı börekler, kuşbaşı etli çeşitli sebze yahnileri ve geleneksel pilav bulunurmuş. Makarna çok ender çıkarmış.
Sininin üzerine, içlerinde meyveler ve turşular olan yuvarlak çerez tabakları, tuz, biber ve tarçın bulunan üç çanaklı bir tuzluk ve taze sıkılmış limon suyu konmuş ufak bir sürahi sıralanırmış.
Yemekten önce bir kalfa, leğen ve ibrikle gelip şehzade ya da sultanın eline su döker, elini yıkayan kişi, sininin önündeki yastığa otururmuş. İçlerinde yemek olan gümüş ya da Saksonya porseleninden servis tabakları, saraylarda gümüş, konaklardaysa bakır altlıklara (nihale) yerleştirilerek sininin üzerine konur, yemek bu servis tabaklarından yalnızca sağ elin baş, işaret ve orta parmaklarıyla ve bir parça ekmekle desteklenerek alınıp ağza götürülerek yenirmiş.

sultan3

Sultan III.Ahmed’in sehzadelerinin sünnet dügünü senliklerinde tavuk ziyafeti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir