Çarşamba , 13 Aralık 2017
Anasayfa » ERKEK » Hugent Bursa’da yetenek avında

Hugent Bursa’da yetenek avında

Endüstriyel yaşamın her aşamasında belli sistemler, uygulamalar gelişime paralel olarak öne çıkıyor. Özellikle Y ve Z kuşağının beklentilerinin geleneksel İK yöntemleri ile karşılanmasının zor olduğu bu dönemde yetenek yönetimi büyük bir önem taşıyor. Hugent ise işe alım yöntemlerinden biri olan yetenek avcılığı ile Bursa’daki bu yetenekleri bulup uygun olan şirketlerle buluşturuyor.

BURSA / İstanbul’daki bir çok global şirketin tercih ettiği işe alım yöntemlerinden biri olan yetenek avcılığı artık Bursa’daki şirketlerin de tercihi. Yetenek avcılığı, Bursa’da özellikle danışmanlık firmalarının aday arayışlarında sıklıkla başvurdukları bir yöntem olarak dikkat çekiyor.

İşe alımlarda yetenek avcılığı yöntemini büyük ölçekli, sektöründe liderlik yapan ve İK’nın önemini farkeden şirketlerin tercih ettiğini belirten Hugent Bursa Ofisi İş Geliştirme Direktörü İnci Tunalı; “Yetenek yönetiminin standart İK performans değerlendirme yaklaşımlarından farklı olarak çalışanın gelecekteki performansına odaklanıyor. Bu çalışma ile şirketler bu kritik yeteneklere sahip kişilerin, gelişimlerine yapacakları yatırım ile kendilerine yüksek değeri sağlayacak çalışanları organizasyon içinde en doğru şekilde konumlandırmış olurlar. Yetenek yönetimi ile ilgili yapılacak tüm yatırımlar etkilerini önümüzdeki dönemlerde göreceğimiz en anlamlı yatırım olacak.”

İnsanlar ile iş sonuçları arasındaki bağlantıyı farkeden organizasyonların gerçek bir rekabet üstünlüğüne sahip olacağını belirten İnci Tunalı; “Sektörde kabul gören ve sizi diğerlendiren farklılaştıran, değer yaratan kişiyi bulmak ve onu işinizi geliştirmek için istihdam etmek, bir adım önde olmak demektir.En iyi sistemler dahi kurulsa bunları kullanacak, değere dönüştürecek, ileriye taşıyacak insan kaynağınız yoksa maalesef rekabet ortamında öne çıkmanız mümkün değil. İşte bu yetenekleri bulmak ve onları iş ile buluşturmak da bizim işimiz. Yetenek avcıları bu yeteneklerı bulmak, değerlendirmek ve kurumla aralarında köprü kurmak için varlar.”

İstikrarlı bir büyüme planı için organizasyonlara önemli bir işortağı olduklarını belirten İnci Tunalı; orta ve üst düzey seçme ve yerleştirme dışında iş tanımlarının oluşturulması, iş analizlerinin yapılması, el kitapçıklarının oluşturulması, ücret, kariyer, performans sistemlerinin kurulması, denetim, yasal süreç danışmanlığı gibi birçok alanda hizmet verdiklerini vurguladı.

Kaynak: Aristo

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir