Perşembe , 23 Kasım 2017
Anasayfa » BEATPAZARI » İtalyanlar sadece makarna mı yer?

İtalyanlar sadece makarna mı yer?

İtalyan mutfağı deyince akla tabi ki makarna ve pizza gelir. Sanki İtalyanlar başka bir şey yemezmiş gibi düşünürüz. Bunda biraz doğruluk payı var ama yine de değişik lezzetlere açık bir mutfak diyebiliriz. İtalyan mutfağının tarihçesine şöyle bir göz atalım…

İtalyan mutfağının tarihçesi M.Ö. 4. yüzyıla kadar uzanmakla birlikte 18. yüzyılda Amerika kıtasından getirilen sebze ve meyveler sayesinde büyük bir değişime uğramıştır. Bölgelere göre büyük farklılıklar gösteren İtalyan mutfağı, makarna ve pizza ağırlıklıdır. Ayrıca, peynir ve şarap İtalyan mutfağının önemli ögeleri arasındadır.

Gelelim yemeklerin servisine…
İtalyan mutfağında her öğün en az 3-4 tabak yemekten oluşur. Yemekler sadece doymak için değil aile ve dostlarla vakit geçirmek amacıyla yenir. O yüzden de yemekler diğer kültürlere göre genellikle daha uzun sürer. Hatta bayramlarda veya düğünlerde yemekler saatlerce sürebilir. Günlük yemekler genellikle daha basittir: birinci tabak (Primo), ikinci tabak (Secondo), yan yemek (Contorno) ve kahveden oluşur. İtalyan yemeklerinin diğer yemeklerden önemli bir farkı da makarna ve pilav gibi doyurucu yemeklerin diğer yemeklerden önce servis edilmesidir.
Çorbaların en önemli özelliği kızarmış ekmek parçalarıyla sunulmasıdır. Türk mutfağı ve birçok farklı ülkenin mutfaklarında da başlangıç olarak kabul edilen soğuk tabaklar İtalyan mutfağında ilk ve ikinci tabakların arasında bir dinlenme fonksiyonu olarak görülür.

Tiramisu, panetone ve espresso
İtalyanlar, ana yemek olarak et, tavuk veya balık tercih ederler. Yanında garnitür olarak sebze yemekleri yerler. Devamında meyve ile peynir ve en son olarak temel bir yemek kuralı olan tatlı masaya gelir. İtalyanca “tavla beni” anlamına gelen tiramisu tatlısı kahve likörü, kedi dili bisküvi ve maskarpone peyniri bileşimi ile oluşur. Kuru üzüm, portakal kabuğu ve konyak içeren kuru pasta “Panetone”de tercih edilen diğer tatlı türüdür. Tüm bu keyifli yemeklerin üzerine sert bir İtalyan kahvesi olan espresso içerler.

Nerede ne yenir?
İtalyan mutfağı bölgelerine göre değişerek, her bölgenin kendine özgü yemeklerinin bir araya gelmesinden oluşmuştur.
– Napoli’de “pizza”,
– Floransa’nın az pişmiş ızgara “Floransa Bifteği”,
– Siena’nın sadece su ve undan ibaret makarnası “pici”,
– Roma’nın baharat soslu makarnası “arabbiata” ile yumurta,
– Milano’nun safranlı pilavı,
– Sardunya adasının genç domuz etinden kızartılarak yapılan meşhur “porchetto”su.

Bir İtalyan gibi spagetti yapmanın püf noktaları
1. Spagettiyi haşladığınız suyun fokur fokur kaynıyor olması gerekir.
2. Spagetti asla soğuk sudan geçirilmez. Haşlandıktan sonra hemen sosun içine atıp karıştırılır. Aksi takdirde spagetti hamur gibi olur.
3. Kaynama suyuna zeytinyağı koymayın. Hamurlaşmasına neden olur.
4. Her spagettinin al dante (hafif diri) seviyesi farklıdır. Bazıları 7, bazıları 12 ve 14 dakikada pişer. Paketin üzerinde yazan süreye mutlaka uymak gerekir.
5. Bir spagetti asla toptan haşlanıp bekletilmez. Porsiyon porsiyon haşlamak ve öyle servis yapmak en iyisidir.
6. Gerçek bir İtalyan spagettisi, pomodora’sız (bir çeşit domates sosu), parmesan peynirsiz, şarapsız ve sarımsaksız düşünülemez.
7. Spagettinin servis edileceği tabak 1 dakika önce ya kaynar suya tutulur ya da mikrodalga fırına konarak sıcak olması sağlanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir