Cuma , 24 Kasım 2017
Anasayfa » BEATPAZARI » Lezzetten öte, sağlık için…

Lezzetten öte, sağlık için…

Anadolu insanının vazgeçemediği lezzetlerden biri olan alabalık neredeyse tüm dertlerin dermanı olarak ‘damak lezzeti olmaktan öte’ sağlık içinde sofraları süslüyor.

Mahir Bora KAYIHAN

Anadolu’nun tatlı sularında yetişen alabalık sağlığımız için çok önemli rolleri olan bir besin. Halk arasında başta romatizmal ağrılara, adele ağrılarına, felç gibi hastalıklara iyi geldiğine inanılan alabalık, omega-3 yağı içerdiği için bilimsel olarak da kanıtlanan bir çok hastalığa iyi geliyor.

Evlerin yanı sıra restoranlarda da bolca tüketilen alabalığı üretip-pişirip önümüze getiren restoranların ne derece sağlıklı bir servis yaptıklarını öğrenmek amacıyla yaptığımız görüşmeden önce alabalığın faydalarını anlatmak istiyoruz.

Yeterli düzeyde alabalık tüketildiği zaman trigliseritler ve kolesterol düşüp, ateroskleroz ve buna bağlı olarak kalp hastalıkları, kalp krizi ve akut inme riski azalıyor. Bağışıklık sistemi güçleniyor. Kansere karşı koruma sağlıyor. Beyin, retina, sperm, cilt hücreleri güçleniyor. Kanı inceltip akışını kolaylaştırıyor ve bu sayede kanın pıhtılaşmasını önlüyor. Yağ önleyici etkisiyle romatizmal hastalıkları önlüyor…

HAMİLELİKTE FAYDALARI…

Konu üzerine görüştüğümüz Aral Alabalık Tesisleri Su Ürünleri Müdürü Zeki Gürbüz alabalığın anne ve bebek sağlığındaki etkilerine dikkat çekip, yeterli düzeyde tüketildiği zaman hamile bir kadına alabalığın nasıl faydaları olabileceğini şu sözleriyle açıkladı:

”Alabalık hamile kadınlarda yereli düzeyde tüketilince bebeğin beyin ve retina gelişimini destekler. Erken doğum riskini azaltır. Hamilelik süresini arttırıp, bebeğin doğumda sağlıklı bir kiloya ulaşmasını sağlar. Doğum sonrası yaşanan depresyonu minimuma çeker. Çocuklar içinse zihin açıp, öğrenme yetisini artırır.”

alabalık (2)

ÜRETİM VE TÜKETİMİ…

Gürbüz, okuldan mezun olduktan sonra çalışmaya başlayıp, yıllardır hizmet verdiği Aral Alabalık Üretim Tesisi’nde sadece üretim değil, yıllardır tüketime de hizmet verdiklerini, kendi balıklarını yetiştirip restoranlarında servis ettiklerinin altını çizip, sağlıklı bir alabalık tesisinin nasıl olması gerektiğini şu sözleriyle açıkladı:

”Restoranımızda balıklarımızı kendimiz üretiyoruz ve büyük bölümünü pişirip satıyoruz. Yani üretimimizin %90’nını kendimiz pişirerek sunuyoruz müşterilerimize. Buda günde ortalama 300-400 balık demek. Yavru alımına, sağlıklı bir ortamda besleyip büyütmeye kadar servise çıkan tüm balıklar tesisimizin ürünü. Her geçen gün artan havuz sayımızla devamlı büyümekte olan bir tesisiz. Şu an 30 havuzumuz var. 4 yavruluk, 2 damızlık ve kalanı satış için beslenen alabalıkların oldukları havuzlar. Kaynak suyuyla, yani tatlı suyla dolu olan havuzlarımız devamlı olarak devir dayım edildiği için yeterli olan oksijen ve temizliğe kendiliğinden ulaşabilecek teknolojiye sahip.”

Havuzların devir dayımı sırasında devamlı olarak akan su, kurulan elektrik santrali sayesinde elektriğe dönüştürülerek faydalanılırken, bu santralin görsel açıdan da değirmeni andırması müşterilerin hoşuna gittiğini vurgulayan Gürbüz, alabalık üretiminde ve yetiştirilmesinde en önemli olanın temiz su olmasına dikkat çekiyor.

”YILDA 29 TON…”

Aral Alabalık Üretim ve Tüketim Tesisleri’nin sahibi olan ziraat yüksek mühendisi Ali Merdan Altun, emekli olduktan sonra kurduğu tesisin, 1994 yılında devlet tarafından onaylandığını ve 1996 yılında hizmete geçtiğini vurgulayarak, bir tesisin hadi alabalık üretip satalım mantığıyla bir yılda hayata geçirilemeyeceğinin altını çiziyor. Uzun yıllar üzerine projeler üretilmesi ve onay alması gerektiğini vurgulayan Altun sözlerine şu cümlelerle devam etti:

”18 ton olan kapasitemiz zamanla 29 tona ulaştı. Bu bir yılda üretilen balığın ağırlığına eşit. Demek ki, Aral Alabalık sağlıklı bir ortamda balık üretiyor. Yılda 29 tona ulaşabiliyor. Bu çok önemli bir rakam. Ben tesisin proje aşamasından bu yana doğal olmanın, gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde balık sunmanın hassasiyetiyle davranıp, paraya değil, sağlığa endeksledim projemi. Ve gördüm ki, yıllardır bir adım olsun gerilemeden, devamlı ilerleyerek büyüdü tesis. Bu her şeyden öte bir proje sahibi için büyük bir övünçtür.”

alabalık (3)

MÜŞTERİ VELİNİMET AMA…

Her şeyin sağlığa uygun olarak üretildiği ve onlarca çalışanıyla neredeyse 7/24 hizmet veren tesisisin güvenirliğinden emin olduktan sonra Altun’la müşterileri hakkında konuşmaya başladık. Devamlı artan müşteriler en çok nelere önem veriyordu, müşteri yelpazeleri ne kadar genişti öğrenmek için sorduk.

”Çok geniş bir müşteri yelpazemiz var. Yerli ve yabancı olarak çok müşteriye sahibiz. Japon, İngiliz, Alman, Yunan… Turist grupları her sezon geliyor. Uludağ’ın kış sporları için büyük bir ganimet olduğu Bursa’nın yerli yabancı turisti bu açıdan azalmıyor. Ve biz burada bir balık kültürü, bir Türk kültürü sunuyoruz. Geleneklerimize, göreneklerimize göre ağırlıyoruz müşterilerimizi. Ortak değerlerde buluşup, memnuniyeti sağlıyoruz. Para için yabancı turistlerin aşırılıklarına göz yumamayız. Örneğin bir Arap ailenin yerde sofra kurulması isteğine karşı çıkabiliyoruz. Çünkü Arapların yeme adeti bizimle ters. Ödün verdikçe fazlasını isteyecekleri için ortak noktada buluşmaya çalışıyoruz.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir