Salı , 21 Kasım 2017
Anasayfa » GENEL » Onur Yürüyüşü’ne onursuz müdahale!

Onur Yürüyüşü’ne onursuz müdahale!

23. İstanbul LGBTİ Onur Haftası kapsamında İstiklal Caddesi’nde bugün yapılacağı duyurulan ‘Onur Yürüşü’ne polis izin vermedi. Polis, toplanan gruplara tazyikli su ve boyalı top mermisiyle müdahale etti. TOMA’nın önünde duran bir gösterici de polis ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Beyoğlu ‘nda her yıl yapılan ‘LGBTİ Onur Yürüyüşü’ için toplanan gruplara polis plastik mermi, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti İstiklal Caddesi üzerinde toplanan gruba iki yönden müdahale eden polis, kalabalığı ara sokaklara dağıttı. Bu arada yürüyüşe destek veren CHP ‘li ve HDP’li bazı milletvekilleri, polis barikatının önünde el ele tutuşup zincir yaparak, müdahaleyi önlemeye çalıştı.

Taksim Meydanı’na onlarca otobüsle çevik kuvvet polisleri getirildi. Meydan ve çevresinde çok sayıda TOMA’nın da güvenlik önlemi aldığı görüldü. Meydandan İstiklal Caddesi ve Sıraselviler Caddesi’nin girişine polis tarafından önlemler arttırıldı.Polis ekipleri “İstiklal Caddesi’ni boşaltın yoksa müdahale edilecek” anonsu yaptı. Bu anons sonrasında polis müdahalesi başladı.Polis, İstiklal Caddesi üzerinde yeniden bir araya gelmeye çalışan gruplara müdahale etmeyi sürdürüyor.Polisin zaman zaman oldukça sert davrandığı ve yere düşmüş kişilerin üzerine bile boyalı plastik mermi attığı görüldü.

CHP’Lİ VE HDP’Lİ VEKİLLER ZİNCİR OLUŞTURDU

Bu arada yürüyüş için İstiklal Caddesi’ne gelen CHP’li ve HDP’li bir grup milletvekili polisin yürüyüş yapmak isteyenlere saldırısına engel olmak için, polis barikatının önünde bir insan zinciri oluşturdu. Ancak polis bir süre sonra aralarında HDP Milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu, Beyza Üstün ve Sezai Temelli ile CHP milletvekili Mahmut Tanal’ın da bulunduğu bu grubu da dağıttı. CHP’li Mahmut Tanal, TOMA’nın üzerine çıkarak da polise engel olmaya çalıştı. Arbede sırasında Filiz Kerestecioğlu’nun hafif şekilde yaralandığı belirtiliyor.

201506281748_VEKILLER

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, müdahaleye hazırlanan TOMA’nın üzerine çıktı.

VALİLİK, RAMAZAN’I ‘GEREKÇE’ GÖSTERDİ
Saldırının ardından LGTBİ Onur Haftası ise resmi Twitter hesabından bir açıklama paylaşarak Valiliğin Ramazan’ı ‘gerekçe’ göstererek yürüyüşü engellemeye çalıştığını belirtti.

(Haber metni ve fotoğraflar Radika’den alınmıştır. Daha fazla ayrıntı için tıklayın.)

(Video Hürriyet web tv’den alınmıştır.)

ÖNEMLİ DUYURU!

Taksim’de 17:00’de yapılacak olan 13. İstanbul LGBTİ Onur Yürüyüşü Valilik tarafından Ramazan ayı gerekçe gösterilerek öncesinde hiçbir bildirim yapılmadan ve ansızın yasaklanmıştır.

Polis on binlerce kişiye biber gazı, plastik mermi ve TOMA’lar ile saldırmaktadır.

Taksim’e ve İstiklal Caddesi’ne tüm giriş çıkışlar kapatılmıştır.

İstanbul Valisi Vasip Şahin’i Türkiye Cumhuriyeti anayasasına uygun davranmaya, saldırıyı derhal sonlandırmaya ve kamuoyu önünde açıklama yapmaya çağırıyoruz.

Tüm Onur Yürüyüşü katılımcılarını bulundukları pozisyonları korumaya ve yürüyüş planlandığı yerden başlayana Beyoğlu’nda kalmaya çağırıyoruz.

Taksim’e gelemeyen ve özgür bir dünyaya inanan tüm dostları saat 18:00’da bulundukları her yerde tencere ve tavaları ile ses çıkarmaya davet ediyoruz.

BURADAYIZ, ALIŞIN, GİTMİYORUZ!

Aşk kazanacak!

#GelYanıma

23. İstanbul LGBTİ Onur Haftası Komitesi

(Duyuru koyulaci.com’a mail aracılığı ile ulaşmıştır.)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir