Perşembe , 23 Kasım 2017
Anasayfa » BEATPAZARI » Oruç tutarken kalbinizi yormayın!

Oruç tutarken kalbinizi yormayın!

Ramazan ayında kişilerin günlük yaşantıları ve beslenme düzeninde önemli değişiklikler oluyor. Sağlıklı kişilerde orucun tıbbi açıdan yararlı etkilerinin olduğu biliniyor.

Üstelik kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu bir etki de yaratıyor. Ancak kalp ve damar sağlığı ile ilgili sorun yaşayan kişilerin oruç tutması önerilmiyor. Acıbadem Bursa Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Arzu Ercan, Ramazan ayında kalp hastalarına doğru beslenme hakkında tüyolar verdi.

Kalp sorunu olanlarda oruç riskli

Oruç tutmak kan yağlarını düzenleyerek kalp-damar sisteminde pıhtılaşma oluşma riskini azaltıyor. İyi huylu olarak bilinen HDL kolesterolünde de artış gösteriyor.  Koroner arter hastalığı için risk faktörü olan homosistein seviyelerini deazalttığı bilinen oruç, kalp sağlığı ile ilgili sorun yaşayan kişilerde ritim bozukluğu, kalp krizi gibi olumsuz sonuçlara sebep olabiliyor. Dr. Ercan, özellikle koroner kalp hastalığı tedavi edilmemiş kişiler, kontrolsüz hipertansiyonu olanlar, kalp yetersizliği ve kalp kapak rahatsızlığı olan kişilerin risk grubunda olduğunu söylüyor.

Hızlı yemek krizi tetikliyor

Koroner arter hastalarının, iftar öğününde yağ oranı ve kalorisi yüksek besinler tüketmesinin zararlı olduğunu söyleyen Dr. Ercan, risk yaratan durumları şöyle anlatıyor: “Yemekleri hızlı tüketmek, üst üste sigara içmek gibi etkenler kalp krizini tetikleyici özellikte oluyor. Bunun yanı sıra kalp yetersizliği olan kişilerde kullanılan ilaçlar uzun süren oruç dönemlerinde ciddi boyutta sıvı ve tuz kaybı gelişmesine sebep oluyor. Bu da ani tansiyon düşmesi, bayılma, ritim bozuklukları ve şok tablosuna neden yol açabiliyor.”

Mutlaka doktora danışılmalı

Damar tıkanıklıkları olan kişilerin oruç tutmak için öncelikle doktoruna danışması gerekiyor. Kullanılan ilaçlar,alınması zorunlu sıvı miktarına göre, oruç tutulmasında sakınca olup olmadığına bir uzmanın karar vermesi gerekiyor. Oruç tutan kişilerin çalışma ortamlarının da önemi olduğunu söyleyen Dr. Ercan, “Genellikle klimalı bir ortamda çalışan, serin alanlarda yaşayan kalp ve damar hastalarının oruç tutmasında sakınca görülmüyor. Ancak yaz aylarında güneş altında efor sarf ederek çalışan sağlıklı kişilerde oruç tutmakriskli olabiliyor.Bu sebeple oruç tutmak isteyen kişilerin kendi durumları hakkında doktorunu bilgilendirerek, görüş ve öneriler doğrultusunda hareket etmesi önem teşkil ediyor” diyor.

Ramazan ayında ilaç kullanımı nasıl düzenlenmeli?

 Sürekli ilaç kullanan kişilerin mutlaka doktoru ile görüşerek ilaçların düzeni bozulmayacak şekilde zaman ayarlaması yapması gerekiyor. İlaç düzeni genellikle sahur ve iftar vakitlerinde olmak üzere günde 2 kez alınıyor. Ancak 2’den fazla alınması gerekiyorsa oruç tutmak önerilmiyor. Dr. Arzu Ercan, Ramazan ayında karşılaşılan sağlık sorunları ve ilaç kullanımı hakkında şu bilgileri aktarıyor: “Yaz aylarında oruç tutmaya bağlı olarak su ve tuz kaybı geliştiğinden tansiyon değerlerinde düşme gözlenebiliyor. Bu durumda tansiyon ilaçlarının dozlarının geçici olarak azaltılması öneriliyor. Bunun yanı sıra iftarda ve sahurda ise yemek sırasında aşırı su ve tuz yüklenmesi ile zaten kasılma gücü sınırlı olan kalp aşırı yük altında zorlanıyor ve kalp yetersizliğinde kötüleşme ve klinik tabloda bozulmaya neden olabiliyor. Yine ritim bozukluğu nedeni ile tedavi altında olan hastalarda sıvı-mineral dengesizliği ritmin bozulmasını kolaylaştırabiliyor. Yakın takip gerektiren kan sulandırıcı ilaçlar besinlerle etkileşebilecekleri için bu ilaçları kullanan kalp hastalarında Ramazan ayında daha sıkı kontrol ve izlem yapmak gerekiyor.”

Kaynak: Acıbadem Bursa Hastanesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir