Salı , 21 Kasım 2017
Anasayfa » GENEL » SPOD’dan anlamlı çağrı!

SPOD’dan anlamlı çağrı!

Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği nefret cinayetine kurban giden 18 yaşındaki Roşin Çiçek’in davasına destek için anlamlı bir çağrıda bulundu.

İşte, SPOD’un yaptığı çağrının orijinal metni; “LGBTİ’lerin de özgürce nefes alabildiği bir dünya için herkesi Roşin Çiçek davasını izlemeye çağırıyoruz. Roşin Çiçek, 2 Temmuz 2012’de darp edildi, kafasına bir kuruşun sıkıldı ve yola bırakılarak ölüme terk edildi. Kaldırıldığı hastanede yaşamak için 2 gün mücadele eden Roşin öldüğünde henüz ,18 yaşındaydı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Roşin Çiçek cinayeti hakkındaki iddianamesinde Roşin’in babası ve amcaları tarafından cinsel yönelimi sebebiyle ve nefret saiki ile öldürüldüğünü belirtti ve sanıkların alt soyu tasarlayarak öldürmeden dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmalarını talep etti.

Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmekte olan davaya Sosyal Politkalar, Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Çalışmaları Derneği (SPoD) müdahil sıfatı ile katılmaktaydı. Ancak, 5 Aralık 2013 tarihli duruşması öncesinde heyet değişikliği yapan mahkeme hiçbir gerekçe göstermeksizin, cinsel yöneliminden ötürü öldürülen Roşin Çiçek’in davasının aydınlatılması için çabalayan SPoD’un davaya müdahilliğini suçtan doğrudan zarar görmediği gerekçesi ile kaldırıldı.

KeSKeSoR Diyarbakır LGBTİ Oluşumu 10 Şubat’ta görülecek olan duruşma öncesinde mahkemenin heteroseksist ve erkek egemen tavrını protesto etmek ve Roşin Çiçek nezdinde işlenen bu nefret cinayetinden LGBTİ’ler olarak zarar gördüğümüzü göstermek amacıyla davaya bireysel müdahillik kampanyasını başlattı.

Roşin Çiçek’e karşı işlenen suçun bir nefret suçu olduğunu ve bu suçun işlenmesinden tüm LGBTİ’lerin zarar gördüğünü vurgulamak amacıyla Dersim LGBTİ Oluşumu, Dut Ağacı Kolektifi, Hevi LGBTİ İnisiyatifi, KeSKeSoR Diyarbakır LGBTİ Oluşumu, Lambdaistanbul, Morel LGBTİ, Pembe Caretta, Queer Adana, SPoD LGBTİ, ZeugMadi ve 7Renk LGBTİ Mersin de duruşmaya katılacaklar.

BDP Eş Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, CHP Milletvekili Melda Onur, CHP Milletvekili Mahmut Tanal ile HDP temsilcileri ile İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Barosu Yönetiminden temsilciler de davayı izlemek için orada olacaklar.

Başka Roşin’ler ölmesin diye herkesi bu davanın takipçisi olmaya davet ediyoruz.”

Kaynak: SPOD

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir