Perşembe , 23 Kasım 2017
Anasayfa » GÖRSEL » FOTO » Suruç’ta katledilen “gençlik” oldu! Çantalarında kitap, oyuncak ve “gelecek hayalleri” vardı!

Suruç’ta katledilen “gençlik” oldu! Çantalarında kitap, oyuncak ve “gelecek hayalleri” vardı!

Kobani’ye geçerek ‘yeniden inşa’ çalışmasına katılmak üzere bulundukları Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde basın açıklaması yaparken bombalı intihar saldırısına uğrayan gençlerin, bölgeye yardım malzemesi ve oyuncak götürdükleri, park, kütüphane, hatıra ormanı yapmayı planladıkları öğrenildi.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde, Kobani’nin yeniden inşası çalışmalarına destek vermek için İstanbul ve Ankara’dan otobüslerle giden Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi gençlere yönelik bombalı saldırıda 28 kişi can verirken 100’ün üzerinde kişi yaralandı.

Katliama maruz kalan gençlerin, geçtiğimiz yıl IŞİD kuşatması ve taarruzu sırasında büyük yıkıma uğrayan Kobani’nin yeniden inşası için çalışmalara katılmak için yola çıktıkları ve yanlarında bol miktarda yardım malzemesi ile çocuklar için oyuncak ve kitap taşıdıkları ortaya çıktı.

SGDF’li gençlerin, Kobani halkına yönelik sağlık taramalarına katılacakları, daha önce Kobani’deki çatışmalarda hayatını kaybeden Suphi Nejat Ağırnaslı anısına kurulan kütüphanenin açılışını yapacakları, kentteki kreşlerin duvarlarını resimleyecekleri ve çocuklara müzik aletleri hediye edecekleri öğrenildi. Gençler ayrıca IŞİD ile savaş sırasında en sert çatışmaların yaşandığı bölgelerden olan Kaniya Kurda tepesine bir hatıra ormanı kurarak, inşaatlarda çalışmayı planladıkları belirtiliyor.

“Gezi’nin ruhuyla…”

Çok sayıda can kaybıyla sonuçlanan saldırı sırasında Suruç’taki Amara Kültür Merkezi’nin bahçesinde bulunan gençlerin bir bölümü, dün İstanbul Kadıköy’de düzenledikleri basın açıklamasının ardından otobüslerle yola çıkmışlardı. Açıklamada konuşan ve kendisi de Suruç’a hareket eden grupta yer alan SGDF Eşbaşkanı Oğuz Yüzgeç, “Bir hafta boyunca emeğimizi Kobane halkının emeğiyle birleştireceğiz. Gezi’nin direnciyle Gezi’nin ruhuyla orda olacağız” demişti.

Hatıra ormanı, çocuk parkı…

SGDF’li gençlerin bölgedeki etkinliklerinin 26 Temmuz’a kadar devam etmesi bekleniyordu. Gençler, Kobani’de kalacakları bir haftalık sürede sağlık hizmetleri, hatıra ormanı ve çocuk parkı yapmayı planlamışlardı. (Radikal’den derleme)

İşte, Suruç’ta katledilen SGDF üyelerinin Kobene’ye yardım için hazırladığı video;

İşte, Suruç’ta katledilen SGDF üyelerinin son fotoğrafları;

5

4

3

2

1

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir