Perşembe , 23 Kasım 2017
Anasayfa » BEATPAZARI » Zeytinyağlıların vatanı: Ege

Zeytinyağlıların vatanı: Ege

Kaynaklar, “zeytinyağı” sözcüğüne, Türkçe’de ilk kez, Harzemşahlar döneminde yazılmış olan, Arapça-Türkçe Mukaddimet Ul-edeb adlı sözlükte rastlandığını bildirmektedir.

Zeytinin Akdeniz’deki tarihi çok eski dönemlere dayanır. Akdeniz’i çevreleyen nispeten sert ve kıraç topraklarda yetişen verimli zeytin ağaçları Romalı yazar Apicius’un yazdığı yemek kitabında anlatılmaktadır. Romalı yazar, eserinde zeytinyağı ile yapılan balık, et ve sebze kızartmalarına da yer vermektedir.

Ege Mutfağı denildiğinde akla ilk gelen elbette zeytin ve zeytinyağı. Hem de iki bin 500 yıldır… Heredot’un “On iki İyon kenti” arasında ismini saydığı, Urla-Çeşme yarımadasının kuzey kıyısında yer alan Klazomenai’deki kazılarda ortaya çıkarılan antik zeytinyağı işliği, bunun en büyük kanıtıdır. Yine, Ege’nin lacivert mavi sularındaki batıklarda bulunan amforaların üzerinde yer alan etiketlerden öğrenmekteyiz ki zeytinyağının ticareti Ege’den Akdeniz’e tüm ticaret kolonileri arasında yoğun olarak gerçekleştirilmekteymiş. Ege yemek kültürünün temelini zeytinyağı oluşturur.Etli yemekler, sebzeler, pilav, dolmalar, tamamen zeytinyağlı olarak pişirilir.

Egeliler taze zeytinyağının üzerine karabiber, tuz ve istenirse kekik serperek kızarmış ya da taze ekmeği içine banarak tulum peyniri ile yerler. Zeytinyağı Ege mutfağının ilk aktörü ise ikinci aktörü de bin bir çeşit olan otlarıdır. Ebegümeci, sarmaşık, ısırgan, cibez, turp otu, kenger, hindiba, şevket-i bostan, gelincik, labada, kuşotu, sinirotu, helvacık, radika, deniz börülcesi, kuşkonmaz, arapsaçı, marata, tarla çakısı, tarla çivisi, su teresi… Mümkün olduğunca az pişirilen bu otlar, üzerlerine limon suyu ve altın renkli zeytinyağını da eklediğinizde ortaya tadıyla ve görüntüsüyle keyfine doyum olmayan lezzetler çıkar.

Kazayağı otu – Gelincik otu – Isırgan otu kavurması
Malzemeler: 1 demet kazayağı otu, 1 demet gelincik otu, 1 demet ısırgan otu, 1 adet kuru soğan, ½ su bardağı su, 1- 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 – 3 diş sarımsak, 250 gr. yoğurt, tuz, karabiber, pul biber.

Hazırlanışı: Otları yıkayın ve sert yapraklarını ayıklayıp 2 – 3 cm boyunda doğrayın. Tencereye 1 – 2 yemek kaşığı zeytinyağı koyun ve rendelenmiş kuru soğanı pembeleştirin. Üzerine ayıklanmış ve yıkanmış otları ekleyip kavurun. Ara ara karıştırarak 5 – 6 dakika kavurduktan sonra tuz, karabiber ve yarım su bardağı sıcak su ekleyip kısık ateşte 15 – 20 dakika pişirin. Servis tabağına alınarak sade olarak, üzerine yumurta kırılarak ya da üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek servis edilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir