GENEL GÜNDEM LİSTELER

Homojen E-Dergi: Onların derdi belden yukarı, çok yukarı…

Sözlükler arasından farklı tavrı, orijinal içeriğiyle sıyrılan LGBTİ sözlüğü Ayı Sözlük ekibi “homojen” bir iş için kafa kafaya vererek “Homojen” adlı LGBTİ “Kültür & Yaşam” e-dergisini yayına soktu.

Mahir Bora Kayıhan

Bir e-dergi olarak yayın hayatına başlayan ve ilk sayısı yayınlanan dergiyi farklı içeriği ve özgün kalemleri diğer dergiler arasından hızla çekip alarak ayrı bir yere koyuyor. “Ayırmadan Sevijen” ana başlığı ile hazırlanan ilk sayıda röportajdan edebiyata, sinemadan müziğe kültür sanat adına ne varsa LGBTİ bakış açısıyla okura sunuluyor.

oku

indir

İşte, Homojen E-Dergi‘nin Genel Yayın Koordinatörü Dark Bear’ın sözleriyle “Bu nasıl bir deği”nin açıklaması;

kapakhomojen

Merhaba,

Dört yılı aşkın süredir yayınına devam eden Ayı Sözlük, yazarları arasında gönüllü bir ekip kurarak bir e-dergi yazmaya karar verdi. Adının Homojen olmasını kararlaştıran ekip LGBTİ kültür dergisi olarak içerik hazırlıyor. Homojen Dergi ilk sayısını 5 Eylül’de yayınladı. Dergimiz daha büyük bir kitleye ulaşabilsin istiyoruz, insanlar bilgisayarlarından ve mobil cihazlarından hem direk okuyabilsin isterlerse de indirebilsinler istedik, bu sebeple elektronik dergi olarak yayınlamaktayız. Dergimizin adının “Homojen” olmasının sebebi; toplumumuzda ötekileştirilen ve ayrıştırılan LGBTİ bireylerin, bu toplumun bir parçası olduğunu gösterme çabamızın bir göstergesidir. Toplumun, insanları ırklarına, fiziksel görünüşlerine, ten renklerine, inanış biçimlerine, yaşam şekillerine, cinsiyet kimliklerine, cinsel yönelimlerine göre ayrıştırmamasını umut ediyoruz. Tüm farklı insan gruplarının ülkemizde iç içe yaşayabileceğini vurgulamak adına bu dergiyi çıkarmak istedik. Toplumun bizleri yanlış tanıyor olması; kayıplarımızı, acılarımızı, travmalarımızı arttırıyor, Bu yanlış tutumlar yaşam ve barınma hakkımızı da elimizden alıyor. Toplumun bizleri önyargılarından arınarak doğru bir şekilde tanımasını istiyoruz. Dolayısıyla toplumda kabul görmeyi bekliyoruz. LGBTİ bireyleri heteroseksüel bireyler doğurduğu halde, bu nefret ve ötekileştirmeye anlam veremiyoruz. Cinsel yönelim farklılıklarının “normal” bir durum olduğunu ve bunun doğuştan geldiğini insanlara bu dergi ile aktarmaya çalışacağız. İnanıyoruz ve umuyoruz ki bizi hiç tanımayan bir çok insan dergimizi okuduktan sonra bizleri sevmeye, sevmeseler bile en azından saygı duymaya başlayacak.

Dergi ekibinden bahsetmek gerekirse ilk sayı için 27 kişi bir araya geldik. Bu 27 kişilik ekipte edebiyatçılardan mühendislere, hukukçulardan eğitimcilere, psikologlardan doktorlara, müzisyenlerden oyunculara kadar bir çok meslek dalından kişiler bulunuyor. Dergimizin içinde neler var derseniz, gerçekten zengin bir içerik hazırladık. İlk sayıda Demet Sağıroğlu ve Selma Sonat ile yaptığımız röportajlara yer verdik. Derginin içinden bir kaç konuyu da sizlerle paylaşmakta fayda var. Hukuk eğitimi almış ve ayrıca hukuk danışmanlığımızı yapan yazarımızdan LGBTİ bireylerin gasp, tecavüz, saldırı veya nefret suçuna uğradıkları durumlarda hukuksal süreci nasıl yürütmeleri gerektiğini açıkladığı bir yazı, LGBTİ bireyleri leyleklerin getirmediğini, heteroseksüellerin dünyaya getirdiğini vurguladığımız bir yazı, yine psikoloji eğitimi almış ve bu mesleği yapan yazarlarımızdan, LGBTİ çocuklara sahip olan ailelerin çocuklarına nasıl yaklaşmalarının doğru olacağını yazdıkları bir yazı, bilimsel açıdan eşcinselliğin ne olduğunu yazdığımız bir yazı, Amerika’da yaşanmış olan Stonewall ayaklanmasının ayrıntıları ve bu ayaklanmanın günümüz Amerika’sına nasıl olumlu yansıdığını kaleme aldığımız bir yazı, Zorunlu seks işçilerinin hayatlarından kesitler bulabileceğimiz bir yazı, Üç kuruşluk mahalle dersleri oyununda Dilruba Saatçi ile çalışma şansı yakalamış ve bu oyunda oynamış olan Didem Soylu’dan bu oyunu anlatan bir yazı, Sinema ve tiyatro oyuncusu Seyhan Arman’dan trans bireylerin ötekileştirilmesini kaleme aldığı bir yazı, yönetmen bir yazarımızın geçmişten günümüze LGBTİ temalı filmlerin hem dünya hem Türkiye’deki sürecini anlattığı bir yazı, internet kullanıcılarının daha güvenli internet kullanabilmelerini nasıl sağlayacaklarına yönelik detaylar içeren bir yazı, Nükhet Duru’nun “Aşkın N hali” albümünün analizinin yapıldığı bir yazı bulunuyor. Bununla beraber “Aileye açılmak” konusunu oldukça detaylı bir biçimde inceledik ve genç bireylerin ailelerine açılma süreçlerinde yaşadıkları sorunları, zorlukları analiz ettik ve onların kaleminden ortaya çıkan inanılmaz tecrübeleri dergimizde paylaştık. Film tavsiyelerimiz, yemek tariflerimiz de dergide yer alıyor. Spor eğitmeni yazarımız da Sağlıklı yaşam için okuyucularımıza her sayıda tavsiyelerde bulunacak. Ayı sözlük aylık özetlerinin de bulunacağı dergimizin içinde bir de Sözlük içinde yapılan anketlerden de analizler yer alacak. Okuyucularımız, İstanbul’da kaçırılmaması gereken sergi, sanat, konser ve kültür etkinliklerini de dergimizde bulabilecekler. Kitap tanıtımları ve tavsiyeleri de dergimizde yer alan konular arasında.

Dergimiz http://homojen.ayisozluk.com adresinden okunabiliyor ve indirilebiliyor. Ayrıca facebook, twitter, instagram, google plus gibi sosyal medya hesaplarından da takip edebilecek.

Dark Bear