BEATPAZARI

Kaç kişi kendi aynasına korkmadan bakabilir?

Geçirdiği feci kazanın ardından bir kadın, paramparça bir vücutla yatağa bağımlı halde yatarken, annesi yatağın tavanına bir ayna asar. Kadın önce dehşet içinde aynada yansıyan vücuduna bakar sonra parçalanmış vücudundan daha derinlere inerek kendi iç dünyasını resmetmeye başlar.

“Asla hayallerimi resmetmedim, sadece gerçeğimi resmettim” der, bir konuşmasında.

Ayağa kalktıktan sonra da acılarla dolu, sıra dışı, düzene karşı koyan bir hayattır onu bekleyen. 32 kez tüm vücudu kesilip biçilerek yeniden toplanır ama aynı zamanda ruhudur dağılan. Acılarla örülü, aşklarını ulu orta yaşayan bu kadın aynadaki gerçekliğine dayanamadığında alkole sığınır.

“Acımı boğmak için içiyorum, kahrolasıca yüzmeyi öğrendi” diyecektir bu kez.

Gerçek bir mücadeledir onun hayatı… Geride bıraktığı yaklaşık 70 tablonun çoğu “aynasına bakarak” çizdiği kendi resimleridir.

1907 doğumlu dünyaca ünlü Meksikalı ressam FRIDA KAHLO, 1954 yılında öldüğünde günlüğünde yazılı not; “Umarım çıkış yolu eğlencelidir. Bir daha asla geri dönmek istemiyorum”dur.

Yalnız bir kadın, ama kendi aynasıyla yüzleşme cesareti olan cesur bir kadın…

Kendi aynanıza dimdik, dürüst gözlerle bakacak ve yüzleşecek kadar cesur musunuz?

Peki, Frida’nın bizlere bıraktığı son tablosunun adı neydi biliyor musunuz?

“YAŞASIN YAŞAM!”

Sevgiyle kalın…

Etiketler

Koyu Laci

Türkiye'nin en yeni erkek sitesi!

3 Yorumlar

Yorum Yazmak İçin Tıklayın

  • Frida’nın kendisi ve hayatla yüzleşebilen biri, cesur bir kadın ve çok aşık, Diego Riviera’nın tüm kabalık ve sadakatsizliklerine katlanacak kadar.. Ama büyük acılarına rağmen kendini tekrar üretebilen çok özel bir kadın…. Kişinin kendini yeniden üretebilmesi için yaşadığı acılardan ancak kaçmaması ile mümkün.. Acılarını sahiplenmek gerekiyor ki, bir çeşit arınma yaşanabilsin. Acılar kaçarak değil, ancak sahiplenerek ve yaşayarak tüketilebilir. Aslında bizleri yaşatan, enerji veren ve tekrar küllerimizden doğuran içimizdeki ürkek, yalnız çocuk ve acılarımızdır. İçimizdeki u ürkek çocuğu sevelim, onunla barışalım ve hiç unutmayalım; biz bugün hayatın içinde her şeye karşın bir yerlerde durabiliyorsak, o içimizde hala yaşadığı içindir.

  • Frida nasıl bir “yaşam”dır! Hayretlerle okudum biyografisini, kitapta defalarca okuduğum bölümler oldu… İyi ki hatırlattınız… Ve Buika, gece gece defalarca dinledim şarkıyı sayenizde… Bu yazı için şarkı seçiminiz çok ama çok güzel…

    • Evet bazı insanların payına düşen çok zor bir hayat dilimi.ama ayakta durabilmeleri onları güzelleştiren.Çok teşekkürler , iyi dinlemeler !