Salı , 21 Kasım 2017
Anasayfa » K&S » Ayı Sözlük top 10

Ayı Sözlük top 10

2 yılı aşkın süredir yayınına devam eden interaktif LGBT sözlüğü Ayı Sözlük’ün bu süre içersinde en beğenilen 10 entrysi ile size merhaba diyorum. Daha sonraki yazılarımda yine sözlükten seçeceğim en güzel entrylere yer verceğim. Keyifle okumanız, hayatı “ötekileştirmeden” yaşamanız dileğimle..

 

1-) insanın yaşlandığını anladığı an

pisuvardaki siyah killarınızın beyazladığını farkettiğiniz andır. o an hayatınızın en büyük tra jedisidir artık. olur olmadık zamanlarda suskunlaşmaya başlarsınız.

çocukluğunuzda henüz minicik bir yavru bear olduğunuz, mandalinayesili pantolon giydiğiniz, arkadaşlarınızla bearabeare sabahlara kadar pony slaystation oynadığınız , yaşadığınız küçük ve şirin mahallede, mahallenin bakkalinin kocasinın size elma şekeri verdiği günleri hatırlarsınız.

gençliğinizde bear sikertir tavırlarla ortalarda bir azgın ve aynı zamanda naringergedan özgüveniyle gezdiğiniz, nickimi sallasam ellisi diyerek kimseyi beğenmediğiniz günleri anımsar, hey gidi hey bir zamanlar ciwan gibi delikanlıydım ama şimdi olmuyorneyapsamolmuyor diyerek iç çekersiniz.

yıllar geçmiş, 1 baltayasap olamamışsınızdır. eskiden ahmetonskinin saçları kadar karizmatik olan saçlar dökülmeye, bir kelayi olmaya başlamışsınızdır. gençliginizde aslan yürekli richard gibi dikelen sikiniz, zavallı bir yorgun pipiye dönüşmüştür. teselliyi salaş meyhanelerde, rakı şişesinin dibinde her gece sarosbalık olmakta bulursunuz. performansınızdan memnun olmayıp, aaa niye öyle oldu diye soran ve iktidarsız olduğunuzu ima eden partnerinize utangaç bir edayla askolsunbenöylebirinsanmiyim dersiniz.

ve honeybeenim gençliğim anne şarkısını her duyduğunuzda keremce duygulara kapılırsınız, gözleriniz dolar. yaşlanmak böyle birşeydir işte.

Yazar: mahallenin bakkalinin kocasi (19/11/2012 04:36)

 

2-) heteroseksüel arkadaşı teselli etmek

– selin, nasılsın kankacım?

– iyi değilim dark mehmet beni aldatıyormuş, hem de bir erkekle!

– vay ibne, üzülme selincim s*kerim ben onu..!

Yazar: dark bear (15/12/2011 15:19)

 

3-) ilk eşcinsel deneyim

yaş 17… gaylerin internetle tanışmadığı, * cep telefonlarının takoz modunda olduğu ilkçağ dönemi… eve yeni bir televizyon alınmıştır. evde kimse yokken karıştırma esnasında teletext yayınlarında bir masör ilanına gözün kayar. ilandaki telefonu alır ericsson 388e kaydeder, günlerce aramak için düşünürsün ve birgün dayanamaz ararsın.

-merhaba

-merhaba, buyrun?

– e e şey ben ilan için aramıştım.

– evet nasıl yardımcı olabilirim?

-erkeklere de masaj yapıyor musunuz? şeklinde başlayan telefondaki muhabbet birkaç hafta sonra bursa eski fakülte durağında otobüsten inip karşılanmayla devam eder. kısa bursa turu… öğle yemeği… ve masörümüzün evi. ilk defa başka bir erkeğe dokunacaksın hem de farklı bir evde, farklı bir ilde.* ev zamanın şartlarına göre gayet şık. içilen çayların ardından videoya konulan vhs bir kaset ve ilk gay porno ile tanışma… şaşkınlık… neyseki dokunuşlarla kısa sürüyor. bir, iki derken üçüncü boşalmada ciddi bir pişmanlık hissi ardından ne işim var benim burada diyerek gözden dökülen yaşlara engel olamamak. alelacele eve gitmeyi istemek. kısa zaman sonra otobüsün cam kenarı koltuğunda eve doğru giderken hesaplaşmaların başlangıç fitilinin ateşlenmesi. kendini henüz tanımadan çıkılan bir yolculuktan dönerken tükürük koktuğun hissi ile keyifsiz ortamda kendine kızmak. sorgulamalar, sorgulamalar… ardından da büyük kaçış, reddiyeler, bahaneler, mazeretler… sonrasında ise beyhude olan yıllarca yanan ateşi küllerin içinde uyutma çabası…

yazar: keremce (10/05/2012 11:15)

 

4-) anne babaya eşcinsel olduğunu açıklamak

annem zaten yıllar önce anlamıştı ve sessizce kabul etmişti. bu konuda açıkça konuşmasak da akrabaların “evlen artık” baskılarına benim yerime o karşı koymuştu. “rahat bırakın oğlumu, bırakın hayatını istediği gibi yaşasın” demişti. başkalarına söylenen bu kelimelerin ardında, benim hayat tarzımı onayladığını bildiren mesajı almıştım.

babama eşcinsel olduğumu söyleyebilmem için, sevdiğim adamın elinden tutarak ondan cesaret almam ve babamın karşısına böyle dikilmem gerekiyordu. dedim “baba bak, bu benim sevdiğim adam. onunla bir hayat kurmak istiyorum.” kısa bir sessizlik oldu. bu arada sevgilim mezar taşı üzerindeki ölüm tarihiyle doğum tarihi arasındaki farkı dört işlem kullanarak hesapladı ve “allah rahmet eylesin. baban öldüğünde 67 yaşındaymış” dedi.

Yazar: marti (30/01/2012 12:00)

 

5-) tanışma sürecinde sorulanlar

-ben a+oral p+c=z yim. ya sen?

+benim matematiğim zayıf.

Yazar: bearinlove (17/11/2011 21:59)

 

6-) eşcinsel olmak

Gözlemlerime göre üç ana gruba ayrılabilir bu durum. ilk grup için eşcinsel olmak pek koymaz, hayatı eğlenceli bir modda yaşamaya müsaittirler. ait oldukları eşcinsel alt kimliği onlar için ancak solak olmak veya kızıl sakallı olmak kadar önemlidir. düşünmeye, kafa patlatmaya çok da değmez. genelde pozitif çevresi tarafından sevilen tipler olurlar.

diğer bir grup ise eşcinsel olmayı adeta görmezden gelir. bu segmentteki insanlar karşı cins ile evlenir çoluk çocuk sahibi olurlar. kendi benliklerini kabul edip yüzleşmektense güvenli bölgelerinde takılmak en güzel ve en doğru şeydir. kimileri yıllar sonra dayanamaz yüzleşmeye karar verir, kimileri hayat boyu öyle gider. eğer eşcinselliğin kalıtımsal birşey olduğu hakkındaki teoriler pozitif çıkarsa da bir çoğumuzun babası, dedesi veyahut dayısı olarak tarihe geçme şansına sahip olurlar.

son grup ise genellikle ergenlik evresinde bir bunalım ile bu durumla yüzleşmek zorunda kalırlar. kimileri kısa sürede ilk gruba transfer olurken toplum baskısı yüksek ve bireyselliği az olan ülkelerde çoğunluğu ikinci gruba bonservis bedeli olmadan koşarak gider. kalan kısmı da o bunalımı yıllarca sürdürür, eşcinselliği kabul etme aşaması zor geçer ama evlenecek ve kendine yalan söyleyecek kadar da yüzeysel değildir hayata karşı. genelde en zor kategori bu insanların kategorisidir, allah kolaylık versindir.

hayat boyunca bu gruplar arasında geçici ve kalıcı geçişler olabilir ama sonunda geceleri akılda kalan tek birşey vardır. “ulan dünkü nargileci abide de ne g*t göbek vardı be.”

Yazar: rdbear (12/06/2012 11:02)

 

7-) tanga

“eskiden g*tü görmek için donu aralardık, şimdi donu görmek için g*tü aralıyoruz.” lafının doğruluğunu kanıtlayan iç çamaşırı.

Yazar: dark bear (03/10/2011 01:44)

 

8 -) ayı sözlük yazarlarının depresyondan kurtulma taktikleri

basketbol ve tenis oynuyorum, basketbol maçlarına gidiyorum, en büyük hatalarımdan biri de fazlasıyla yeni yeni adamlarla tanışma girişimlerinde bulunuyorum, alkolün dibine vuruyorum, sık sık 31 çekiyorum, her gün mutlaka en az 1 saat ağlıyorum, ağlamazsam yanlış zamanlarda ağlıyorum hoş olmuyor ve gözyaşlarımı gizlemem gerekebiliyor, bir de şarkı söylüyorum “oo aslında gayet iyiyim lan ben” dercesine. pek işe yaramıyor ama olsun.

Yazar: dark bear (30/11/2011 17:56)

 

9-) evcil hayvanlarınıza şikayet geldiği zaman yapmanız gerekenler

komşularınız ya da başkaları, hayvanınızı ilgili birimlere şikayet etmekle sizi tehdit ediyorsa, daha doğrusu onu sizden ayıracağını söylüyorsa lütfen bu haberi okuyunuz.

kendi mülkünüzde beslediğiniz evcil hayvanınız için yapılan şikayetlere cevabınız;

kedinizin/köpeğinizin kimliği varsa, aşıları ve sağlık kontrolleri tamamsa belediye hiçbir şey yapamaz. eğer yapmak için gelirlerse, bu durumda bir hayvan sahibi olarak sizin söyleyecekleriniz şunlar olmalıdır:

5199 sayılı hayvanları koruma kanunu gereği, belediye zabıtası, polis ya da jandarma mülkümde bulunan aşılı ve karneli kediyi/köpeği alma hakkına sahip değildir. yasaya dayanarak söylüyorum ki bu kedi/köpek benim evimdeki televizyonum, dolabım, param gibi bie eşya-mal kapsamına girer. nasıl ki evimden bir malı aldığınızda hırsızlık oluyorsa, kanun gereği kedimi/köpeğimi almanız da hırsızlık kapsamına girer ve bu konuda size dava açma hakkım vardır. kedimi/köpeğimi vermeme hakkım vardır. ayrıca, bunun için gelenleri evime almama hakkım da vardır.

rahatsız olan kimseler il çevre bildirebilir ve il çevre dahi gelip hayvanınızı alamaz. İl çevre ancak gelip rahatsız olan kişilerin sadece yatak odasına desibel aleti koyar ve kedi/köpek gece kaç desibel miyavlayıp/havlayıp uyku bölüyor bunu ölçer. eğer ölçümlerde belirlenen sınırın üzerinde havlama olursa alınan bu desibel raporuyla sadece dava açılabilir. aynı zamanda kedi/köpek sahibi de haksız yere dava açıp rahatsız edildiği için karşı para davası açabilir ki genelde hayvan sahibi bu davaları kazanır.

eğer şikayete konu olan köpeğin havlama gibi alışkanlığı yoksa bu durumda mülkünüzde beslediğiniz hayvanınızı hiç kimse gelip alamaz.

Yazar: noblebear (05/12/2012 18:11)

 

10-) yalnızlığın anlaşıldığı anlar

her akşam odanda pc başında, dizi izleyip uyduruk yemeklerden yediğin anlardır . her akşam aynı eylemi tekrarlamana rağmen çok sonraları anlaşılır bu durum, bir an durup düşünür ağlaya ağlaya yemeğe devam edersin.

Yazar: bearistik (17/05/2012 01:02)

Daha fazlası için;

ayı sözlük

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir