MAKALELER

Küçük “kayıp” Prens

Antoine de Saint Exupéry

2018 Temmuz ayı, otel odasından çocukların dünyasına sızan Antoine de Saint Exupery’nin 74. kayboluş yılı olarak karşımıza çıkacak.

Yazar ve pilot Antoine de Saint Exupery’nin, 31 Temmuz 1944 yılında Korsika’dan havalandıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamadığı için, havalandığı tarih aynı zamanda ölüm tarihi olarak kabul ediliyor. Sır olan yazarın bir otel odasında kaleme aldığı ‘’Küçük Prens’’ adlı kitabı tüm dünya dillerine çevrilen, ülkemizde olmasa da, bir çok ülkenin 100 temel eseri arasında yer alıyor. 1900 yılında Fransa’da dünyaya gelen yazar, 2. Dünya Savaşı’na katılmış bir pilot olma özelliği de taşıyor. Çıktığı görev uçuşundan bir daha geri dönmeyen yazar, yazdığı kitaplar arasında en çok ‘’Küçük Prens’’ ile tanınıyor. Kayboluşundan önce en son yayımlanan ‘’Küçük Prens’’ aynı zamanda yazarın çizimleriyle de destekleniyor. Çocukların bakış açısını yansıtan kitap, çocuklar tarafından hemen benimsenip, çok sevilse de, aslında büyükler içinde çok önem taşıyor.

Küçük Prens’ine mi gitti?

Küçük Prens kitabının başlangıcında yer alan olay ile yazarın benzeri bir şekilde kaybolması çok ilgi çekici bir olay. Kitap uçağı çöle düşen bir pilot ve Küçük Prens’in tanışmasıyla başlıyor. Son kitabından sonra sır olan yazarın başına ne geldiği hala bilinmiyor. Akdeniz semalarında, üzerinde Küçük Prens yazılı uçak ile görev uçuşu yaparken kayboluyor. Yazarın diğer dikkat çekici eserleri: Gece Uçuşu, Savaş Pilotları, İnsanların Dünyası olarak sıralanabilir.

Mahir Bora Kayıhan

1997 yılından beri basın sektörünün birçok iş dalında görev aldım. Daha çok dergicilik konusunda görev aldığım sektöre 2014 yılından beri grafiker olarak da hizmet ediyorum. Üretmeyi, ürettiğini paylaşmayı seven biriyim. Çevremde bana “fikir adamı” derler, iyi bir fikrin tüm hatalarıyla sahiplenilip büyütülmesinden yanayım. Fikirleri severim…

Yorum Ekle

Yorum Yazmak İçin Tıklayın