İNCELEMELER LİSTELER

Lütfen mektuplarımı yakınız…

Popüler tarihten dem vurduğumuz ilk sayı için özellikle tarihten bir kesit sunan kitaplar ararken gözüme “Yakılmamış Mektuplar” adlı anı kitabı ilişti. Belgesel niteliği taşıyan kitap, edebiyatın en sevdiğim türlerinden birini içerdiği için kayıtsız kalamadım.

Mahir Bora KAYIHAN

[dropcap]Y[/dropcap]akından takip ettiğim, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın Anı dizisinden yayınlanan kitap, 1920’lerde yaşanmış hayli dokunaklı, hayli romantik bir aşka tanıklık etmenizi sağlıyor. İ. Bahtiyar İstekli’nin hazırladığı “Yakılmamış Mektuplar” 1900’lerin başında İstanbul’un hatırlı ailelerinden birine mensup Fatma Cevdet Hanım’ın tıbbiye öğrencisi İhsan Bey’e yazdığı mektuplardan oluşuyor. Öyle ki, mektuplar eşliğinde bir aşka tanıklık ederken aynı zamanda da 1920’lerin Türkiye’sine dair fikir sahibi olabiliyorsunuz.

1920’nin Mayıs’ında tıbbiye öğrencisi İhsan Bey’in, ortak bir arkadaşları aracılığıyla Fatma Cevdet Hanım’a yolladığı bir mektupla başlayan aşk ve mektuplaşma üç yıl sürer. Fatma Cevdet Hanım ve İhsan Bey dönemin koşulları gereği kısıtlı şartlar altında ara sıra olsa da görüşürler ama, aşklarını yoğun olarak mektuplar aracılığıyla yaşatırlar. Tiyatrolar, konserler ve sinemalarda görüşen aşıkların ortak arkadaşları Muhittin ve Necmettin Sadık Sadek, Melek Celal, Selami İzzet Sedes, Ali Rıfat Çağatay, Mesut Cemil, Münir Nurettin Selçuk, Celal Sahir Erozan, Kemal Niyazi Seyhun, Karl Berger ve Paul Lange’nin adları mektuplarda sıkça geçer.

Mektupların kitaplaşma hikayesi

En az mektuplar kadar ilginç olan, mektupların gün yüzüne çıkış hikayesi. Neredeyse ayrı bir kitap olacak kadar dokunaklı olan bu hikaye şöyle başlıyor; Sahaf İ. Bahtiyar İstekli’nin mektupların baş kahramanlarından İhsan Bey ile tanışıyor ve dostluları zaman içinde güçlenerek, muhabbetleri genişliyor. Sonunda da mektuplar masaya yatırılıyor. Bu dostluğun sonucunda okuma şansını bulduğumuz kitap, bir aşkı bir dostlukla buluşturyor.

yakılmamış-mektuplar1

Fatma Cevdet Hanım aşklarının zedelendiği bir anında İhsan Bey’e mektubunda şöyle seslenir: “Mektuplarımı yakınız, sonrası sükût olsun…”

İşgal İstanbul’unda başlayan ve şehrin kurtuluş günlerinde biten aşk ve mektuplaşma, sadece romantik bir ilişkiye tanıklık etmenizi sağlamıyor. Aynı zamanda son Osmanlı döneminde yetişmiş iki gencin hem duygusal hem de kültürel kimliklerini de okura sunuyor.

Yakılmamış Mektuplar / Hazırlayan: İ. Bahtiyar İstekli / Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları /432 sayfa / 2014