BEATPAZARI GENEL LİSTELER ÖN OKUMA

Memduh Ün’ün “Üç Arkadaş”ı

Üç Arkadaş, yönetmenliğini Memduh Ün’ün yaptığı ve başrollerinde Muhterem Nur, Fikret Hakan, Semih Sezerli ve Salih Tozan’ın oynadığı 1958 yapımı siyah-beyaz bir film. Filmin 1971 yılında yine yönetmen Memduh Ün tarafından çekilen ikinci versiyonunda ise Hülya Koçyiğit, Kadir İnanır, Halit Akçatepe ve Müşfik Kenter rol almıştı.

Handan Can

[dropcap]Ü[/dropcap]ç Arkadaş’ın ilk versiyonu duyarlı ve akıcı anlatıma sahip;  duygu yükü, özenle hazırlanmış senaryosu ve seçilmiş oyuncuları ile 1950-1960’lı yılları temsil eden bir dönem filmi. Benim ilk kez çocukluğumda izlediğim ve hiç unutmadığım bu filmle Memduh Ün, Türk sinemasına gerçek bir sinema klasiği kazandırmış. Bu film gerçekten de hem sinema tarihimiz hem de ustanın kişisel tarihi açısından büyük öneme sahip seçkin bir başyapıt. Filmi Türk sinemasının başyapıtlarından biri haline getiren diğer etkenler ise ustaların (Aydın Arakon, Metin Erksan, Muammer Çubukçu, Memduh Ün, Ertem Göreç ve Atıf Yılmaz) elinden çıkmış senaryosu ve görüntü yönetmeni Turgut Ören’in nefis siyah beyaz çekimleri…

Filmin hikâyesinin geçtiği İstanbul’un mekânsal kullanımı film geneline bakıldığında oldukça başarılı. Niyetçi Murat, boyacı Mıstık ve fotoğrafçı Artin’in ekmek paralarını kazanmak için köşkten çıkmalarıyla seyirci de onlarla beraber İstanbul sokaklarında yürümeye başlıyor adeta; onlar sokaklarda çalışırken, kahvehanede çay içerken, Gül’ü ararken İstanbul’la birlikte olaylara şahit oluyor…

İlk bakışta filmin temel hikayesi “fakir gencin kör kıza aşkı”  gibi görünse de, aslında filmin genelinde dostluk, diğerkâmlık, dayanışma ve fedakarlık gibi kavramlar ele alınıyor esas olarak; bu aşk ise bu kavramları önüne geçmeyip sadece süslüyor. Öyle ki Murat ile Gül’ün aşkı, üç adam arasındaki dostluğun seyrini asla değiştirmiyor, aksine güçlendiriyor. Üç Arkadaş’taki karakterlerin  yoksulluklarına rağmen tozpembe bir dünyada yaşamaları ve hallerinden hiç şikâyet etmemeleri gerçek hayatla karşıtlık oluşturup biraz gerçekdışı masalsılık içeriyor. Nitekim gerçek hayat dostluğun, arkadaşlığın ve sevginin bu kadar katıksız ve saf olarak yaşandığı bir yer değildir, istisnalar dışında. Hele artık internet üzerinden yürütülen geniş, ama bir o kadar da yüzeyel iletişimin iyice arttığı günümüzde bu kavramlar kaybolan değerler olarak karşımıza çıkmakta…

Belki de bu filmi bize bu kadar çok sevdiren, bizlerde yarattığı yaşamın kolay olmasa da yaşanılası ve sevilesi bir yer olduğu duygusu…Çorba pişirecek şehriye bulabilmenin, ekmeğini ve katığını bölüşebilmenin güzelliği; daha büyük hedeflere odaklanırken  çoğunlukla kaçırdığımız “küçük mutluluklar.”

Mutlaka izlenmesi gereken bir film. İyi seyirler…

üç-arkadaş-2

Yönetmenden;

Ağrı Dağı Efsanesi (1975) Oyuncular: Fatma Girik, Hakan Balamir, Hayati Hamzaoğlu

İki ustanın birbirlerinin imkanlarını kullanarak ortaya serdikleri bir fenomen Ağrı Dağı Efsanesi. Başrollerinde Ün’ün büyük aşkı Fatma Girik ve Hakan Balamir yer alıyor. Senaryo yazarlarına baktığımızda insanı titreten bir ekip göz alıyor.

Cevriyem (1978) Oyuncular: Türkan Şoray, Kadir İnanır, Erol Taş, Neriman Köksal

Kuşkusuz Memduh Ün ve melodramlar da ayrılmaz bir ikili. Cevriyem ise, bunun en iyi ve prototip olabilecek örneklerinden..Gece kondusunda, polislerden kaçan bir zanlıyı saklayan Cevriye’nin öyküsünü anlatan filmde Türkan Şoray ve Kadir İnanır ikilisi göz kamaştırıyor.

Bütün Kapılar Kapalıydı (1990) Oyuncular: Uğur Polat, Aslı Altan, Ali Uyandıran, Nalan Saya

Bir dönem hemen her yerli yönetmenin düştüğü bir sosyal gerçekçi film çekme furyasından etkilenerek yaptığı bir film.  Gösterildiği yıl Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi senaryo ödülü alıp, en iyi ikinci film seçilen filmde Uğur Polat ve Aslı Altan’ın Ankara Film Festivali’nden ödülleri bulunuyor. Film, hapishaneden yeni çıkmış devrimci bir kadının dış dünyaya uyum sağlama sürecini konu ediniyordu.

Zıkkımın Kökü (1992) Oyuncular: Menderes Samancılar, Emre Akyıldız, Meriç Başaran, Elif İnci

Memduh Ün’ün, Sinema Bir Mucizedir’e değin çekmiş olduğu son filmlerden olan Zıkkımın Kökü, aynı zamanda ustanın yurt dışında en çok ödül alan filmi hüviyetinde ve bu açıdan önemli. Başrollerini Menderes Samancılar ve Emre Akyıldız’ın üstlendiği film, yazar Muzaffer İzgü?nün ünlü kitabından uyarlanmıştı.