BEATPAZARI GENEL

Modern çağın adı sıkça duyulan hastalığı: Skolyoz

Skolyoz en basit tabiriyle omurga eğriliği anlamına geliyor. Ve genelde ebeveynler tarafından, ergenlik dönemindeki çocuklarda fark ediliyor. Tedavisi ise düşünüldüğü kadar zor değil. Hatta bu aylar, tam da skolyoz tedavisi ayları. Nasıl mı? Cevaplar, Doç. Dr. Çağatay Öztürk ile yaptığımız röportajda.

Röportaj: Mahir Bora Kayıhan

[dropcap]O[/dropcap]rtopedi ve Travmatoloji alanında Türkiye’nin sayılı isimlerinden olan Doç. Dr. Çağatay Öztürk, kariyerine Nisan 2015 itibari ile Liv Hospital’de Omurga Cerrahisi Bölüm Başkanı olarak devam ediyor. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1997 yılında mezun olan Öztürk, tıp doktoru unvanını aldı. 1997-1999 yılları arasında Zonguldak Türkali Köyü Sağlık Ocağında mecburi hizmetini tamamladı. 1999-2004 yılları arasında Uludağ Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji anabilim dalında ihtisas eğitimi yaptı. Haziran 2004 yılında Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olarak Şişli Florence Nightingale Hastanesinde göreve başladı. Nisan 2012 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Doçent Doktor unvanını aldı. Çoğunluğu omurga cerrahisi alanında olmak üzere 100’ün üzerinde uluslararası yayın ve kitap çalışması bulunan Doç. Dr. Çağatay Öztürk,  özellikle omurga cerrahisi alanında bilimsel çalışmalarını sürdürüyor.

Öztürk, skolyoz üstüne sorularımızı yanıtladı…

skolyoz3
Doç. Dr. Çağatay Öztürk

Skolyoz nedir?

Skolyoz, omurga eğriliğidir. Farklı nedenlere bağlı olarak omurların sağa, sola eğrilmesi ile gelişir. Skolyoz genellikle ergenlik döneminde kişilerin anneleri tarafından fark edilir. Genetik faktörler skolyozda daha etkilidir. Sonradan oluşan skolyoz vb omurga bozuklukları; oturuş bozukluğu, fiziksel aktivite bozukluğu vb nedenlerden ötürü ortaya çıkabilir.

Skolyozda erken tedavinin önemini anlatır mısınız?

Skolyoz çok çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Mesela spastik çocuklarda ya da çocukluk çağında felç geçirenlerde görülmektedir. Ancak sıklıkla karşılaşılan skolyozlar, daha çok 10’lu yaşlarda ortaya çıkan ve nedeni hala tam olarak bilinmeyen grupta görülen skolyozlar ile anne karnındaki etmenler nedeniyle ortaya çıkan ve doğuştan itibaren bulgu veren doğumsal skolyozlardır. Birincinin nedenini tam olarak bilinmemektedir. Konjenital skolyoza ise gebelik sırasında geçirilen enfeksiyonlar, şeker hastalığı, bazı vitamin eksikliklerinin neden olduğu düşünülmektedir.

50 derece üzerindeki eğriliklerde ameliyat tercih edilir. Çocuğun büyüme ve gelişme dönemlerini dikkate alarak ameliyat sürecini uzatıyor ya da başka tedavilere başvuruyoruz. Skolyoz 25 derecenin üzerinde ise çocuklarda korse tedavisine başvurulabilir.  Çocukluk döneminde ortaya çıkan skolyozda erken teşhis önemlidir ve çoğu zaman erken cerrahi müdahale gerekebilir. Büyüyen çocuklarda tedavi zorlaşsa da erken teşhis edilen vakalarda başarı yükselmektedir. Derecesi düşük eğriliklerde fizik tedavi, yüzme, pilates vb hafif sporları da öneriyoruz.

Skolyozun belirtileri nelerdir?

Omuz hizası birbirine eşit değilse, bel ya da kalçalarda yan bir duruş varsa ve bacaklarda gövdeye göre orantısız bir kısalık bulunuyorsa, en kısa zamanda bir uzmana başvurulması gerekiyor. Aynı zamanda sırt ağrıları ve yakın bölgelerdeki eklem ağrıları da belirti olabilir.

Aileler çocuklarında skolyoz olduğunu nasıl anlarlar?

Çocuklarının sırtında tüylenme artışı, renk değişimleri ve gamzeler skolyoz belirtisi olabilir. Bu belirtilerle birlikte denge problemleri yaşanıyor ya da çocuğunuz öne eğildiğinde sırt çıkıntıları oluşuyorsa skolyoz olabilir. İki kol yanda sarkar şekilde çocuklarını öne eğerek, sırtlarını kontrol edebilir ve şekil bozukluğu olup olmadığını kontrol edebilirler.

Tedavi edilmezse, skolyozun etkileri ne derece sağlığı zorlar?

Tedavi edilmezse yaşam kalitesini düşürüyor, akciğer, solunum ve kalp problemlerine yol açabiliyor. Hasta yatalak kalabiliyor. Fiziksel sorunlar ruhsal sorunları da beraberinde getiriyor.

Doç. Dr. Çağatay Öztürk
Doç. Dr. Çağatay Öztürk

Çocuklarda skolyoz ameliyatı için yaz dönemini tercih etmenizin nedenleri neler?

Yaz döneminde çocuk ameliyatlarındaki artış tamamen ailelerin tercihi oluyor. Okul döneminde çocuğun ameliyat olması zor bir süreç olabiliyor, ya da iyileşmesi uzun sürebileceğinden aileler okul çağındaki çocuklarını ameliyatlarını yazın yaptırmayı tercih ediyor.

Skolyoz tedavi süreci sadece ameliyatla mı oluyor? Korse gibi tedavi yöntemleri yok mu?

Skolyoz 25 derecenin üzerinde ise korse tedavisine başvurulabilir. Fakat 50 derece üzerindeki eğriliklerde ameliyatı tercih ediyoruz. Hasta çocuksa büyüme ve gelişme dönemlerini dikkate alarak ameliyat sürecini uzatıyor ya da başka tedavilere başvuruyoruz. Çocukluk döneminde ortaya çıkan skolyozda erken teşhis önemlidir ve çoğu zaman erken cerrahi müdahale gerekebilir. Büyüyen çocuklarda tedavi zorlaşsa da erken teşhis edilen vakalarda başarı yükselir.

Pilatesin skolyoz hastalığında iyileştirici bir tarafı olduğu söyleniyor. Bu konuda bilgi verir misiniz?

Omurga rahatsızlığı olsun olmasın vücudu en güzel esnetme ve fit kalma yöntemlerinden biri pilates. Vücudun doğru hızlandırılması, (posture) kasların eşit kullanımı ve yapılandırılması temel prensibi ile etkin sonuca ulaşmak için pilatesle birlikte yoga da fayda sağlıyor. Sırt ağrılarını iyileştirdiği ve doğru oturma kabiliyeti kazandırdığı da biliniyor. Fıtık tedavisi olanlar ise doktor kontrollü olmak ve aşırı yüklenmemek kaydı ile rahatlıkla spor yapabilir.