BEATPAZARI GENEL LİSTELER

O artık Bursalı: Ragıp Savaş

Fotoğraf: Erden Cantürk

Tiyatro sanatçısı Ragıp Savaş artık Bursalı! Çünkü pek çok sanat dalında eğitim verilecek olan “Ragıp Savaş Sanat Akademisi”nin 3. şubesini kentimizde açtı. Bu da demek oluyor ki, onu artık daha çok göreceğiz…

Röportaj: Adile Demirci / Fotoğraflar: Erden Cantürk

[dropcap]R[/dropcap]agıp Savaş, 1990 yılında Aziz Nesin’in yazıp, Ahmet Gülhan’ın yönettiği “Demokrasi Gemisi”yle tiyatro dünyasına ışık saçmaya başladı… Aynı sezon Nazım Hikmet’in yazıp Kenan Işık’ın yönettiği “İvan İvanoviç var mıydı yok muydu?” adlı oyunda başrol alarak Petrof’u oynadı ve oyun Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde 5 ödüle layık görüldü. Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda ve Özel Tiyatrolar’da birçok tiyatro oyunu ve müzikalde rol aldı, aynı zamanda 1998-2002 yılları arasında Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda Genel Sanat Yönetmeni (Müşfik Kenter) Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu üyeliği yaptı, 2004 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun Genel Sanat Yönetmenliği’ne atanarak 2007 yılına kadar bu kurumda çalıştı ve Kocaeli Şehir Tiyatroları ve Türk Tiyatrosu adına çok büyük ve radikal çalışmalara imza attı. Sanatçı aynı yıl Kocaeli Şehir Tiyatroları’ndaki görevini bırakarak, İzmit Sanat Merkezi ve İzmit Sanat Tiyatrosu’nu kurdu.

Tiyatroyu sadece yapan değil yayan kişi olma çabaları yerleşik bir sanat merkezi şekline bürünen bu tiyatro adamıyla, şehrimize açmak istediği 3. şubesi için çalışmalar yaparken keyifli bir sohbet gerçekleştirdik… Ragıp Savaş Sanat Akademisi’ni, tiyatro aşkını, kendini ve daha pek çok şeyi bizimle paylaştı…

“Bursa’ya taşıdığı sanat ışığı hiç sönmesin” diyerek sizi röportajımızla baş başa bırakıyoruz…

Merhaba Ragıp Bey, sizin gibi usta sanatçıyı Bursa’da görmek, özellikle de içinde sanat olan bir projede görmek mutluluk verici… Ragıp Savaş Sanat Akademisi’nin bir şubesini Bursa’da hayata geçirmek üzere buradasınız. Öncelikle öğrenmek isteriz; İzmit Sanat Merkezi fikrinin ilk ortaya atılış hikayesi nedir, nasıl başladı?
Teşekkürler. Bizim için de Bursa’da olmak çok gurur ve heyecan verici bir durum. Ben İzmit’te doğdum ve büyüdüm.1982 yılında İstanbul’a geldim fakat ailem İzmit’te olduğu için İzmit’ten hiç kopmadım. 2004-2007 yıllarında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın Genel Sanat Yönetmenliği yaptım. Bu süre içerisinde Akademik eğitim veren bir Sanat Akademisi’nin olmayışının Kocaeli için büyük bir eksik olduğunu düşündüm ve benimle aynı düşüncede olan bir yatırımcı ile ortaklık yaparak 2007 yılının eylül ayında İzmit Sanat Merkezi’ni kurdum.

Sanat Merkezi’nin isminde değişiklik yaptığınızı açıkladınız. Bu değişikliğin sebebi nedir?
Kocaeli gelişip büyüdükçe İzmit’in adının yok olmaya başladığını düşündüğüm için okulumuza İzmit Sanat Merkezi ismini vermiştik. Sonra 2012’nin mart ayında Sakarya Sanat Merkezi’ni kurduk. Bu 7 yıl içerisinde MEB’e bağlandık. London College Of Music Akademisi ve Sofya Üniversitesi Vagonova Bale bölümleriyle sertifika ortaklığı yapmaya başladık ve geçen başarılı yılların ardından, bu okulların Marmara Bölge Temsilcisi olduk. Öğrenci sayımız arttıkça hoca sayımız da arttı ve şu anda iki okulumuzda çalışan hoca ve personel sayımız 35 oldu. Anadolu’da birçok şehirde bu okulların eksikliğini gördük ve sadece İstanbul’un değil, diğer bütün il hatta ilçelerinde yaşayanların da bu eğitimi alma şansına sahip olabilmelerinin bir lüks olmaması gerektiğini düşünerek ve öğrencilerimizle birlikte tecrübelerimizi de büyüterek, Türkiye’nin gözdesi kıymetli bir şehir olan Bursa’da da okulumuzun üçüncü şubesini açmaya karar verdik.

Fakat bir süre sonra hep şehir isimleri ile kurulacak okullarımızda kurumsallaşma kısmında isim çokluğu sebebiyle, markalaşma sıkıntısı yaşayacağımızı düşünerek, okullarımızı Ragıp Savaş Sanat Akademisi olarak tek bir çatı altında toplama kararı aldık.

Fotoğraf: Erden Cantürk
Fotoğraf: Erden Cantürk

Ragıp Savaş Sanat Akademisi’nin genel hatları nelerdir?
En alt yaş gurubu bale ve 4 yaşla başlatıyoruz. Sonrasında yaş sınırı yok. Her yaşa uygun hem MEB sertifikalı sınıflarda hem de hobi sınıflarında eğitim veriyoruz. Şu anda en küçük öğrencimiz 4 en ileri yaştaki öğrencimiz 75 yaşında. Branşlarımız; tiyatro, bale, müzik (piyano, gitar, keman, viyolonsel, çello, flüt, yan flüt, bateri, elektrogitar), şan, solfej, yaratıcı drama, modern dans, street jazz dans, Latin dansları, tango, sinema–televizyon, diksiyon–fonetik, beden dili ve etkili konuşma.

Fakat çok değerli hocam, beni yetiştiren ve bu işi yapmamın en büyük sebebi olan insan Müşfik Kenter’i maalesef kaybettik. Ama her zaman onun yolundan ve ışığından yürümeye devam ediyorum ve edeceğim.

Okulda ünlü isimler eğitmenlik yapıyor mu? Kimler? Ne kadar süreyle eğitim veriyorlar?
2007 yılında İzmit Sanat Merkezi’nde eğitime başladığımızdan beri Müşfik Kenter, Can Gürzap, Tan Sağtürk, Bülend Özveren, Elçin Temel, Varlam Nikoladze, Rumyana Markova gibi değerli akademisyen isimlerin yönetiminde alt kadroda da çok kıymetli akademisyen hocalarımızla birlikte 7 yıldır hiç ayrılmadan, daha da büyüyerek çalışmaya devam ediyoruz. Bizim için önemli olan okullarımızdaki hocaların ünlerinden çok kendi branşlarında iyi eğitmenler olmalarıdır.

Fakat çok değerli hocam, beni yetiştiren ve bu işi yapmamın en büyük sebebi olan insan Müşfik Kenter’i maalesef kaybettik. Ama her zaman onun yolundan ve ışığından yürümeye devam ediyorum ve edeceğim.

İzmit’ten sonra ikinci atılımınızı Sakarya’da gerçekleştirdiniz. Peki, neden bir Ankara ya da İzmir değil? Neden Sakarya?
Tanıtım açısından belki evet ama Sakarya da benim için çok önemli bir şehir. Ayrıca çok talep geldi ve orada olmazsak olmaz bir durum oluştu. Biz de hızlı bir kararla Sakarya’nın Serdivan ilçesinde ikinci okulumuzu açtık. Sakarya iki yıl içerisinde İzmit Sanat Merkezi’nin performansını yakaladı diyebiliriz. Sakarya’daki ilgiden ve alakadan çok memnunuz.

Fotoğraf: Erden Cantürk
Fotoğraf: Erden Cantürk

Gelelim Bursa’ya… Neden Bursa desek…
Bursa bizim üç yıldır hedefimizde. Bursa kültür seviyesi yüksek, sanat etkinlikleri çok olan bir il. Bizim sanat eğitiminde yapmaya çalıştığımız şeylere değer verecek ve bizi anlayabilecek bir şehir olduğunu bildiğim için, Bursa’ ya büyük bir heyecanla geldik.

Bursa’daki yetişkinlerin ve ebeveynlerin okulumuzun değerini bileceğini ve iyi bir ilgi göreceğimizi düşünüyorum.

Franchising hizmeti ile mi ilerlemeyi düşünüyorsunuz? Bursa’dan sonraki hedefleriniz nereler olacak?
Sanat okullarını franchising sistemiyle çoğaltmak ne kadar doğru bilemiyorum ama Ragıp Savaş Sanat Akademisi’ni başka şehirlerde açmak isteyen yatırımcılar olursa, öncelikle bu zor ve meşakkatli işi yapıp yapamayacaklarını, sanatın ne kadar farkında ve içinde olduklarını sorgulayıp okul açma istekleri tabii ki değerlendirilebilir. Belirli periyodlarda sanat yönetimi hizmetini bizim vermemiz şartıyla düşünebiliriz.

Ben seyirciye hep samimi davrandım. Onların karşısında gerek tiyatro gerek sinema ve gerekse televizyonda hep içten ve samimi oldum.

Ragıp Savaş ismi, öncelikli olarak tiyatro severlerin çok iyi bildiği bir isim… Bununla birlikte televizyon ve sinema izleyicisi de sizi tanıyor ve seviyor…
25 yıldır profesyonel olarak oyunculuk ve eğitmenlik yapıyorum. Hayatımı adadığım ve çok sevdiğim bir iş tiyatro. İzlenme ve sevilme kısmına gelince; ben seyirciye hep samimi davrandım. Onların karşısında gerek tiyatro gerek sinema ve gerekse televizyonda hep içten ve samimi oldum. Bu sevginin karşılığı işimi severek yapmam ve samimiyetim olabilir diye düşünüyorum.

Televizyon dizilerinde yer alan isimler ilk yıllarda tiyatro oyuncularıydı…
Bu konuda çok değerlendirme yapmak istemiyorum, ama şunu çok iyi biliyorum ki ben Tiyatro oyuncusuyum.

İnsanlar televizyondan elbette sıkıldılar, daha da sıkılacaklar ve tiyatroya daha çok gelecekler. Şahane oyunlar seyredip, tiyatronun vazgeçilmezleri olduğunu anlayacaklar. Tiyatro hayattır!

Son dönemde görüyoruz ki; Bursa’da hem Devlet Tiyatrosu hem de özel tiyatrolar kalabalık salonlara oynuyorlar… Ne dersiniz, insanlar televizyondan sıkıldı mı?
Tiyatro seyircisini hiç kaybetmedi var oluşundan bu yana. Ama ülkelerde şartların değişmesi, yaşam zorlukları sebebiyle seyirci sayılarında bazen düşüşler olabilir. İnsanlar televizyondan elbette sıkıldılar, daha da sıkılacaklar ve tiyatroya daha çok gelecekler. Şahane oyunlar seyredip, tiyatronun vazgeçilmezleri olduğunu anlayacaklar. Tiyatro hayattır!

Ragıp Savaş’tan bahsedebilir miyiz biraz… Hayat görüşü, olmazsa olmazları, hayalleri nelerdir?
Ragıp Savaş kendine sadece basit ve dürüst bir hayat yaşamayı hedeflemiş bir adam. 1965 İzmit doğumlu, 1982 yılında Eczacıbaşı voleybol takımına transfer oldu, 1986 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümüne girdi ve 1990 yılında mezun oldu. Evli ve yedi yaşında bir kız çocuğu babası. Doğaya özellikle de denize ve hayvanlara çok düşkün. Bir gün Güzel Sanatlar Üniversitesi açma ve daha da şahane oyunlar, filmler, diziler yapma düşüncesinde bir adam. Olmazsa olmazım başta ailem, sonra arkadaşlarım ve işim.

Fotoğraf: Erden Cantürk
Fotoğraf: Erden Cantürk

Kimleri dinlersiniz, başucu kitaplarınız hangileri?
Çok farklı ve çok sesli bir müzik anlayışım var. Bu yüzden bütün kültürlere ait her şeyi dinlemeye çalışıyorum. Başucu kitaplarım; Yaşar Kemal’in romanları. Orhan Pamuk ve birkaç yabancı yazarı okuyorum. Fakat çok popüler olan ve çok okunanları da okuyorum tabii.

Albüm olmasa da belki bir single yapabilirim önümüzdeki yıllarda.

Neredesin Firuze filminde Beni Affet isimli şarkıya kattığınız yorum çok iyiydi… Albüm yapmayı düşündünüz mü?
Neredesin Firuze’den sonra çok teklif geldi, ama çok istemedim albüm yapmak, daha doğrusu bu durumu hemen kullanmak istemedim, albüm meselesini biraz daha ileri yani olgunluk dönemime bırakmak istedim. Şimdi yavaş yavaş zamanı geliyor. Albüm olmasa da belki bir single yapabilirim önümüzdeki yıllarda.

Radyo size neyi hatırlatır? Hangi yılları, hangi duyguları…
Radyo ilk göz ağrım, müthiş bir meslektir radyoculuk. Bana çocukluğumu ve gençliğimi hatırlatıyor hep. Hala iyi bir radyo dinleyicisiyim.

Ragıp Savaş Sanat Merkezi dışında projeleriniz neler, öğrenebilir miyiz?
Türkiye’nin üçüncü ödenekli tiyatrosu Bakırköy Belediye Tiyatroları’nın kurucularındanım ve 24 yıldır aynı kurumdayım. Bu sezon sevgili büyüğümüz usta sanatçı Haldun Dormen’in yıllar sonra farklı bir yorumla tekrar sahnelediği Sokak Kızı İrma müzikalinde oynuyorum. Sinema ve televizyonla ilgili de sıcak görüşme ve gelişmeler de var.

Tiyatro, sanat merkeziniz ve Bursa üzerine neler söylemek istersiniz?
Okulumuzu Özlüce’de açıyoruz. Söylediğim gibi çok heyecanlı ve gururluyuz. Bursa’da güzel ve sanat dolu günler geçireceğimizi düşünüyorum. Bursa halkını okulumuza bekliyoruz. Ben sıkça okulda olacağım, buyursunlar gelsinler, kendileri ve çocukları için onlara sanat eğitimi vermeye hazır güzel bir okul yaptık, artık bu okul onlarındır. Bilgi almak için 0535 331 94 04 numaralı telefondan okulumuza ulaşabilirler.

Egodan arınmış dediğimiz bir tiyatro sanatçısı Ragıp Savaş.
Gülümseyen, hoş sohbet… Diğer taraftan işinin hakkını verdiğini biliyor ama bu onu böbürlendirmiyor; daha çok halkla paylaşmaya yönlendiriyor… Atatürk’ün “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” sözünü bilirsiniz… Ragıp Savaş vasıtasıyla hayat damarlarınız hep sağlam kalabilir, bu fırsatı değerlendirin…

Koyu Laci

Türkiye'nin en yeni erkek sitesi!

Yorum Ekle

Yorum Yazmak İçin Tıklayın