GENEL RÖPORTAJLAR

Oğluna anlattığı masalları kitaplaştırdı

Kavis Kitap’ın kurucusu Fedai Çakır, oğluna anlattığı masalları kitaplaştırarak tüm çocuklarla paylaştı. 12 kitaplık serinin ilk kitapları Karayeleve Kütburun ile Kocakarın yazım dilinin yanı sıra resimleriyle de dikkat çekiyor…

Mahir Bora KAYIHAN

[dropcap]K[/dropcap]avis Çocuk adlı yeni markasıyla Kavis Kitap’a ivme kazandıran Fedai Çakır, yayımladığı kitaplarla çocuk edebiyatına verdiği önemi gösteriyor. Kavis Çocuk’tan yayımladığı yerli ve yabancı çocuk kitaplarına kısa süre önce, oğluna anlattığı masalları da ekleyen Çakır ile Kavis Çocuk’u, masal kitaplarını ve çocuk edebiyatını konuştuk.

Öncelikle biraz Kavis Çocuk’tan bahseder misiniz? Kavis Çocuk nasıl doğdu?

Kavis Kitap nasıl doğdu diyelim o zaman: Bir grup edebiyat âşığı arkadaşla birlikte, yeni yazarları edebiyatla buluşturalım, edebiyat dünyasında kök salmış klasikleri de basalım, diye yola çıktık. Kavis Çocuk’u da, çocuk edebiyatında daha nitelikli kitaplar basan yayınevlerinin olması gerektiğini düşünerek edebiyat dünyasında çıkardığı kitaplarla saygın bir yer edinen Kavis Kitap’ın bir markası olarak kurmayı başardık.

Ülkemizde çocuk edebiyatı üzerine eksiklikler gördüğünüz muhtemel. Sizi çocuk edebiyatı yayıncılığına sürükleyen etkenler neler oldu?
Çocuk edebiyatında kat edeceğimiz yolun daha çok uzun olduğunu düşünüyorum. Fabrikasyon çocuk edebiyatı yapanlar var. Çocuklar için kitap yazıyor ya da basıyorsanız yetişkin edebiyatında gösterdiğiniz özenin kat kat fazlasını göstermek zorundasınız. Bu özeni yetişkin edebiyatında başarıyla yerine getirdiğimize inanıyorum. Çocuklar için daha iyisini neden yapmayalım? Çocuk edebiyatında verdiğiniz eser, gelecek kuşakların da şekillenmesinde çok büyük etkendir. Çocuklarımızın şekillenmesini ehli olmayan insanların eline bırakmamak gerekmektedir. Birçok neden sayabilirim ama en çok bu nedenden dolayı girdiğimizi söyleyebilirim.

karayele_kapak

Kısa süre içinde başarılı yayıncılığı ile Kavis Çocuk konuşulan ve takip edilen bir yayınevi oldu. Bu başarıyı nelere bağlıyorsunuz?
Doğruyu söylemek gerekirse Kavis Çocuk olarak öyle çok takip edilen bir yayınevi olamadık daha. Bu sizin nezaketiniz. Fakat olmayacağız anlamına gelmiyor. Eğer bir başarı söz konusu ise bu yetişkin edebiyatında yaptığımız işlerden dolayı diyebiliriz.

Kavis Çocuk’ta yer alan yazarlardan bahseder misiniz?
Mustafa Balel, Kavis Çocuk için çok büyük bir şans, sadece Kavis Çocuk için değil benim için de büyük şans. Öykücü, usta çevirmen Mustafa Balel, çocuk kitaplarında da usta bir yazar, duayen. Onun birikiminde çok yararlanıyoruz. Öğretmen kökenli olan bu yazarımız yayınevimizin büyüğü olarak bize ışık tutuyor, yol gösteriyor. Ve bizden de çıkan çocuk kitapları var. Ocak ayında çocuklar için çıkacak bir öykü kitabı var ki, inanın ben bile sabırsızlıkla bekliyorum.
Nemika Tuğcu, Ayşen İnci, Hamdi Tuncer gibi yerli yazarlarımızın kitaplarını bastık. Bu sene Ahmet Önel, Zeynep Aliye gibi öykünün ustalarının da kitapları hazırlanmaktadır.
Kavis Çocuk olarak klasik kitaplara da yer vermekle birlikte bundan sonraki yayın politikası yerli yazar ağırlıklı olacak ve yeni yazarlara yer vereceğiz.

kutburun_kapak

Aynı zamanda Kavis Çocuk etiketiyle sizin de kitaplarınız yayımlandı. Çocuk edebiyatına bir yazar olarak ilginiz nasıl doğdu?
Yazar olarak çocuk kitaplarıyla başlamam oğlum Doğuşhan’a okuduğum masallardan kaynaklanıyor. Doğuşhan’a okuduğum masallar kendi hayal dünyamda kurduğum masallardı. O masallara çocuğumun verdiği tepkileri gözlemledim ve güzel tepki aldığım masallarımı kaleme almaya başladım.

Biraz kitaplarınızdan bahseder misiniz?
Şu an yayımlanmış iki kitabım bulunmakta: Kara Yele ve Kütburun ile Kocakarın isimli bu kitaplar resimli masal kitaplarıdır. Bu tarzda olan toplam 9 kitap yazdım. Diğerleri de basılmak için sıralarını bekliyor. İlk öykü kitabım Kendini Aslan Sanan Kedi’nin şubat ayı gibi raflarda yerini almasını planlıyoruz. Bu kitapta kedim Channel anlatılmakta. Çocuklar Channel’i çok sevecekler.

görseller (1)

Kitapların yazım dili kadar resimleri de dikkat çekici. Son dönemlerde gördüğüm en başarılı çocuk kitabı resimleri diyebilirim. Sanırım resimler konusunda çok titizlendiniz?
Evet, bu tespitinize katılıyorum. Çocuk kitaplarının resimlenmesi çok önemli. Özellikle masal kitaplarında. Çoğu zaman bu masallar çocuklara anne, baba, anneanne, dede, ağabey, abla tarafından okunur. Çocuk okumayı bilmediği zaman bile o resimlere bakarak kitabı okur gibi yapar. O resimlerle hayal dünyasına dalar, kendi masalını yazar belki de. İşte bu nedenle çocuğun gördüğü resimlerin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Benim iki kitabımı da Alanna Marohnic resimledi. Kanada asıllı olan bu ressam ilk defa bir çocuk kitabı resimledi ve çok da başarılı çalışma oldu.

Peki, sizce de çocuklar yeteri kadar kitap okumuyor mu?
Yeteri kadar değilse bile çocukların yetişkinlerden daha çok okudukları gerçek. Asıl sorgulamamız gereken, çocukken kitap okuyan bir insanın neden daha sonra okumayı bıraktığıdır.

Çocuklara kitapları sevdirmede ailenin faktörü tartışılmaz ama bu bağlamda sizce ilkokul öğretmenlerine ne kadar iş düşüyor?
Aile ve öğretmene bu konuda elbette çok fazla iş düşüyor. Öncelikle çocuklara zorla değil, isteyerek okumayı aşılamak lazım. İsteyen çocuk zaten okumaya da başlıyor.
Aileye ve öğretmen arkadaşlara tavsiyelerimi şöyle sıralayabilirim:
1 – Kitap seçimini çocuk kendi yapmalı,
2 – Kitaptaki karakter ve olayları çocuk kendi seçmeli, böylece okurken zevk alacaktır.
3 – Aile ya da öğretmenler kitapların içeriğini kavramalı ve kitaptaki karakterleri, olayları çocuğa anlatıp onun merakını çekmeli.
4 – Kitap seçmek için kitabevlerine çocuklarla gidip onlara dokunmalarına izin vermek gerekiyor. Bırakın almasın, ama onlara dokunsun, tanısın, sevsin.
Çok şey söylenebilir, ancak bunları bile yapmak çocuğun kendi kararları ile ne kadar isabetli seçimler yaptığını görmenize yeterli olacaktır.

görseller (2)

Okullara ve çocuklara yönelik ne gibi projeler yapıyorsunuz?
Kavis Çocuk, Çocuk Kitapları Festivali’nin üçüncüsünü yine Beşiktaş Belediyesi’yle birlikte, 23 Nisan 2013 haftası Levent Kültür Merkezi’nde gerçekleştirecektir. Yazarlarımızı, davet aldığımız okullara götürerek öğrencilerle sohbet imkânları yaratmaktayız. Bu sene Kavis Çocuk Tiyatrosu’nu kurduk. Öyküsünü benim Kara Yele kitabımdan alan, senaryosunu Barış Pınar Çelebioğlu ve Demet Çizmeci’nin yaptığı oyun aynı adla sahnelerde olacak. Usta tiyatrocu ve yönetmen Nihat Alanur önderliğindeki oyunumuzu öncelikle İstanbul’da sahneleyeceğiz. Sonrasında ise tüm Türkiye’ye oynamayı düşünüyoruz.

Sizin bir de İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’yle bir çalışmanız olacak. Biraz bu konuyu da anlatır mısınız?
İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürüttüğü ve geçen yıl 39 ilçede 78 yazarla 98 bin 750 öğrenciyi buluşturan “Yazarlar Okullarda” projesi bu eğitim-öğretim döneminde de öğrencilerle yazarları buluşturacak. Bu proje kapsamında yayınevimizden iki yazarı da davet ettiler. Biri çok değerli yazarımız Nemika Tuğcu diğeri ise ben oldum. Bu proje kapsamında okuyan, düşünen, düşündüğünü ifade edebilen ve eleştirel bakış açısı kazanmış öğrencileri hedefleyen projeyle ilk önce öğrenciler yazarın kitaplarını okuyor. Kurayla ilçelerle eşleşen yazarlar, yıl içerisinde en az dört defa kitaplarını okuyan öğrencilerle bir araya geliyor. Ben de bu sene Milli Eğitim’in organizasyonuyla okullarda çocuklarla buluşacağım. Bu da beni çok mutlu ediyor. Umarım bu proje tüm Türkiye geneline yayılır.

Son olarak yayınevinizin ve sizin ileriye doğru hedefleri nelerdir?
Kavis Çocuk başta yerli yazarların kitaplarını basmaya devam edecek. Nitelikli kitapları edebiyat dünyası ve çocuklarla paylaşacak. Ben ise dünya çocuklarına yazmaya devam edeceğim. Basılmayı bekleyen kitapları elime almayı her yazar gibi sabırsızlıkla bekliyor olacağım.

Mahir Bora Kayıhan

1997 yılından beri basın sektörünün birçok iş dalında görev aldım. Daha çok dergicilik konusunda görev aldığım sektöre 2014 yılından beri grafiker olarak da hizmet ediyorum. Üretmeyi, ürettiğini paylaşmayı seven biriyim. Çevremde bana “fikir adamı” derler, iyi bir fikrin tüm hatalarıyla sahiplenilip büyütülmesinden yanayım. Fikirleri severim…

Yorum Ekle

Yorum Yazmak İçin Tıklayın