Perşembe , 23 Kasım 2017
Anasayfa » YAZARLAR » Adile Demirci » ‘12 Ay’ Yonca Lodi

‘12 Ay’ Yonca Lodi

Bazı sanatçıları birbirine benzetiriz ya, bende de Yonca Lodi ve Funda Arar hep aynı güzelliktedir. Hani biri albüm yapsa biri yapmasa, onunla idare edebilirim.

Bugünlerde Funda Arar tek bir şarkıyla ortalığı sallarken, Yonca Lodi de içten, romantik ve keyifle dinlenecek bir albüm yaptı. Üstelik albümde bir de kendi bestesi var.

Albüm toplam on şarkıdan oluşuyor. Şarkıların sekizi yeni, iki tanesi de geçtiğimiz yıl yayımladığı şarkılar Ton Farkı ve Edebiyat. Müzik direktörlüğünü Murat Yeter yapmış. Ayrıca, Adnan Ergil, Ender Çabuker, Soner Sarıkabadayı gibi başarılı bestecilerle de çalışmış.

Albümün ilk klip şarkısı 12 Ay’ın sözleri Hakkı Yalçın’a müziği ise Murat Güneş’e ait güzel bir şarkı bunu kabul ediyorum ama en çok Adnan Ergil’in bestesi olan Hüzün’le, sözü müziği Sibel Algan’a ait Haketmemişim’i sevdim. Ayrıca adını ilk kez gördüğüm besteci Canan Günçer’in Hain isimli şarkısı da ilk dikkatimi çekenlerden.

Şarkıların ortak noktası; hepsinin çok içten söylenmiş olması. İyi bir şarkıcı olmakla iyi bir yorumcu olmak arasındaki fark da budur zaten. Notasına dikkat etmek değildir; yaşayarak, hissederek söylemektir…

Soner Sarıkabadayı’ya ait yeni bir beste yok ama geçtiğimiz yıl yayımlanan Ton Farkı isimli şarkı albümde yer almış. Bu da albümü arşivleyecek olanlar için iyi bir durum olsa gerek. Kısaca; aynen beklediğiniz gibi bir Yonca Lodi albümü piyasada, mutlaka dinleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir