Perşembe , 23 Kasım 2017
Anasayfa » YAZARLAR » Adile Demirci » Kıraç kapıyı gösterdi: Çık Hayatımdan!

Kıraç kapıyı gösterdi: Çık Hayatımdan!

Kıraç, Garbiyeli isimli stüdyosunda kaydettiği yeni albümün piyasaya sürdü. Sanatçının giderek sertleşen tarzı bu albümde daha da heybetli olarak karşımıza çıkıyor.

Kıraç’ı uzun süredir keyifle dinleyemiyordum. Yorumu o kadar sertti ki; dinlerken yoruluyordum. Yeni albümünde de böyle şarkılar var ama bütünü böyle olmadığı için dinleyebildim. TMC etiketiyle çıkan albümde 11 şarkı var. Beddua’yı hatırlayacaksınız; birkaç ay önce Single olarak piyasaya sürülmüştü. Sözleri gerçekten her satırıyla beddua içeren bir şarkıydı. Bir diğer bilinen şarkı “Bombilibom” malumunuz bir nostalji şarkısı. Yıllar önce 1978 yılında Modern Folk Üçlüsü’nün meşhur ettiği unutulmaz bir şarkı.

Albümün açılış şarkısı “Çık Hayatımdan”ın sözü ve bestesi Kıraç’a ait. Bu arada davul hariç tüm enstrümanlar Kıraç tarafından çalınmış. Bu şarkı da sert şarkılardan biri; hem sözleri hem de yorumuyla. Ayrıca Kıraç’ın bu sert tarzıyla ilgili bir açıklaması var. Şöyle:

“Dinleyenlerim beni belki bu kadar öfkeli görmediler hiç… Kötülere karşı dünyanın bütün iyi insanlarının daha sert tepkiler vermesini istediğim için böyle bir şarkı yaptım. “Çık Hayatımdan” şarkısı ile dünyadaki bütün kötü insanlara ve kötülüklere öfkemi dile getiriyorum. Çocuklarımıza bırakacağımız dünya düzeni ile ilgili endişelerimi anlatmaya çalışıyorum. Her şeye rağmen, hepimizin koro halinde “Hayat güzeldir” diye haykırmasını diliyorum. Ben bu haykırışın en güçlü seslerinden biri olmaya hazırım.”

Ben Kıraç’tan yıllar öncesinde olduğu gibi romantik şarkılar bekliyorum. Daha az bağırdığı, daha duygulu okuduğu şarkılar duymak istiyorum. Ama ne yazık ki uzun süredir aynı duyguda buluşamıyoruz Kıraç’la. Bu albümde sadece “Kalbin Tek Arkadaşı” ve “Saklı Gülüş”te aradığımı bulur gibi oldum.

Bu durumu yadırgamıyorum tabi ki. Özellikle de Kıraç’ın yukarıdaki açıklamasını okuduktan sonra. Kıraç bir seçim yapmış ve artık daha sert şarkılar söyleyeceğini ve bunun sebebini belirtmiş. Mutlaka bu tarzı da sevenler var ve olacaktır da. Ama benim gibi “Endamın Yeter”, “Zaman”, “Ayşem” gibi Kıraç şarkılarını hala dinleyenler için bu biraz hayal kırıklığı yaşatacak. Yine de siz dinlemeden karar vermeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir