BEATPAZARI GENEL

Röportaj: Alex’in olgunluk dönemini çok Sev’eceksiniz

Popüler müziğin sevilen ismi Alex yeni çalışması Sev ile son zamanlardaki en naif aşk şarkılarından birine imza attı. Albümle birlikte imaj değişikliğine de giden Alex, artık olgunluk döneminden seslenen, romantik bir aşık…

Röportaj: Behtiye Kaya Kayıhan

[dropcap]Ö[/dropcap]nce “Çok Zor” dedi… İlk heyecanın, ilk adımın ardından  “Aşk Senin Adın” diyerek dinleyicilerin yüreğine dokundu. Alextronika albümünde “Depresif Pollyanna” ile sesini yükselten Alex, “İz” albümüyle selamladı dinleyiciyi. Kendi arayış yolunda yaşamın döngüsünü tanımladı… “Bilmece” dedi ve hemen ardından “Bir Hikayem Var” ile yolculuğunun en özel durağına, “Sev”e geldi…

Alex, 26 Kasım 1972’de İstanbul’da dünyaya “merhaba” dedi. İlkokulu Pangaltı Ermeni İlkokulu’nda, orta öğrenimini ise Şişli Lise’sinde tamamladı. Çok küçük yaşlarda sahne tozunu babası Hayko ile yutan Alex, Pera Sanat Merkezi ile müziğe olan tutkusunu büyüttü.

İlk sahne çalışmalarına 1995-1996 yıllarında başladı. Kısa sürede bir çok kulüpte performansları ile beğeni topladı.Sahne hakimetiyle ve yaptığı işi sevmesiyle uzun yıllar Türkiye genelinde iyi bir performans sanatçısı olduğunu kanıtladı. Sahnelerdeki başarısını albüm sektörüne de taşımak isteyen Alex, 2005 yılında kurduğu “Alex T Prodüksiyon” adlı şirketinden ilk albümü Çok Zor’u çıkardı…

Yeni “maxi single”ınız Sev’de diğer çalışmalarınıza göre daha olgun bir duruş sergiliyorsunuz. Bu bir imaj çalışması mı, yoksa Alex’in dünyasında bir şeyler mi değişti?

Hayat hepimizi etkiliyor! Her şeyin değiştiği gibi zaman içinde hepimiz değişiyoruz. Benim son yıllarda yolculuğum içimde ilerlemek oldu, dışarıda var olduğunu ve beni ben yaptığını zannettiğim her şeyin dışında bir ben olduğumu farketmeye başladım. Kendimle başbaşa kaldım, tedavi ettim kendimi! Vazgeçmeden sevdim ki; bu süreç “seni sana” öğretiyor, seçtğin herneyse sana ayna oluyor! Fakat hiç vazgeçmeden sarılır ve devam edersen.

Maxi single’la aynı adı taşıyan Sev ile çıkış yaptınız. Sev şarkısının sizin için özel yanları nelerdir?

En özel yanı yapılış anı sanırım. Şöyle ki; gitar elimde koltuğumda oturuyordum, bişeyler okuyor ve bişeyler izliyordum… Evde tek başımaydım, kız arkadaşım yönetmen, o gün çekimi vardı ve geç gelecekti… O gün yalnızdım, saatler geçti sabaha karşı artık parça şekillenmişti… Kız arkadaşım eve döndüğünde ben şarkıyı söylüyordum. Mutluydum, heyecanlıydım… Her şarkı yapılırken insan vücudu muhteşem salgılar üretiyor! İşte ben de tam o haldeydim…

alex2

Belgrat Ormanı, Şile ve Garipçe’de çekilen klip en az şarkı kadar etkileyici. Klip çalışmanızdan bahseder misiniz? Kimlerle çalıştınız?

Sev klibinde bir anne ve kızı oynadı. Bu düşünce klip yönetmenim Müge Manuş’un fikriydi. Bence de çok samimi ve gerçek oldu, az senkronu olan sade bir iş yapmak istedik. Sev kendi içinde naif, temiz ve sade bir çalısma oldu. Klip de onu taşıdı ve adı gibi sevildi.

Maxi single tabiri sev için ne kadar doğru?

Albüm tatdında mı olmuş diyorsun.

Kesinlikle…

Teşekkürler… Ben de öyle düşünüyorum.

alex

Bu bağlamda eskisi kadar çok şarkının olmadığı CD’ler daha popüler? Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Digital dünyada tek şarkı dönemi başladı. Seçeneklerin artması, bütçelerin büyümesi, CD alımının azalması ve  firmaların eskisi kadar yatırım yapmaması -ki, kendilerine göre haklı oldukları sebepler var- çalışmaların single ya da maxi single olarak çıkmasını sağlıyor. Şöyle ki, sık aralıklarla yeni şarkılar çıkarmak ve sürekli farklı ve yeni projeler yapmakta fayda var. Yinede 2016 yılında en iyi şarkılarımı bir arada toplayacağım bir albüm yapmayı düşünüyorum.

Sev’in bir diğer sürprizi müzik direktörü olarak sizi görmemiz. Kendi albümünüzün müzik direktörü olmaya nasıl karar verdiniz?

En önemlisi bestelerimi ve şarkı sözlerimi kendim yapıyorum. Onları hissediyorum ve yaparken kafamda düzenliyorum. Ayrıca  malum, sevdiğim ve çalışabileceğim aranjörlerin çok yoğun olmaları, bütçelerinin yüksek olması ve yine yapım şirketlerinin sağlıklı yatırım yapamamaları… Galiba bu gidişat ile birçok üreten müzisyen kendi işinin hem düzenlemesini hemde direktörlüğünü yapıyor… Benim için güzel bir tecrube oldu. Alex T Prodüksiyon’u 2005 yılında kurmuştum, bu vesile ile bundan sonra başka arkadaşlarımında projeleriyle ilgilenmek ve yeni isimlere destek vermek istiyorum.

Sev de a’dan z’ye Alex’i görmek mümkün? Bu yorucu olmadı mı?

İşimle yorulmam ben! O yorgunluk tatlıdır! Sahne yaparken ve stüdyoda çalısırken mutluyumdur, yaptığım işi seviyorum.

alex3

Albümün geri planında kimler var? Kimlerle nasıl çalıştınız?

Sev, DMC etiketi ile yayımlandı. Oktay Sevinç, Arıkan Sırakaya, Mert Isılay, Raim Paksoy, Hasan Meten, Mehmet Akatay, Burak Hamzaoğlu, Kürşat Erbaşı, Serdar BarçIn, Hakan Güngör, Güneş Ünal gibi müzik sektörünün en kıdemli müzisyenlerinin yer aldığı aldığı çalışmanın; kayıt ve mix’ini Arda Ertem, mastering’i ise Çağlar Türkmen gerçekleştirdi. Ayrıca bu çalışmada David Şaboy, Eyüp Çelik ve Emre Aşkın gibi DJ’lerin hazırladığı bazı parçaların 5 farklı versiyonu bulunuyor. Albümün ilk klibi “Sev” ve aynı zamanda fotoğraflarımda da imzası bulunan Müge Manuş tarafından çekildi.

Bu yaz Alex’i canlı canlı dinle şansımız olacak mı? Yakın bir tarihte Bursa konseri var mı ? Konser programınız nasıl?

Bu yaz birçok konserim olacak. Dilerim en kısa zamanda Bursa’ya da gelirim. Konser programımı bu adreslerden takip edebilirsiniz; facebook.com/alex.tataryan twitter.com/Alextataryan instagram.com/alextataryan

Koyu Laci

Türkiye'nin en yeni erkek sitesi!

Yorum Ekle

Yorum Yazmak İçin Tıklayın