BEATPAZARI GENEL LİSTELER

Sokak köpeklerini anlatan filmin çekimleri başladı

Sokak Köpekleri Bal ile Betty’nin çekimlerine Samsun’un Bafra ilçesin de başlandı. Yazar -Yönetmen Fedai Çakır’ın 5 serilik çocuk sinema filminin ilki olan filmin çocuk oyuncuları Bafra’dan seçildi.

Mahir Bora Kayıhan

[dropcap]F[/dropcap]ilmin başrollerinde gerçek yaşamda da sokaktan alınıp sahiplenilen Bal ile Betty adında iki köpek var. Çocuk oyuncuların seçmelerine yoğun ilgi gösteren Bafralı aileler çocuklarının da filmde yer alması için seçmelere getirdiler. 6 ile 12 yaş arası seçilen yirmiye yakın çocuk film ekibi tarafından özel bir eğitime tabi tutuldu. Yaratıcı drama ve oyunculuk eğitmeni / oyuncu Göknur Paslı ve Yeliz Ateş tarafından eğitilen çocukların özellikle “diksiyon, öz güven ve kendini ifade” konularında bilgilenmeleri sağlandı.

Bafra Belediyesi’nin lojistik destek verdiği film için Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, “Film içerisin de yer alan görsel sahnelerin ilçemizin tanıtımına katkıda bulunacaktır. Etrafımızda ki ilçelerin içerinde barınak ve tedavi merkezi olarak yaptığımız alan nedeniyle köpeklerin en çok terk edildiği ilçelerin başında yer alan Bafra’da başta esnaf olmak üzere bu dili olmayan canlılara kuçak açıyoruz. Bu film ile esnafımız, halkımız ve biz kamu yöneticileri hep birlikte bu hayvanların hayat mücadelesine daha çok katkımız olacaktır” dedi.

Film’in Senaristi ve Yönetmeni olan Fedai Çakır; “Türkiye’de bizler ABD ve Avrupa yapımı çocuk filmleri ile yetiştik. Günümüz sinemasında Türk filmleri çok ilerleme kaydetti, lakin çocuk sineması bu ilerlemenin içinde ne yazık ki yer alamadı. Çocuk kitapları yazarı olarak 5 değişik çocuk sinema filmi senaryosunu kaleme almıştım. Bunlardan ilki olan Sokak Köpekleri Bal ile Betty’in çekimlerine Sayın Eyüp Elmas’ın destekleri ve Bafra Belediye Başkanımız Zihni Şahin’in destekleri ile başladık. Sevgili yapımcım Adil Elmas’ın maddi destekleri ile bu filmler hayat buluyor. Sokak Köpekleri Bal ile Betty Türk sinemasında çocuk filmleri konusunda bir ilke imza atacak. Başka yönetmenlerin de bu filmden sonra daha büyük bütçelerle güzel çocuk filmleri çekeceklerini umuyorum. Çocuk kitapları yayıncılığında kitap satışı anlamında son on yıldır adeta bir patlama oldu. Bir çok büyük yayınevinin satışının büyük kısmı çocuk kitaplarında gelmekte. Bu kitaplar çocuklar için sonu gelmez hikayelerle dolu. Bu hikayelerin beyaz perdeye de yansıması yakın” dedi.

Çocukların ve Köpeklerin başrolü paylaştığı filmde yan rollerde ise tiyatro kökenli oyuncular yer alıyor. Film Türkiye – Avusturya ortak yapımı olarak vizyondaki yerini alacak.

İşte, ilk çekim gününden çok özel kareler;

fedai-çakır-(6)

fedai-çakır-(5)

fedai-çakır-(4)

fedai-çakır-(3)

fedai-çakır-(2)

fedai-çakır-(1)