BEATPAZARI GENEL

Röportaj: Spordan öte sağlık için pilates

“Sağlığınız sağlığımızdır” sloganı ile geçen yıl hizmet vermeye başlayan Sempilates Training Studio, spordan öte sağlık için kurulmuş olan, öğrencilerine uzman eğitmenleriyle içten bir ortamda spor yapma şansı sunan butik bir pilates stüdyosu.

Röportaj ve Fotoğraflar: Mahir Bora KAYIHAN

[dropcap]T[/dropcap]üm dünyada pilates uzmanları yetiştiren Balanced Body University (BBU) 3. level mezunları ve Türkiye Cimnastik Federasyonu onaylı eğitmenlik belgelerine sahip uzman bir kadro ile Bursalılara sağlıklı bir yaşamın kapılarını açan Sempilates Training Studio Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda butik bir pilates stüdyosu olarak hizmet veriyor.

Beden Eğitimi Bölümü mezunu 5 uzman pilates eğitmeni ile çalışmalarını sürdüren Sempilates Training Studio, pilatesin sadece egzersiz yönünü öne çıkaran bir stüdyo olmaktan öte, aynı zamanda rehabilitasyon ile tüm eklem ve omurga dejenerasyonları üzerine özel çalışmalar da yapabilen bir ekibe sahip.

Uzman doktorlar kontrolünde yürütülen çalışmalar ile sporun sağlığa daha yakın bir yelpazesinde çalışmalarını sürdüren Sempilates Training Studio’da kişiye özel pilates dersleri, özel eğitimli pilates eğitmenleri tarafından veriliyor.

Stüdyo bünyesinde alışıla gelmiş kocaman pilates toplarından öte daha profesyonel olan reformer, cadillac, chair, barel ve diğer küçük pilates ekipmanları bulunuyor. Eğitmenler pilates dersi için başvuran kişilerin postür analizini yapıp ihtiyaç ve bulgular doğrultusunda kişiye özel program hazırlayıp gerekli ekipmanları kullanarak öğrencinin kendini geliştirmesini sağlıyor. Mat dersleri için başvuran öğrencilerin ortak bulguları dikkate alınarak en fazla dört-beş kişilik gruplar oluşturuyor. Haftanın 2 günü birer saatlik dersler yapılıyor. Yaş grupları, fitness düzeyleri ve ortak şikayetleri olan öğrenciler aynı sınıfta egzersiz yapıyor.

Miha Bodytec ile Bursa’da bir ilki gerçekleştiren Semplates Training Studio, spor hekimleri tarafından da tavsiye edilen EMS teknolojisi sayesinde tüm kas gruplarını elektrik akımları ile çalıştıran eğitmenler, kişiyi 25 dakikada 4 saatlik antrenman sonucu elde edebileceği zindeliğe kavuşturuyorlar.

“Sağlığınız sağlığımızdır” sloganı ile yola çıkan Semplates Training Studio’yu ziyaret ederek, butik stüdyonun kurucusu Semra Kılıç ve ekibi ile tanıştık. Sporu adeta bir yaşam biçimi olarak benimsemiş olan güler yüzlü eğitmenler ile geçirdiğimiz birkaç saat içinde pilates hakkında bilmemiz gereken herşeyi öğrendik.

İşte, Sempilates Training Studio’nun kuruluşundan eğitmenlerine, pilates hakkında yanlış bilinenlerden pilatesin faydalarına kadar merak edilen birçok soruya cevap bulabileceğiniz röportajımız.

Semra Kılıç kimdir?

1998 yılı Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü mezunu. Beden Eğitimi Öğretmeni, Atletizm branşında bir çok başarı elde etmiş bir sporcu, Bursa’da çocuklarla sporda temel eğitim anlamında çalışan ilk antrenörlerden, Yoga, Vücut Geliştirme ve Fitness, Çocuk Fitnessı, Step-Aerobik Eğitmenliği, Yüzme ve Pilates antrenörlük belgelerine sahip. Bu alanlarda kendini geliştiriyor ve kapsamlı çalışmalar yürütüyor. Semra Kılıç aynı zamanda bir eş, kızıyla gurur duyan ve oğluna hayran olan bir anne. 20 yılı aşkın bir eğitmenlik deneyimine sahip Sempilates Training Studionun kurucusu. Tedavi edici egzersizler ve Klinik Pilates konusunda kazandığı bilgileri artırmak ve faydalı olabilmek adına yılmadan çalışıyor. Zengin birikimi ve edindiği bilgileri yetiştirdiği öğrencilerle cömertçe paylaşıyor. İşine duyduğu saygı ve derin tutku verdiği eğitimleri ile derslerin temelini oluşturuyor.

Semra Hanım, spora olan ilginiz nasıl başladı ve bu konudaki eğitiminiz nedir?

Bulgaristan’da doğdum ve ilköğretim hayatımı orada tamamladım. Oradaki eğitim sistemi içerisinde ilkokul birinci sınıfta yüzme ve cimnastik dersleri zorunlu olarak müfredatın içerisinde bulunuyordu. Sporla tanışmam o yıllara dayanmaktadır. Spora olan ilgimi ve yeteneğimi keşfeden ilkokuldaki öğretmenim beden eğitimi derslerinde daha 1. sınıf olmama rağmen hareketleri uygulama ve gösterme noktasında hep beni görevlendirirdi. Sporla tanışmam ve yeteneklerimin geliştirilmesi hususunda okuldaki zorunlu spor derslerimin çok büyük bir katkısı olmuştur. Böylelikle spor hayatımın temelleri atılmış oldu. Ortaokulda hentbol branşıyla ilgilendim ve okul takımında yer aldım. Türkiye’ye geldiğimde ise DSİ Nilüfersporda lisanslı olarak atletizm branşında aktif sporculuk yaptım. Sonrasında Beden Eğitimi ve Spor Bölümü’nü kazanarak üniversite eğitimimi tamamladım. Her şeyden önce; ben bir beden eğitimi öğretmeniyim.

Pilates metoduyla ne zaman tanıştınız?

Pilates ile 2003 yılında tanıştım ve pilates egzersizlerini Bursa’da uygulamaya başladım. Derslerime katılanlar üzerinde aldığım hızlı ve efektif sonuçları görünce, daha önce uyguladığım egzersiz metotlarından çok farklı olduğunu anladım. Çünkü pilates egzersizleri bedensel, zihinsel ve ruhsal uyumu dengeler, aynı zamanda rehabilite eder. Öğrencilerimden geri dönüşler alırken; kısa sürede kazandıkları yeni fiziksel görünümlerinden çok; vücutlarındaki hafiflikten, günlük yaşantılarını kolaylaştıran hareket konforundan ve zihinsel olarak kavuştukları rahatlıktan bahsediyorlardı. Pilatesin vazgeçilmez bir egzersiz metodu olduğunu anlamam uzun sürmemişti. Hekim yönlendirmesiyle gelen hastalar üzerinde ihtiyaca yönelik metoda ait bazı egzersizleri uygulamaya başladım. Ortaya çıkan sonuçlar yönlendiren ortopedi doktorlarının ilgisini çekti.

semplates2

Klinik pilates alanda eğitim aldınız mı?

Evet. Uzun süre araştırma yapıp, bu alanda eğitimler aldıktan sonra Klinik Pilates alanına yöneldim. Bursa’nın tanınmış spor hekimi ve ortopedisti (Bursaspor ve Banvit Basketbol takımlarının doktoru) Dr. Müjdat Enginsu ile yollarımız kesişti. Bir yıl boyunca Müjdat Bey’in kliniğinde skolyoz, kifoz, lordoz, bel ve boyun rahatsızlıkları üzerine çalışmalar yaptıktan sonra öğrenci sayısının çoğalmasıyla birlikte stüdyo kurma fikri gündeme geldi. Uzun yıllar boyunca süren profesyonel çalışma hayatım nedeniyle geç kalmış olan stüdyo kurma fikrim Müjdat Bey’in cesaretlendirmesiyle birlikte Eylül 2014 tarihinde kapılarını öğrencilere açmış oldu.

Sempilates’in eğitmen kadrosunda kimler var?

Stüdyomuzda 5 eğitmen birlikte çalışıyoruz. Tüm eğitmenlerimiz kendi alanlarında uzman kişiler. Metin Kılıç, kendisi aynı zamanda eşimdir. Beden Eğitimi Öğretmenliği’nin yanında bir de Milli Sporcu.  Çocukluk yıllarından beri profesyonel olarak sporla uğraşıyor. DSİ Nilüferspor Sağlıklı Yaşam programlarını birlikte koordine ettik. Kendisi iyi bir fitness eğitmeni. Stüdyo da Mihabody derslerini veriyor.

Eğitmenlerimizden Canan Bastık, Beden Eğitimi Bölümü’nde öğretim görevlisi olup, bu alanda doktora yapıyor. Çocukluk yıllarından başlayan spor hayatının yanında; milli sporculuk, milli takım antrenörlüğü ve kondisyonerliği yapıyor. Türkiye Cimnastik Federasyonu onaylı pilates eğitmenlik belgesine sahip.

İpek Özadalı, Türkiye Cimnastik Federasyonu onaylı pilates eğitmenlik belgesine sahip.

Aslıhan Anbarcı ise Beden Eğitimi ve Spor Bölümü’nde okuyor. Çocukluk yıllarından başlayan bir spor geçmişi var. Spor hayatı hala profesyonel olarak devam ediyor. Pilates konusunda eğitimler aldı.

Butik pilates stüdyonuzun konumu çok merkezi… Dizaynı da çok şık…

Beğenmenize sevindim. Bu konuda tasarımcı arkadaşım Füsun Özadalı’dan destek aldım, beni çok iyi tanıdığı için seçimleri birlikte yaptık. Beni yansıtacak çizgiler ve rahat çalışabileceğim fiziksel ortamı profesyonel bir bakışla kendisi analiz etti. Çok iyi bir iş ortaya çıktı. Saatlerce yorulmadan kendimi rahat hissettiğim bir ortamda her harekete ayrı bir yorum katabiliyorum. Öğrencilerim kendini burada huzurlu hissettiklerini söylüyor. Bu bizim için çok önemli

semplates3

Pilates denilince ilk akla gelen zayıflamak ve sıkılaşmak. Bu algının ötesine geçmek için ne gibi çalışmalar yaptınız?

Doğru bir tespitte bulundunuz. Derse başlamadan önce öğrencilere bu konuda bilgi veriyorum. Bunun için demo derslerimiz oluyor. Bu derste onların pilatesle ilgili sorularını yanıtlıyor, duruşları ile ilgili farkındalıklarından bahsediyorum. Ekipmanı tanıtıyorum ve pilates metodunun etkililiğini hissetmelerini sağlıyorum. Bedensel, zihinsel ve ruhsal olarak nasıl bir denge yakalayacakları konusunda kendilerini aydınlatıyorum.

Pilates 7’den 70’e herkese uygun bir egzersizdir. Faydalarının günlük yaşamda da hissedilmesi için pilates daha iyi hareket etme üzerine kurulu bir sistemdir. Pilatesi dansçılar daha uzun görünebilmek, kadınlar daha ince görünebilmek, ofis çalışanları daha dik durabilme için tercih ediyor. Herkes için ideal bir egzersiz olan pilatesin olumlu etkisi 30 saatlik bir çalışmadan sonra kendini göstermeye başlıyor.

Pilates hangi rahatsızlıklara iyi geliyor?

Omurga Dejenerasyonları olan; sinir semptomları, disk hasarları, dejeneratif disk rahatsızlığı (DDD), spondilolistezis, spondiloliz, spinal stenosis, artirits, dejeneratif eklem rahatsızlığı, skolyosis’in yanı sıra, omuz, kalça ve diz eklem problemleri, kemik erimesi (osteoporozlular) gibi problemlerin yanında omurga ve eklem mobilizasyon ve stabilizasyon çalışmalarıyla günlük yasam kalitenizi arttıracak ve daha konforlu bir gündelik yasam sürmenizi sağlayacaktır.

Bursa dışından tedavi için sizi seçen aileler var…

Evet var. Gemlik’ten Bilecik’ten Bandırma’dan öğrencilerim bana doktor tavsiyesi ile ulaşıyor. Tedavi edici egzersizleri kişiye özel programlar hazırlayarak, ihtiyaca yönelik çalışma programlarını hekim danışmanlığında oluşturuyorum.

semplates6

Pilates denilince akla kocaman bir top geliyor. Oysa çok kapsamlı ekipmanlar ile çalışıyorsunuz…

Tüm dünya pilates uzmanlarının kabul ettiği ekipmanlar ile çalışıyoruz. Mesela reformer aleti, üzerindeki yaylar, hareketli bantlar ve makara sistemiyle oldukça etkili ve kısa sürede sonuç veren bir egzersiz aracıdır. Kişiyi sabitleyerek çalıştırmasının yanı sıra, simetrik bir form vererek vücudun kendi ağırlığının kullanıldığı çeşitli derecelerdeki direnç egzersizleriyle derslerden hızlı verim alınmasını sağlamaktadır. Yayların oluşturduğu direnç, vücut ağırlığıyla birleşir ve bu da zorluk derecelerinin belirlenmesine olanak sağlar. Reformer aleti kişinin vücut yapısındaki engeller, boy ve benzeri faktörler göz önüne alınarak kişiye göre ayarlanmaya elverişli şekilde tasarlanmıştır. Bu durumda pek çok farklı vücut yapısında insanla doğru ve kişiye özel reformer dersleri yapılabilmektedir.

Reformer üzerinde egzersiz yaparken,amaç güç kazanmak, vücudu kendi sınırları içinde doğru şekilde esnetmek, denge merkezini, postür bozukluklarını düzeltmek ve tüm bunlar esnasında doğru tempo, odaklanma ve akıcı hareket ilkelerine sadık kalmaktır. Derslerde dengeli bir bütünlük olmalıdır; çünkü amaç sadece belirli kas gruplarını şişirmek ya da büyütmek değil, esnetip uzatarak kuvvetlendirmektir.

Pilates aletlerinin doğuşu Joseph Pilates’in I. Dünya Savaşı sırasında İngiltere’de yaralı askerleri tedavi etme çabalarına dayanmaktadır. Joseph Pilates, hastalarının yataktan kalkmadan iyileşme süreçlerini hızlandıracak bazı egzersizleri yapabilmeleri için yataklara birtakım yaylar takmıştır; ve bu da bugün pilates egzersiz aletlerinin en büyüğü olan cadillac’ın ilk çıkış noktası olmuştur. Cadillac ile yapılan egzersizler komplike oluşlarından, doğru yapılması için profesyonel bir eğitmen tarafından yaptırılması gerekmektedir.

Stüdyonuzda spor hekimlerinin onayladığı EMS teknolojisini kullanıyorsunuz?

Tüm gün bilgisayar karşısında oturmak, hareketsizlik gibi etkenler sırt ve bel ağrılarını tetiklemektedir. Toplumun %80-85’i bu ağrılardan şikayetçi. Spor Hekimleri tarafından da tavsiye edilen EMS teknolojisi ile tüm kas gruplarınızı ve vücudunuzu akımlar ile kendi iradenizin çok üzerinde çalıştırarak sadece 25 dakika da 4 saatlik antrenmanda yapacağınız çalışmayı yapabiliyorsunuz. Spor salonlarında saatler harcamadan, butik stüdyomuzda kişisel antrenörümüzle beraber hem çok keyifli hem de çok etkili bir biçimde Miha Body ile fitness antrenmanı yapıp hedefinizdeki göz alıcı vücuda ve güce kavuşabilirsiniz.

 semplates4

EMS (Electro Muscle Stimulation) nedir?

Klasik antrenmanlar sırasında beyin, kasların kasılıp harekete geçmesini sağlayan elektrik sinyalleri gönderir. EMS sitemiyle beynin gönderdiği sinyallere ek olarak kaslara dışarıdan, çok daha yoğun uyarılar gönderilir. Uyarılar kaslarda kasılmaya neden olarak bütün ana kas gruplarının yanında erişilmesi en zor olan kasları bile harekete geçirir. Bu sistemle kaslar, hiçbir ağırlık kullanmadan ve eklemlere en ufak bir yüklenme olmadan çok kısa bir sürede çok daha yoğun bir şekilde çalıştırılabilir.

Pilates hakkında merak edilenler

 Pilates nedir?

Eklem ve kemikleri hayat boyu korumak için kasları güçlendiren, esneten ve özellikle içsel karın kaslarının kuvvetlendirilmesi esasına dayanan bir sistemdir. Pilates egzersizini geliştiren Joseph Pilates, “Sadece 3 derste farkı hissedecek, 10 derste farkı görecek ve 20 derste tamamen farklı bir vücuda sahip olacaksınız” demiştir.

Pilates egzersizlerinin amacı; karın ve sırt bölgelerini eşit oranda güçlendirip, vücudumuzun üst kısmında sağlam bir iskelet oluşturmaktır. Pilatese göre vücut merkezi, derindeki kaslarla bel kemiğine en yakın kaslardan oluşur. Klasik egzersizlerde zayıf kaslar zayıflama, güçlü kaslar güçlenme eğilimindedir. Bu da dengesiz adale yapısına, kronik bel ağrısı, duruş bozukluklarına ve sakatlıklara yol açabilir. Pilates’te kas yapısı bir bütün haline getirilir. Kilo vermeseniz de ince görünürsünüz. Sakatlanmaları zorlaşır. Dayanıklılık artar, metabolizma hızlanır.

Her 10 kişiden 8′i yaşamının bir döneminde, iskelet ve kas sistemi sorununun etkisi altında kalıyor. Omurganın düzgün kullanılmadığı, vücut dengesinin bozuk olduğu oturuş şekilleri, duruş bozuklukları, yanlış oturuş pozisyonlarında uzun süre kalınması ve tekrarlanan hareketler; kaslarda gerilme, yorgunluk ve stres giderek ağrılı kas spazmlarına yol açıyor. Sonucunda kişilerde sırt ve boyun ağrıları şikayetleri ortaya çıkıyor.

Pilates yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

  1. Pilatese başlamadan önce kişiye postür (duruş) analizi yapılarak, varsa duruş bozuklukları tespit edildikten sonra kişiye özgü program dizaynı yapılmalıdır.
  2. Pilates mutlaka uzman eğitmen eşliğinde yapılması gereken bir metottur.
  3. Aletli pilatese başlamadan önce kişi nefes tekniklerini ve powerhouse ( karın – merkez bölge ) kaslarını nasıl kullanması gerektiğini mat üzerinde yapılan birkaç ders ile aletli pilatese hazırlanmalıdır.

Peki, pilatesin faydaları nelerdir?

Duruş bozuklukları, kişinin omurgasındaki bozukluktur. Bunlar skolyoz, kifoz ve lordoz yada ayak bileklerinde içe yada dışa doğru basma ve kemiğin çıkık olması olarak karşımıza çıkar.  Pilates, günlük hayatta kullanmadığınız güçsüz kasları da çalıştırarak omurganızı güçlendirir.

Pilates egzersizleriyle duruşunuz düzelir ve dik durmanızı sağlar. Bu da çoğu zaman masa başında çalışan kişilerin duruş bozukluklarından dolayı meydana gelen sırt ve bel ağrılarını tamamen ortadan kaldırır.

Bel ve boyun fıtığı gibi mekanik problemleri olanlara kesinlikle tavsiye edilir.


semplates5

Beslenme ile pilates arasında nasıl bir bağ var?

Beslenme diyetisyenlerin işi. Bu konuda yeterli eğitim almama rağmen öğrencilerimin profesyonel yardım alması konusunda ısrarcıyım. Biz bu konuda diyetisyen danışmanlığında kişiye özel menülerin hazırlandığı bir mutfakla çalışıyoruz. Yemekler üç öğün şeklinde sabah öğrencilerimize teslim ediliyor. Böylece sonuç kaçınılmaz oluyor ve 20 yıldır benimsediğim sağlığınız sağlığımızdır düşüncesi hayat bulmuş oluyor.

Koyu Laci

Türkiye'nin en yeni erkek sitesi!

Yorum Ekle

Yorum Yazmak İçin Tıklayın