BEATPAZARI GENEL

Ülkeden hafiften uzaklaşmak isteyenlerin yeni adresi: Hollanda

Hollanda son yıllarda adeta Türk şirketleri için bir yatırım üssü haline geldi. Uluslararası girişimciliği ve yabancı yatırımcılara sağlamış olduğu olanaklarla Türk şirketleri kendine çeken Hollanda, nitelikli iş gücü ve stratejik konumuyla da Avrupa ülkelerini geride bırakıyor.

[dropcap]Y[/dropcap]atırım deyince Türk şirketlerin aklına gelen stratejik konum hiç şüphesiz Avrupa ülkeleri oluyor. Bu ülkeler arasında son yıllarda yatırımcılar için ciddi bir potansiyel ve sıçrama tahtası olarak görülen Hollanda, Avrupa ülkeleri arasında “yatırım” deyince ilk sıralarda yer alıyor. Türk şirketleri için adeta bir cazibe merkezi haline gelen ülke, başta Avrupa olmak üzere dünyaya açılmak isteyen şirketler için de önemli bir yatırım kapısı haline geliyor.

IT sektörü ilk sıralarda yer alıyor
Özellikle IT sektöründe önemli yatırımlara imza atan Hollanda, son teknoloji, yüzde 100 dijital ve gelişmiş fiber optik ağıyla Google, IBM, Microsoft, Adobe gibi daha birçok teknoloji şirketinin de büyümesine olanak sağladı. Dünyanın en iyi bağlantılı ülkelerinden biri sayılan Hollanda’nın Avrupa ülkeleri arasında lider bilgi ve iletişim teknolojisi şirketleri için buluşma noktası haline geldiğini söyleyen Hollanda Dış Yatırım Ajansı Ülke Müdürü Arife Karaosmanoğlu, “Microsoft, Verizon, Wipro, Cisco, Intel, TATA ve Google dâhil, BT sektöründe faaliyet gösteren Forbes 2000 şirketlerinin yaklaşık yüzde 60’ı operasyonlarını çoktan buraya taşıdı. Ayrıca, Hollanda Avrupa’nın en büyük siber güvenlik kümesine ve en gelişmiş veri merkezi pazarlarından birine sahip. Dolayısıyla bilgi teknolojileri alanında yatırımı düşünen girişimciler için Hollanda diğer AB ülkelerine oranla en efektif ülkelerin başında geliyor. Bu sıçrayış özellikle Türk yatırımcılar açısından da ilgiyle takip ediliyor. Hatta birçok Türk yatırımcının Hollanda’yı tercih ettiğini de söyleyebilirim” diyor.